Náhlu bolesť v chrbtici teda nezaviní jedno rýchle otočenie hlavou alebo zdvihnutie ťažkého bremena. Bolesti sú výsledkom dlhodobého zanedbávania a macošského správania sa ku chrbtici a chrbtovým svalom. Ale ako to už väčšinou býva, naše odhodlanie cvičiť trvá len dovtedy, pokým nás chrbát bolí. Len čo sa skončí „péenka“, skončí sa aj každodenné trénovanie cvikov predpísaných rehabilitačnou sestrou.
Bolesti chrbta nie sú iba problémom zdravotným, ale aj socioekonomickým. Sú jednou z najčastejších príčin hospitalizácií a práceneschopnosti. „Dlhodobá práceneschopnosť znižuje šancu návratu do práce, čo zhoršuje psychický stav pacienta a šancu na dlhodobé zlepšenie zdravotného stavu. Navyše, vysoká spotreba liekov od bolesti u týchto pacientov môže spôsobiť dalšie poškodenie zdravia. Vhodnými kombináciami týchto liekov s inými liečivami, napríklad vitamínmi zo skupiny B vo vysokých dávkach, je možné znížiť ich dávky a dobu podávania pri zachovaní pôvodnej účinnosti.“, povedal MUDr. Peter Makara, MPH, všeobecný praktický lekár a prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Najčastejšie príčiny bolesti v chrbtici sú neprimeraná a asymetrická záťaž – statická či kinetická, nadváha, nedostatok správneho pohybu. „Neustále jednostranné preťažovanie svalstva, pridlhé sedenie, nerovnomerné zaťažovanie a neopatrné pohyby alebo naopak, úplný nedostatok pohybu postupne vedú k zmenám svalového „korzetu“ a chrbtice, ktoré sa jedného dňa prihlásia v podobe „seknutia“.“, povedal MUDr.Ivan Buran, PhD., neurológ a člen Slovenskej neurologickej spoločnosti.