• Vyhľadávač

 • O stránke

  Táto stránka vám prináša informáce, ktoré sú pre vás dôležité....


 • Instagram

  Please enter an Access Token on the Instagram Feed plugin Settings page.

 • Kategórie

 • Chodíte na preventívnu lekársku prehliadku?

 • Kalendár

  marec 2014
  Po Ut St Št Pi So Ne
  « feb   apr »
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31  
 • Najnovšie

 • Meta


Choroby z rozkoše alebo tiež amorov otrávený šíp, tak sa od nepamäti nazývajú pohlavne prenosné choroby, ktoré ľudstvo sprevádzajú už viac ako 500 rokov. Ani dnešná doba na tom nie je o nič lepšie. Uvoľnené mravy, nechránený pohlavný styk, časté striedanie sexuálnych partnerov, to všetko vedie k šíreniu pohlavných ochorení.

Kvapavka, syfilis, hepatitída, chlamýdie, HIV sú najznámejšie pohlavne prenosné choroby a mohlo by sa zdať, že vo vyvinutých európskych krajinách akou je Slovensko bude táto otázka skôr okrajová. Bohužiaľ opak je pravdou. „Z vlastnej dlhoročnej praxe musím povedať, že pohlavné choroby je rozhodne téma, ktorej je treba venovať pozornosť,“ uvádza k problematike doc. Danka Švecová z Dermatovenerologickej kliniky LF UK a UN v Bratislave a dodáva, že čím viac budú ľudia informovaní o vzniku, prenose a prevencii pohlavných chorôb, tým ľahšie si všimnú prípadných dôležitých maličkostí a príznakov v prípade nákazy.

„V súčasnosti je pohlavnou chorobou číslo jedna jednoznačne condylomata acuminata, známa ako genitálne bradavice. Áno, pri diskusií na túto tému človeka asi prejde chuť na sex, ale podľa môjho názoru je dôležité o tejto otázke hovoriť, lebo za posledných 10 rokov vzrástol počet nakazených genitálnymi bradavicami o viac ako 70 %. Aktuálne odhady dokonca uvádzajú, že celosvetovo je týmto vírusom zasiahnutých viac ako 630 miliónov ľudí,“ komentuje situáciu doc. Švecová a upresňuje, že genitálne bradavice sú vírusové ochorenie, ktoré vzniká nákazou ľudskými papilloma vírusmi (tzv. HPV – Human Papillomae Virus) a bohužiaľ sa to týka celej populácie od detí až po dospelých. Teda nie ako by sme sa mohli domnievať iba u sexuálne aktívnych jedincov, či už heterosexuálov alebo homosexuálov aj keď tí sú samozrejme najviac rizikovou skupinou.

Strana: 1 2


Leave a Reply


*