Horčík ako významný pomocník pre rovnováhu v živote

Horčík - www.modernysvet.skAko málo stačí k prílevu hormónov šťastia – endorfínov? Nové topánky? Posedenie s priateľmi na pive? Chvíľka relaxu v kine, či s láskou pripravené dobré jedlo? Bezpochýb k našej spokojnosti prispieva radosť, dobrý pocit i harmónia tela a mysle. Veľký vplyv na tento stav má práve horčík. O význame horčíka pre rovnováhu v našom živote porozprávala nutričná poradkyňa PhDr. Bc. Ľubica Trnková.

Horčík sa v poslednej dobe skloňuje čoraz viac. Tento minerál spájame najmä s pojmami protistresový, protiúnavový. Prečo je práve horčík považovaný za nenahraditeľný v boji so stresom a únavou?

“Stres je najčastejšia záťažová situácia, ktorá zvyšuje potrebu horčíka až dvadsaťnásobne. Práve horčík je jedným zo základných a najdôležitejších minerálnych látok v našom tele. Chronický nedostatok horčíka môže zapríčiňovať nespavosť, pocit únavy a nekoncentrovanosť, migrény, nepravidelný srdcový rytmus, neobvyklú slabosť, nepríjemné kŕče, ale i tvorbu obličkových kameňov. Je preto nevyhnutné dopriať svojmu telu dostatok horčíka, čím zlepšíme svoju celkovú telesnú kondíciu a napomôžeme navodeniu pocitu rovnováhy v organizme.” Uviedla PhDr. Bc. Ľubica Trnková.

Aké je optimálne množstvo horčíka, ktoré by sme mali prijať denne?

“Denne by sme mali prijať 300-350 mg horčíka. Toto množstvo predstavuje približne 30 banánov; 10 kalerábov; tri kilogramy brokolice či zemiakov. Sú tieto množstvá pre vás nepredstaviteľné? Vstrebateľnosť horčíka zo stravy je len 30-40%. Pozitívne je, že naopak z vody dokáže naše telo vstrebať až 60%. Preto pitie minerálnych vôd, za účelom dopĺňania dennej potreby horčíka, je skvelým spôsobom ako predísť jeho nedostatku. Dôležitým faktorom však je aj to, aby minerálna voda obsahovala dostatok vápnika a to ideálne v pomere 3:1 (Ca:Mg). Takýto obsah nájdete napríklad v minerálnej vode Gemerka. Už jednou fľašou denne robíte niečo pre svoje zdravie a pomáhate vášmu telu zvládať každodenný stres a únavu a to tým najprirodzenejším spôsobom.” Uviedla PhDr. Bc. Ľubica Trnková.

Najúčinnejším spôsobom ako eliminovať stres je pozitívny prístup k životu. Voľno časové aktivity rozvíjajú našu duchovnú, umeleckú i intelektuálnu stránku. Minerály zas pôsobia na náš organizmus blahodarným – upokojujúcim účinkom. Nezabúdajte, že to, ako sa cítime zdravotne, priamoúmerne ovplyvňuje aj náš dobrý pocit. Doprajte preto svojmu telu rovnováhu, prameniacu z  vápnika a horčíka v ideálnom pomere 3:1.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.