Deti potrebujú lásku otca a mamy, nie experimenty. Povedzte to v referende 3 x ÁNO

Tak stalo sa! Prezident vyhlásil referendum na 7. februára 2015. Rozhodnutie Ústavného súdu niektorých ľudí nezbavilo ich osobných pochybností o ústavnosti referenda. Ani prezidenta, už vôbec nie LGBTI aktivistov. Úplne nie sú spokojní ani zástancovia rodiny. Aké je teda to rozhodnutie, ak by sme sa naň pozreli s troškou zmierlivého odstupu.

Anton ChromíkPadol mýtus.

Tak stalo sa! Prezident vyhlásil referendum na 7. februára 2015. Rozhodnutie Ústavného súdu  niektorých ľudí nezbavilo ich osobných pochybností o ústavnosti referenda. Ani prezidenta, už vôbec nie LGBTI aktivistov. Úplne nie sú spokojní ani zástancovia rodiny. Aké je teda to rozhodnutie, ak by sme sa naň pozreli s troškou zmierlivého odstupu.

Nádej, ktorú mali LGBTI aktivisti na zavedenie nových práv mimoparlamentnou cestou vyprchávala postupne, najskôr prišla prvá rana, keď ústavný súd povedal, že tri otázky sú v súlade s Ústavou. Teraz po rozhodnutí prišla druhá rana – samotné rozhodnutie. Súd odôvodnil zamietnutie referendovej otázky ohľadom zachovania výnimočnosti práv, ktoré doposiaľ patria výlučne iba manželstvu úplne inak, ako si to možno predstavovali.

Keď pán prezident už druhý raz vyzval všetkých na slušnú diskusiu, trochu som sa pousmial , ale nestrácam nádej. Okrem diagnostikovanej celulitídy sme sa od novinárov dočkali aj horších pomenovaní napr. fundamentalisti, agenti Konferencie biskupov, chromíkovská Pomocná stráž KBS, talibanci, aliancia proti ľudským právam a združenie za obrátenie toku dejín. Prečo? Pre jednoduché otázky, ktoré sú súčasťou našej spoločnosti, ide o status quo, ktorý prežil komunistov, prežil nový zákon o rodine a  ak neprežije rodina a manželstvo, tak to bude prestárle záverečné dejstvo našich európskych dejín.

Rodina je kĺbom, ktorý nás vedie od minulosti do budúcnosti. Možno nie dokonalý, ako nie sme dokonalý nikto, ale jediný fungujúci. Dieťa sa narodí iba medzi nimi, medzi mužom a ženou. Je to pre Vás zázrak? Mám to šťastie byť otcom. Každé dieťa je iné, jedno perlou, druhé diamantom. Všetky sme chceli. Roztrhalo nám srdce, keď sme stratili môjho milovaného syna Natanaela a moju dcérku Anežku. Neviem, prečo sa to stalo, možno srdce musí byť rozryté, aby vedelo viac milovať a pocítilo, že všetko je dar. Možno pre pochopenie bolesti tých druhých.

Dieťa potrebuje rodičov, potrebuje otca a mamu. Láska otca je iná ako láska mamy. Dieťa potrebuje obe. Aká matka, taká Katka sa zvyklo hovorievať. Nikto nespochybňuje, že deti zo sociálne odkázaného prostredia nemajú dobrú štartovaciu čiaru do života. Dieťa sa učí tým, čo vidí. Obráťme trochu náš sebecký pohľad od požiadaviek dospelých. Vráťme sa späť! Dieťa v manželstve núti k obetavosti a zabúdaniu na seba. Každý kto chce dieťa pre uspokojenie svojich emocionálnych potrieb, má dve možnosti : veľké sklamanie, alebo veľkú zmenu svojho srdca. Nie je tu právo na adopciu, práve naopak dieťa má právo na otca a mamu. Ústavný súd povedal, že táto otázka je v súlade s našou Ústavou ale aj s medzinárodnými zmluvami. Koho by ste vy vyškrtli dieťaťu zo života? Otca alebo mamu? Správna odpoveď je: choďte na referendum a povedzte nikoho. Najmä vtedy nie, keď máme poradovníky na deti a na dieťa manželia čakajú mnohokrát aj rok.

Je teda manželstvo výnimočné? Zaslúži si výnimočné práva? Určite áno, nikde inde nie je tak dokonale zmiešaná láska s intimitou, intimita s narodením, narodenie s výchovou. Práve preto funguje už od nepamäti. Oddeľte jedno od druhého a budete svedkami rozpadu a chorôb. Bol som na konferencii rodinných sudcov, kde prednášal jeden bývalý rodinný sudca, ktorý spomínal výskum na dospelých deťoch, ktorých sa pýtali, či by chceli, aby sa ich rodičia dali dokopy po rozvode. Aj dospelé deti tvrdili, že je to stále ich želaním. Deti potrebujú lásku otca a lásku mamy a samozrejme aj ich vzájomnú lásku. A tešia sa na súrodencov.

Otec v Nemecku odmietol svoju dcéru nútiť do toho, aby bola na hodine sexuálnej výchovy. Dcéra to odmietala a on ju nepresviedčal. Bol za to poslaný do väzenia. Nie som proti výchove k manželstvu a rodičovstvu, práve naopak. Aj škola musí pomáhať, ale nechcem, aby moje deti dostávali informácie bez lásky len o technike sexu, nie o darovaní. Je na rozhodnutí každého rodiča, či chcú, aby ich deti boli vyučované o práve na sex a masturbáciu v detskom veku a či chcú, aby ich deti boli vo vyučovaní postavené pred rozhodovanie, či by chceli byť opačným pohlavím. Tak ako rešpektujem právo rodičov, ktorým to nevadí, bol by som rád, aby boli rešpektovaní rodičia, ktorým to vadí. Obávam sa toho, že ak rodičia a deti toto právo nedostanú, dopadneme rovnako ako v Nemecku.

Nenávidíme tých, ktorí nemôžu manželstvo uzatvoriť? Nie! Krásu neprecítite odmietaním jej nedostatku, ale pohľadom na ňu. Môžu nás z toho obviňovať, ale podstatné je, aby sme to nerobili.

Sociologické výskumy ukazujú, že otec a matka majú osobitné úlohy, v ktorých excelujú. Deti majú hlad po poznaní svojich rodičov. /Kyle Pruett/ Prítomnosť otca v rodine znižuje delikvenciu a antisociálne správanie chlapcov a predčasnú sexuálnu aktivitu u dievčat. /Ellis, Bruce J., et al, David Popenoe, Life Without Father (Boston: Harvard University Press, 1999)./ Prítomnosť matky v rodine poskytuje deťom vynikajúce emocionálne bezpečie a matka je výnimočná pri čítaní fyzických a emocionálnych podnetov dojčiat. Dcéram poskytuje jedinečné rady, ako sa vyrovnať sa s fyzickými, emocionálnymi a sociálnymi problémami spojenými s pubertou a dospievaním. /Eleanor MacCoby, The Two Sexes: Growing Up Apart, Coming Together (Boston: Harvard, 1998).Steven Rhoads, Taking Sex Differences Seriously (Encounter Books, 2004)./

V diskusii sa používa množstvo protichodných výskumov. Avšak môže byť iný praktický záver ak ide o deti, ako ten, ak veda nič nepovedala definitívne a musíme sa skôr spoľahnúť na to čo je overené. Často počuť v diskusii názor „ nepôjdem, lebo o ľudských právach sa nehlasuje“. Je to dobrá kampaň protistrany, ktorej sami neveria. Nebudú mať žiaden problém s predkladaním zákona, o ktorom sa bude hlasovať v parlamente, či s podaním na súdy, kde budú hlasovať o tomto práve sudcovia. Čo chcú dosiahnuť je, aby nerozhodovali ľudia. Ľudia odolávajú tlakom mocných skupín oveľa viac. Ústavný súd povedal, že tri otázky sú v súlade s Ústavou a ani štvrtá nikoho nediskriminuje. Nálepku talibanca si nezaslúži ani on, ani nikto, kto si myslí to isté.

Anton Chromík

www.alianciazarodinu.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.