Pacienti s rakovinou hrubého čreva nemusia bojovať so svojou chorobou sami

Pacient pacientovi rozumie najlepšie. Toto pravidlo platí pri mnohých ochoreniach a obzvlášť pri takej závažnej diagnóze akou je rakovina hrubého čreva a konečníka. Zvládnuť strach, pochybnosti, dostať odpovede na otázky, či zdieľať pocity je predsa len jednoduchšie s tými, ktorí toto ochorenie zažili na vlastnej koži.

Rakovina hrubého čreva a konečníka patrí na Slovensku medzi tri najčastejšie onkologické ochorenia a v rámci Európy sa Slovensko opakovane umiestňuje na smutných prvých priečkach vo výskyte KRCa. Na Slovensku každoročne pribudne 3600 novodiagnostikovaných prípadov ochorenia a 1700 pacientov ročne tomuto ochoreniu podľahne.

Pacient  pacientovi rozumie najlepšie. Toto pravidlo platí pri mnohých ochoreniach a  obzvlášť pri takej závažnej diagnóze akou je rakovina hrubého čreva a konečníka. Zvládnuť strach, pochybnosti, dostať odpovede na otázky, či zdieľať pocity je predsa len jednoduchšie s tými, ktorí toto ochorenie zažili na vlastnej koži.

Rakovina hrubého čreva a konečníka patrí na Slovensku medzi tri najčastejšie onkologické ochorenia a v rámci Európy sa Slovensko opakovane umiestňuje na smutných prvých priečkach vo výskyte KRCa. Na Slovensku každoročne pribudne 3600 novodiagnostikovaných prípadov ochorenia a  1700 pacientov ročne tomuto ochoreniu podľahne. OZ europacolon slovensko sa okrem šírenia osvety o tomto zhubnom ochorení a možnosti jeho prevencie zameriava na potreby pacientov s rakovinou hrubého čreva prostredníctvom Klubu podpory pacientov. „Zistili sme, že pacienti, ktorí trpia rakovinou hrubého čreva a konečníka, veľmi potrebujú našu podporu. Po oznámení diagnózy je pre nich nesmierne ťažké vyrovnať sa s novou situáciou, s pocitmi strachu, či s úskaliami samotnej liečby,“ uviedla prezidentka združenia Jana Pifflová Španková a dodáva: „ Potrebujú sa obrátiť so svojimi obavami  na niekoho, kto im bude rozumieť. Porozprávať sa s niekým, kto toto zažil na vlastnej koži.“ Klub podpory počas svojho  dvojročného fungovania zistil, že pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka najviac trápi osamelosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.