• Vyhľadávač

 • O stránke

  Táto stránka vám prináša informáce, ktoré sú pre vás dôležité....


 • Kategórie

 • Chodíte na preventívnu lekársku prehliadku?

 • Kalendár

  december 2012
  Po Ut St Št Pi So Ne
  « nov   feb »
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31  
 • Najnovšie

 • Meta


Pri skorej diagnostike a vhodnej liečbe sa dá zabrániť strate zraku. Je preto veľmi dôležité, aby každý občan Slovenska, ktorý má viac ako 45 rokov, chodieval na pravidelné vyšetrenia k očnému lekárovi. Predpoklady na ochorenie totiž môžete mať aj v prípade, ak sa vám zdá, že váš zrak je v úplnom poriadku. Prevencia je v tomto prípade mimoriadne dôležitá.“

Strata zraku, ktorá je dôsledkom neliečenia tohto ochorenia, má mimoriadne negatívny vplyv nielen na pacienta, ale aj na jeho rodinu a celú spoločnosť. Strata zraku totiž automaticky vedie k strate nezávislosti, k sociálnej izolácii a často aj k depresiám. Liečba týchto následkov a starostlivosť o sociálne odkázaných ľudí je zároveň tiež drahšia aj pre štát. Lele Zemanová zo spoločnosti Bayer, spol. s r.o. dodáva: „Napriek súčasným možnostiam medicíny počet pacientov neustále narastá, a tak sú mimoriadne dôležité edukačné kampane.  Aj preto sa spoločnosť Bayer, ktorá je známa svojim aktívnym prístupom na poli liečby rôznych ochorení, rozhodla upozorniť na tento problém a rozšíriť vedomosti Slovákov“.

Vlhká forma degenerácie makuly vzniká v dôsledku nadmerného pôsobenia VEGF, proteínového rastového faktoru, ktorý spôsobuje abnormálny nárast krehkých nových cievok pod sietnicou. Tie môžu krvácať, alebo z nich uniká tekutina, čo poškodzuje sietnicu a zhoršuje centrálne videnie.  Vo vyspelých krajinách, ku ktorým patrí aj Slovensko, došlo k výraznému pokroku v diagnostike a liečbe degeneratívneho ochorenia makuly. MUDr. Jaroslav Hasa, CSc. z Kliniky oftalmológie LFUK a UNB v Bratislave – Ružinove: „V súčasnosti schválená liečba s antirastovými faktormi (anti-VEGF) môže udržať a aj zlepšiť zrak. Dôležitá je však v tomto prípade pravidelnosť – pravidelné kontroly u lekára a dlhodobá liečba.“.

Prevenciou rizika vzniku vekom podmienenej degenerácie makuly je zdravý životný štýl a vyvážená strava bohatá na ovocie a zeleninu.  Pre zdravie ľudského oka sú veľmi významné takzvané antioxidanty (vitamín C, vitamín E), minerály (selén, zinok), karotenoidy (luteín a zeaxantín).

Pravidelné očné prehliadky umožňujú včasný záchyt ochorenia a zvyšujú šancu na udržanie zraku.

Strana: 1 2


Leave a Reply


*