Diabetici podceňujú diabetickú nohu. Každý rok pribudne viac ako 400 nových amputácií

Na TK  Diabetická noha - www.modernysvet.skZa posledné obdobie znova stúpol počet diabetikov s amputovanou nohou a cukrovka je stále najčastejšou príčinou amputácií nôh. Zachraňovať nohy diabetikom má POJAZDNÁ DIA-AMBULACNIA.

Podľa aktuálnych údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) stúpol počet diabetikov s amputovanou nohou oproti predchádzajúcemu obdobiu na 4 092. Za posledných 12 mesiacov rovnakého obdobia pritom amputovali nohu 467 diabetikom. Dôvodom je najmä diabetická noha, ktorá môže vyústiť až do stavu ohrozujúceho život pacienta a jediným riešením je práve amputácia. Včasnou diagnostikou, správne vedenou liečbou špecialistom, ale najmä aktívnou spoluprácou pacienta by sa pritom dalo väčšine týchto amputácií zabrániť. „Komplikáciu diabetu, ktorú označujeme ako diabetická noha, má na Slovensku asi 8 000 pacientov s diabetom, no potenciálne je ohrozený každý, u koho sa diabetes zistí,“ upozorňuje predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti doc. MUDr. Emil Martinka, PhD. a dodáva: „Je veľmi dôležité, aby sa na túto komplikáciu myslelo u každého pacienta s diabetom, a to od začiatku diagnózy ochorenia. Každý diabetik by preto mal pravidelne absolvovať aj vyšetrenie rizika vzniku diabetickej nohy, a to na ambulancii špecialistu diabetológa. Ideálne pri každej návšteve diabetologickej ambulancie, minimálne však raz ročne, aj u pacientov s krátkym trvaním ochorenia. Súčasne, každý pacient s diabetom by mal byť aj poučený o riziku a možnosti predchádzať diabetickej nohe a ako sa o nohy správne starať.“

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.