Viete čo je respiračný syncyciálny vírus?

Mesiace november až apríl znamenajú zvýšené riziko výskytu menej známeho, no o to viac nebezpečného respiračného syncyciálneho vírusu. Výrazné komplikácie v podobe zápalu priedušničiek a pľúc, ako aj zvýšeného rizika rozvoja alergií a astmy, predstavuje tento vírus najmä pre najmenšie deti. Ohrozené sú ním deti predčasne narodené, deti s ochorením pľúc a srdca, ale aj deti inak bez zdravotných komplikácií. Významnú úlohu v boji s týmto vírusom zohráva prevencia.

Obdobie od jesene až po neskorú jar je v našom podnebnom pásme typicky spájané so zvýšeným výskytom rôznych vírusových ochorení. Málokto však vie, že okrem vírusu chrípky je veľmi častou príčinou infekcií dýchacích ciest aj takzvaný respiračný syncyciálny vírus (RSV). Ide o vírus, ktorý sa podobne ako ostatné vírusy šíri kvapôčkovou infekciou. Dieťa i dospelý sa ním teda môže nakaziť veľmi ľahko. Stačí kontakt s infikovanou osobou v podobe podania rúk, objatia, alebo bozku. Respiračný syncyciálny vírus pretrváva na povrchu predmetov aj niekoľko hodín. „Jeho schopnosť prežívať vo vonkajšom prostredí ho favorizuje na vznik epidémií minimálne tak efektívne, ako je to pri vírusoch chrípky,“ hovorí MUDr. Juraj Jakubička z ambulancie detskej pneumológie a ftizeológie v Nitre.

Pre niekoho nevinný vírus, pre drobný, alebo oslabený organizmus zabijak

Hoci pre bežný, ničím neoslabený organizmus znamená RS vírus v podstate nevinnú, ľahko zvládnuteľnú virózu, významné komplikácie spôsobuje vtedy, keď sa mu telo nevie dostatočne brániť. Komplikácie môžu v závažných prípadoch spôsobiť až úmrtie. „Respiračný syncycyálny vírus je veľmi častou príčinou infekcií dýchacích ciest najmä v ranom veku. Asi dve tretiny detí sú infikované už počas prvého roku života a takmer všetky sa s infekciou stretnú do dvoch až troch rokov,“ hovorí MUDr. Jaroslava Orosová, primárka Kliniky detskej pneumológie a ftizeológie Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

„Platí pravidlo, že čím je dieťa mladšie, tým ťažší je priebeh RSV infekcie,“ dodáva primárka Orosová. Najzávažnejší priebeh má u malých detí, medzi druhým až siedmym mesiacom života. „Významné komplikácie predstavuje pre deti predčasne narodené, pre deti s chronickým pľúcnym ochorením a pre deti s vrodenými chybami srdca,“ upozorňuje primárka Orosová. Predčasne narodené deti majú neukončený vývin pľúc a zmenenú štruktúru dýchacích ciest. RSV infekcia funkcionalitu takýchto pľúc ešte viac oslabí, čo nezriedka vedie k ťažkému priebehu ochorenia s nutnosťou hospitalizácie a kyslíkovej liečby.

Môže postihnúť priedušničky i pľúca

Príznaky RSV infekcie môžu byť v počiatkoch podobné bežnému prechladnutiu, spojené so zvýšenou sekréciou z nosa a s horúčkou. Po preniknutí vírusu do dolných dýchacích ciest sa symptómy prudko zhoršia, vyvinie sa bronchiolitída (zápal priedušničiek), alebo pneumónia (zápal pľúc). „Infekciu v dolných dýchacích cestách signalizuje silnejší a častejší kašeľ, problémy s dýchaním, vrátane počuteľného pískania v prieduškách. Dieťa má ťažkosti pri kŕmení, pretože nevládze dýchať a ani sať. Modrajú mu pery a končeky prstov, je dehydratované, môže byť apatické, alebo naopak predráždené,“ upozorňuje primárka Orosová a spomína prípady z praxe. „Naše skúsenosti potvrdzujú, že RSV môže byť veľmi nebezpečný ako pre predčasne narodené deti, tak aj deti narodené v termíne.“

Vážne následky spojené s chronickými ochoreniami dýchacích ciest

Zákernosť RS vírusu je i v tom, že po sebe zanecháva stopy ešte na dlhý čas po tom, čo organizmus samotný vírus eliminoval. Prekonanie RSV infekcie v budúcnosti spôsobuje opakované zdravotné komplikácie, deti sú choré častejšie a choroby majú dlhší priebeh. „Lekári v tejto súvislosti hovoria o takzvanej hit–a–run hypotéze. Tá je založená na predpoklade, že ak RSV infekcia prebehne príliš skoro, predovšetkým do prvého roku života, spustí celý rad negatívnych procesov. Tieto vedú k dlhodobým následkom v podobe rozvoja chronických zmien v dýchacích cestách,“ potvrdzuje MUDr. Juraj Jakubička.

RS vírus napríklad veľmi negatívne zasiahne do vývinu pľúcneho parenchýmu[1]. Odrazí sa tiež na celkovej imunitnej odpovedi organizmu. Ťažký zápal priedušiek u dieťaťa v prvom roku života, spôsobený RS vírusom, je najdôležitejší rizikový faktor pre neskorší rozvoj astmy a precitlivenosti na bežné alergény. „Toto riziko sa ďalej zvyšuje v prípade, že sa v rodinnej anamnéze vyskytuje tiež astma alebo atopia,“ dodáva MUDr. Jakubička.

[1] Pľúcny parenchým – všeobecný termín, ktorý sa vzťahuje na tú časť pľúc, kde anatomicky prebieha výmena plynov medzi krvou a vonkajším prostredím. Často sa používa i v širšom význame pre pľúcne tkanivo ako celok, obklopujúce veľké priedušky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.