Prečo nás bolieva chrbát?

Takmer každý človek mal aspoň raz za život problémy s chrbticou. Bolesťami „krížov“ pravidelne trpí až 25% osôb vo veku 30 až 50 rokov a ich výskyt sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom. Bolesť chrbta môže mať rôzne príčiny, väčšinou je však zapríčinená zlým návykom nesprávneho držania tela, prípadne akútnym zápalovým ochorením. Opakujúce sa bolesti chrbta sú jasným signálom organizmu, že dlhodobo a systematicky niečo robíme nesprávne.

Náhlu bolesť v chrbtici teda nezaviní jedno rýchle otočenie hlavou alebo zdvihnutie ťažkého bremena. Bolesti sú výsledkom dlhodobého zanedbávania a macošského správania sa ku chrbtici a chrbtovým svalom. Ale ako to už väčšinou býva, naše odhodlanie cvičiť trvá len dovtedy, pokým nás chrbát bolí. Len čo sa skončí „péenka“, skončí sa aj každodenné trénovanie cvikov predpísaných rehabilitačnou sestrou.

Bolesti chrbta nie sú iba problémom zdravotným, ale aj socioekonomickým.  Sú jednou z najčastejších príčin hospitalizácií a práceneschopnosti. „Dlhodobá práceneschopnosť znižuje šancu návratu do práce, čo zhoršuje psychický stav pacienta a šancu na dlhodobé zlepšenie zdravotného stavu. Navyše, vysoká spotreba liekov od bolesti u týchto pacientov môže spôsobiť dalšie poškodenie zdravia. Vhodnými kombináciami týchto liekov s inými liečivami, napríklad vitamínmi zo skupiny B vo vysokých dávkach, je možné znížiť ich dávky a dobu podávania pri zachovaní pôvodnej účinnosti.“, povedal MUDr. Peter Makara, MPH, všeobecný praktický lekár a prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Najčastejšie príčiny bolesti v chrbtici sú neprimeraná a asymetrická záťaž – statická či kinetická, nadváha, nedostatok správneho pohybu. „Neustále jednostranné preťažovanie svalstva, pridlhé sedenie, nerovnomerné zaťažovanie a neopatrné pohyby alebo naopak, úplný nedostatok pohybu postupne vedú k zmenám svalového „korzetu“ a chrbtice, ktoré sa jedného dňa prihlásia v podobe „seknutia“.“,  povedal  MUDr.Ivan Buran, PhD., neurológ a člen Slovenskej neurologickej spoločnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.