Vaginálna mykóza? Pomoooc…!

Svrbenie, pálenie, výtok… A to všetko na mieste, o ktorom by ste radšej pomlčali. Príšerný pocit! Vaginálna mykóza dokáže poriadne znepríjemniť život.

Vaginálna mykóza vôbec nie je pre ženu neznámy pojem. Štatistiky hovoria, že aspoň raz za život postihne 75 percent žien.  Navyše sa veľmi často zvykne vracať a tak je to diagnóza, pre ktorú ženy najčastejšie navštevujú ambulancie gynekológov.

Za všetko môže premnoženie kvasiniek

Ochorenie spôsobuje premnoženie kvasiniek rodu Candida albicans. Kvasinky sú celkom prirodzené a má ich každá žena. Za normálnych okolností nespôsobujú žiadny problém.  Ak sa však naruší prirodzené PH pošvy, infekcia je na svete. Vaginálna mykóza býva často odpoveďou na stres,  hormonálne zmeny počas tehotenstva aj v období menopauzy. Tiež sa s ňou môžete stretnúť pri užívaní antikoncepcie, liečbe antibiotikami, ktoré ničia mikroflóru v tele.

 

Rizikové faktory:

  • poruchy imunity
  • stres
  • hormonálne zmeny
  • užívanie hormonálnej antikoncepcie
  • antibiotika
  • cukrovka
  • obezita
  • nesprávna hygiena
  • tesné a nepriedušné oblečenie
  • časté striedanie pohlavných partnerov

 

Výplachy kombinujte s krémami

Pri prvých príznakov vyhľadajte lekára, pretože je dôležitá správna diagnóza. Prítomnosť kvasiniek môže potvrdiť iba mikroskopický rozbor v laboratóriu a výter vám môže urobiť len gynekológ. Liečba nie je zložitá, len ju treba správne dodržiavať. Na trhu je množstvo rozličných prípravkov vo forme tabliet, krémov, čapíkov, aj vaginálnych výplachov s roztokom benzydamínu. Ak bola stanovená diagnóza, výsledky liečby bývajú veľmi pozitívne. Ak má problém aj partner, tak je nutné preliečiť aj jeho. V opačnom prípadne liečba nie je nutná.

Ak siahnete po produktu z lekárne, určite použite prípravok so širokým záberom na kvasinky aj baktérie. Výbornou možnosťou je kombinácia lokálnej antimykotickej liečby s výplachom pošvy roztokom benzydamínu hydrochloridu. Ide o voľnopredajný liek vo forme prášku, z ktorého si pripravíte roztok alebo hotový vaginálny roztok. Kombinácia benzydamínu hydrochloridu s lokálnou liečbou vo forme krémov alebo čapíkov je účinná z viacerých dôvodov: rýchlejšie odznie pálenie, svrbenie, bolesť, ako aj kvôli širšiemu účinku na samotné kvasinky aj baktérie.

 

Keď sa mykóza vráti…

Problémom tohto ochorenia bývajú opakované recidívy. V takýchto prípadoch je potrebný dlhší režim liečby, to znamená najmenej 15 dní a následne aspoň polročná prevencia perorálnymi tabletkami, ktoré sa nemusia užívať denne. Nezabúdajte na opatrenia týkajúce sa životného štýlu. Noste vhodné oblečenie, vyhnite sa džínsom, pančucháčom či všeobecne nohaviciam. Vyberajte si bavlnenú spodnú bielizeň. Obmedzte príjem cukrov a sladkých jedál.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.