Doba sa zmenila. Je rýchla a všetci bojujeme s uponáhľaným svetom, množstvom informácií a príležitostí. Rýchlejšie dospievajú aj naše deti. Väčšina z nás sa napriek tomu snaží využiť aj to málo času a venovať sa deťom aktívne. Trávime s nimi dostatočne veľa času? Aké rituály sa najčastejšie opakujú v slovenských rodinách? Kto sa stará o deti v rodine viac – mama alebo otec?
„Spoločne strávené chvíle rodičov s deťmi prispievajú k uvedomeniu si spolupatričnosti, vzájomnosti, k stabilite, súdržnosti a citovej istote vo vzťahoch,“ hovorí riaditeľka a špeciálna pedagogička Mgr. Ingrid Kubovičová z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP).
Deti s rodičmi najviac spájajú spoločné aktivity. Najčastejšie spolu doma pozerajú televíziu (83%), hrajú sa spolu rôzne hry (71%), večerajú (64%) a čítajú si (62%). Ďalší chodia na prechádzku do parku, rozprávajú si zážitky z predchádzajúceho dňa alebo spoločne raňajkujú.
Mamy majú s deťmi väčšiu citovú naviazanosť, rozprávajú sa viac o pocitoch a sú s deťmi aktívne – čítajú si s nimi, chodia na prechádzku, čas trávia spoločnými rozhovormi, preberajú zážitky a detské sny. „Matka zohráva podstatnú úlohuv bio-psycho-sociálnom vývine dieťaťa. Je základňou pre sprostredkovanie dôvery a lásky dieťaťu, pocitu istoty a bezpečia. Tvorí akoby most medzi otcom a dieťaťom a napomáha, aby si vytvorili väzbu,“ dodáva psychologička PhDr. Viera Ritomská z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie.
Strana: 1 2