Viete, ako na vás stres pôsobí?

Ako účinne bojovať proti stresu

Možno patríte k flegmatikom a máte pocit, že stres sa vás netýka. Opak môže byť pravdou. Stres pôsobí na ľudí individuálne a aj navonok pokojného človeka môže dostať do určitej nerovnováhy. Niekoho stresujú každodenné povinnosti v práci, v domácnosti, iného vlastné myšlienky, postoje a vnímanie vecí. Nehovoriac o tom, že v každej fáze života na nás čakajú nepredvídateľné a niekedy aj ťažko zvládnuteľné udalosti. Ako sa však vedieť postaviť stresu zoči – voči? Odstrániť všetky stresujúce podnety je nereálne, dôležité je vedieť stres prijať, naučiť sa ho zvládať a vedieť ho eliminovať.

Rozlišujte, aký stres prežívate

Aj keď to vo väčšine prípadov nevnímame, stres nemusí pôsobiť na náš organizmus len negatívne. Pokiaľ trvá krátko a má primeranú intenzitu, môže na náš organizmus vplývať aj pozitívne. Pozitívny stres, tzv. Eustres sa spája s prežívaním alebo očakávaním pozitívnej udalosti, napríklad pred stretnutím sa s milovanou osobou. Stimuluje nás k lepšiemu výkonu, zvyšuje našu tvorivosť, sústredenosť a navyše nám pomáha dosiahnuť vytýčený cieľ. Stojí tiež za našim uspokojením z dobre vykonanej práce. Naopak na psychiku a celkové zdravie človeka môže mať nepriaznivý vplyv negatívny stres, tzv. Distres. Pod tlakom nadmernej a dlhodobej záťaže môže vyústiť až do úplného vyčerpania alebo rôznych zdravotných problémov. Samotnou kapitolou je chcený – umelo vyvolaný stres, ktorý vyhľadávajú najmä milovníci adrenalínových športov.

Ako účinne bojovať proti stresu

Možno patríte k flegmatikom a máte pocit, že stres sa vás netýka. Opak môže byť pravdou. Stres pôsobí na ľudí individuálne a aj navonok pokojného človeka môže dostať do určitej nerovnováhy. Niekoho stresujú každodenné povinnosti v práci, v domácnosti, iného vlastné myšlienky, postoje a vnímanie vecí. Nehovoriac o tom, že v každej fáze života na nás čakajú nepredvídateľné a niekedy aj ťažko zvládnuteľné udalosti. Ako sa však vedieť postaviť stresu zoči – voči? Odstrániť všetky stresujúce podnety je nereálne, dôležité je vedieť stres prijať, naučiť sa ho zvládať a vedieť ho eliminovať.

Pre celkovú pohodu a odolnosť voči stresu dbajte na:

POHYB, ktorý je prirodzenou životnou potrebou a jeho nedostatok môže mať nepriaznivý dopad na naše zdravie. Spomaľuje trávenie a môže dôjsť k vzniku nadváhy či obezity. Funkcia svalov, kostí a srdca je oslabená. Človek bez telesnej a duševnej kondície sa cíti unavený a spomalený. Pohyb je pre mnohých najlepšia forma relaxácie, dokáže kompenzovať stres a psychickú únavu. Okrem pocitu zdravia a pokoja zaplavuje telo endorfínmi „hormónmi šťastia“, ktoré pôsobia proti depresívnej nálade.

RELAXÁCIU, ktorá je účinným nástrojom pre psychické a fyzické uvoľnenie. Spoločne so správnym dýchaním dokáže neutralizovať negatívne účinky stresu, posilňuje imunitný systém, spomaľuje látkovú výmenu a hĺbkovo regeneruje bunky nervového systému. Navyše napomáha k sebapoznaniu, sebareflexii a k rozvoju osobnostného rastu. Relaxačné cvičenia sú rôzne a je len na každom z nás, ktoré nám bude najviac vyhovovať, aby nás dokázali čo najviac zregenerovať a potešiť naše zmysly.

PESTRÚ A VYVÁŽENÚ STRAVU. Nedostatok času mení naše stravovacie návyky a zdravej, pravidelnej strave venujeme stále menšiu pozornosť. Správna výživa znamená stravovať sa pravidelne. Základom sú raňajky a ďalšie dve hlavné jedlá dňa, doplnené čerstvou zeleninou a ovocím. Pri výbere potravín myslite na dostatok bielkovín, tukov a správnych sacharidov, vrátane mliečnych výrobkov a mäsa. Denne si doprajte vlákninu, ktorá správne pôsobí na trávenie a nezabúdajme ani na vitamíny a minerály, ktoré získame z ovocia, zeleniny, strukovín a celozrnných potravín.

MAGNÉZIUM. V dôsledku vplyvu stresových faktorov narastá v organizme aj spotreba magnézia. Preto je magnézium v boji proti stresu významným pomocníkom a ideálne pôsobí v kombinácii s kyselinou orotovou, ktorá umožňuje jeho efektívnejšie vstrebávanie v bunkách organizmu. Magnézium je potrebné pre zdravé fungovanie organizmu, na jeho zvýšený prísun by nemali zabúdať predovšetkým ľudia s nadmernou psychickou alebo fyzickou záťažou a využívané aj pri prevencii a liečbe viacerých ochorení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.