Podceňujeme príznaky CHOCHP

NADAČNÝ FOND PRE ZDRAVÉ PĽÚCA UŽ JEDEN ROK POMÁHA PACIENTOM S OCHORENÍM PĽÚC

Čo je Nadačný fond Pre zdravé pľúca?

Už viac ako rok pomáha pacientom s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (CHOCHP) Nadačný fond Pre zdravé pľúca. Počas ostatných dvanástich mesiacov prerozdelil takmer 11-tisíc eur 51 pacientom a zrealizoval niekoľko informačno-vzdelávacích aktivít s cieľom šíriť osvetu o tomto závažnom respiračnom ochorení. Od 13. apríla zároveň štartuje jarnú CHOCHP Tour, počas ktorej budú lekári pneumológovia bezplatne realizovať spirometrické vyšetrenie vo vybraných slovenských mestách.

Čo je CHOCHP?

spirometricke vysetrenie - www.modernysvet.skRespiračné ochorenie, ktoré postihuje v priemere až 10% populácie, je z hľadiska úmrtnosti rovnako závažné ako onkologické ochorenia. Priemerná dĺžka života týchto pacientov je len šesť a pol roka. Je tomu tak preto, že občania Slovenska prichádzajú k lekárovi neskoro, často v pokročilých štádiách ochorenia. Medzi hlavné rizikové faktory patrí ovzdušie, prach a emisie. CHOCHP je smrteľné a nevyliečiteľné ochorenie, ktoré postihuje každého desiateho Slováka. Náklady na liečbu respiračných ochorení v Európe presahujú 380 mld. €, z toho rakovina pľúc a CHOCHP stojí viac ako 200 mld. €. Aj napriek závažnosti tohto ochorenia je miera informovanosti verejnosti o CHOCHP stále pomerne nízka.

„Veľkým problémom je poddiagnostikovanie tejto choroby. Veľmi veľa ľudí si myslí, keď sa zadýchava, že je to vekom, a lekára nevyhľadajú Preto je našim cieľom aktívne vyhľadávať týchto pacientov. Dnes už vieme túto chorobu zastaviť, liečba je veľmi dobrá. žiaľ pacienti prichádzajú neskoro…“ – hovorí MUDr. Marta Hájková, členka Rady Nadačného fondu a hlavná odborníčka pre pneumológiu na Slovensku.

NADAČNÝ FOND PRE ZDRAVÉ PĽÚCA UŽ JEDEN ROK POMÁHA PACIENTOM S OCHORENÍM PĽÚC

Čo je Nadačný fond Pre zdravé pľúca?

Už viac ako rok pomáha pacientom s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (CHOCHP) Nadačný fond Pre zdravé pľúca. Počas ostatných dvanástich mesiacov prerozdelil takmer 11-tisíc eur 51 pacientom a zrealizoval niekoľko informačno-vzdelávacích aktivít s cieľom šíriť osvetu o tomto závažnom respiračnom ochorení. Od 13. apríla zároveň štartuje jarnú CHOCHP Tour, počas ktorej budú lekári pneumológovia bezplatne realizovať spirometrické vyšetrenie vo vybraných slovenských mestách.

V apríli minulého roka začal svoju činnosť Nadačný fond Pre zdravé pľúca s cieľom pomáhať pacientom s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc a zvyšovať povedomie verejnosti o tomto závažnom respiračnom ochorení. Počas tohto obdobia prijal fond desiatky žiadostí o finančný príspevok a 51 žiadateľom, ktorí splnili podmienky prerozdelil v rámci troch grantových kôl viac ako 11-tisíc eur. Až 6 900 eur bolo prerozdelených na podporu sociálnych služieb pre týchto pacientov, 770 eur ako kompenzácia ich cestovných výdavkov a 3 100 eur bolo prerozdelených na nákup vitamínov. Priemerná výška príspevku na jedného pacienta predstavovala 211 eur.

„Sme presvedčení, že aktivity, ktoré v mene Nadačného fondu Pre zdravé pľúca realizujeme majú svoj zmysel a opodstatnenie. Len za ostatný rok sme pomohli mnohých pacientom, pre ktorých toto závažné ochorenie predstavuje aj výrazné zhoršenie ich sociálnej situácie,“ hovorí MUDr. Marta Hájková, členka Rady Nadačného fondu a hlavná odborníčka pre pneumológiu na Slovensku.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.