Bývanie je najdostupnejšie od roku 2005

Situácia na trhu s nehnuteľnosťami sa postupne stabilizovala. Kým v rokoch 2006-2008 rástli ceny nehnuteľností až o 40% rýchlejšie ako platy, následný pokles cien a rast miezd tento trend zvrátil.  “Spolu s klesajúcimi úrokovými sadzbami to spôsobilo, že dostupnosť bývania je dnes najlepšia od roku 2005,“ uviedol Zdenko Štefanides, hlavný ekonóm VÚB banky.

Priemerne zarábajúci Slovák si  tak môže v porovnaní s predkrízovým obdobím kúpiť na hypotéku až o dve tretiny väčší byt. „Najväčšie byty si môžu vo vzťahu k svojim príjmom dovoliť Trenčania a Nitrania – v priemere s výmerou 73-75 m2. Naopak najmenší byt si môže dovoliť priemerne zarábajúci Bratislavčan – len 42m2,“ dodáva Štefanides.

Podľa prieskumu, ktorý pre VÚB banka realizovala agentúra  2muse, sa Slováci, čo sa týka plánovania investícií do bývania,  dajú rozdeliť na tri skupiny. Prvá skupina (približne 28%)  je so svojim bývaním spokojná a nepotrebuje ho riešiť. Druhá (35%) hovorí, že bývanie by riešiť chcela, ale v tomto roku tak neurobí. „15% z ich otvorene priznáva, že na investície do bývania nemá, ďalších 17% čaká, kým sa zlepší ich finančná situácia, prípadne príde nejaká výhodná ponuka,“ hovorí Melinda Péková, vedúca oddelenia úverov VÚB banky.  Posledná skupina (37%) by do bývania chcela investovať v tomto roku. „Veľká väčšina z nich chce vo väčšej či menšej rekonštruovať svoje súčasné bývanie,“ dodáva Péková.

VÚB banka záujemcom o financovanie bývania aktuálne ponúka hypotekárne úvery s historicky najnižšími sadzbami od 3% ročne. Až do konca mája získajú úver bez poplatku za poskytnutie a aj bez poplatku za vedenie úverového účtu na celú dobu splatnosti.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.