Liek alebo výživový doplnok – ktorý si kedy vybrať?

Lekárne v súčasnosti ponúkajú množstvo rôznych produktov a nepredávajú len lieky, ale aj výživové či potravinové doplnky. Ich zamieňanie pacientmi je čoraz rozšírenejšie, mnohí pritom nevedia, kedy je vhodné užívať liek, kedy výživový doplnok a aký je vlastne medzi nimi rozdiel. Neadekvátny prístup k ochoreniam môže mať pritom závažné negatívne dôsledky.

Pre pacientov je niekedy ťažké zorientovať sa v ponuke dostupnej v lekárni, a tak si zamenia liek za výživový doplnok, keďže je často lacnejší a pritom môže vzbudzovať dojem, že má rovnaké účinky ako liek. Medzi skutočnými liekmi a doplnkami výživy sú však zásadné rozdiely, ktoré určuje aj zákon, každý slúži na niečo iné a má iné miesto v starostlivosti o zdravie. Pokiaľ pacient trpí závažným ochorením, mal by sa rozhodne liečiť liekom. Naopak, výživové doplnky sú vhodné pre ľudí, ktorí neprijímajú dostatok živín v strave alebo majú zvýšené nároky na živiny, napríklad pri výkonnostnom športe, tehotenstve, ťažkej práci, nadmernom strese v skúškovom období, či pri rôznych diétach s nevyváženým pomerom živín. Výživové doplnky nie sú určené na liečebné ani preventívne použitie a ak ich pacienti užívajú namiesto liekov, môže to mať negatívne dôsledky na ich zdravie.

Lekárne v súčasnosti ponúkajú množstvo rôznych produktov a nepredávajú len lieky, ale aj výživové či potravinové doplnky. Ich zamieňanie pacientmi je čoraz rozšírenejšie, mnohí pritom nevedia, kedy je vhodné užívať liek, kedy výživový doplnok a aký je vlastne medzi nimi rozdiel. Neadekvátny prístup k ochoreniam môže mať pritom závažné negatívne dôsledky.

Pre pacientov je niekedy ťažké zorientovať sa v ponuke dostupnej v lekárni, a tak si zamenia liek za výživový doplnok, keďže je často lacnejší a pritom môže vzbudzovať dojem, že má rovnaké účinky ako liek. Medzi skutočnými liekmi a doplnkami výživy sú však zásadné rozdiely, ktoré určuje aj zákon, každý slúži na niečo iné a má iné miesto v starostlivosti o zdravie. Pokiaľ pacient trpí závažným ochorením, mal by sa rozhodne liečiť liekom. Naopak, výživové doplnky sú vhodné pre ľudí, ktorí neprijímajú dostatok živín v strave alebo majú zvýšené nároky na živiny, napríklad pri výkonnostnom športe, tehotenstve, ťažkej práci, nadmernom strese v skúškovom období, či pri rôznych diétach s nevyváženým pomerom živín. Výživové doplnky nie sú určené na liečebné ani preventívne použitie a ak ich pacienti užívajú namiesto liekov, môže to mať negatívne dôsledky na ich zdravie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.