Máte ťažké nohy? Nezľahčujte to!

TKChronické žilové ochorenie (CHŽO) je vážnym medicínskym i ekonomickým problémom nie len na Slovensku. Až 8 z 10 obyvateľov našej krajiny trpí týmto ochorením. Väčšina z nich však návštevu lekára odkladá a „lieči sa“ výživovými doplnkami či mastičkami.

Čo je chronické žilové ochorenie?

Je to zápalové ochorenie, ktoré bez správnej liečby progreduje a zhoršuje sa. Prvé príznaky môžu pôsobiť nevinne. Nepríjemný pocit ťažkých nôh, bolesti, svrbenie kože, opuchy a kŕče. Pri nesprávnej liečbe počas ďalších rokov napreduje ochorenie výskytom kŕčových žíl, zmeny sfarbenia kože, poškodením kože a podkožného tkaniva dolnej končatiny až do otvoreného vredu predkolenia.

CHŽO nie je teda zanedbateľná nepríjemnosť, či kozmetický problém. Vždy ide o chronické, zápalové, rozvíjajúce sa ochorenie, ktoré patrí do starostlivosti lekára!

Mnoho ľudí, najmä ženy, ktoré v práci dlho a často stoja či sedia však návštevu lekára bezdôvodne odkladajú. Pocit ťažkých nôh, kŕče či bolesti pripisujú náročnému zamestnaniu, veku a hmotnosti. Tieto príznaky sú však vždy prejavom chronického žilového ochorenia, ktoré si vyžaduje liečbu liekom už od jeho úplného začiatku. Liečba musí byť komplexná a celoživotná. Základom je zmena životosprávy, najmä úprava obezity, ovplyvnenie sedavého spôsobu života a nedostatku pohybu.

Odborníci pri liečbe CHŽO odporúčajú užívanie iba 7 perorálnych venofarmák podložených  klinickými štúdiami , ktoré dokazujú žiadaný účinok pri liečbe tohto ochorenia. Sú nimi:

  • Escin,
  • Rutín a rutozid,
  • Extrakt z listov červeného viniča,
  • Hesperidin s rocusom a kyselinou askorbovou,
  • Kalcium dobesilát
  • a Tribenosid.

/Na fotke z tlačovej konferencie: Doc. MUDr. Pavol Sýkora, CSc. – farmakológ, Ústav farmácie LF SZU,  MUDr. Diana Ganajová všeobecný lekárDoc. MUDr. František Žernovický, CSc. angiológ, Národný ústav srdcových a cievnych chorôb Bratislava/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.