Ako chronický kašeľ ovplyvňuje únik moču

Únik moču je nepríjemný stav, ktorý postihuje ľudí oboch pohlaví každého veku. Ľudia trpia rôznymi stupňami a typmi inkontinencie.

Inkontinencia sa často vyskytuje u ľudí, ktorí majú chronické ochorenia hrudníka ako je bronchitída, astma alebo chronická obštrukčná choroba pľúc. Najmä kvôli neustálemu kašľaniu.

Čo sa deje počas kašľa? Počas kašľa dochádza k silným sťahom brušných svalov. Toto zvyšuje tlak na močový mechúr a svaly panvového dna. Svaly panvového dna sa musia s každým kašľom stiahnuť, aby nedošlo k úniku moču. Tento proces sa deje automaticky.

Únik moču je nepríjemný stav, ktorý postihuje ľudí oboch pohlaví každého veku. Ľudia trpia rôznymi stupňami a typmi inkontinencie.

Inkontinencia sa často vyskytuje u ľudí, ktorí majú chronické ochorenia hrudníka ako je bronchitída, astma alebo chronická obštrukčná choroba pľúc. Najmä kvôli neustálemu kašľaniu.

Čo sa deje počas kašľa? Počas kašľa dochádza k silným sťahom brušných svalov. Toto zvyšuje tlak na močový mechúr a svaly panvového dna. Svaly panvového dna sa musia s každým kašľom stiahnuť, aby nedošlo k úniku moču. Tento proces sa deje automaticky.

Dôvod, prečo sú pacienti s chronickým kašľom vystavený vyššiemu riziku úniku moču nie je úplne známy. Štúdie ukazujú, že svaly panvového dna sú zvyčajne dostatočne silné, ale niekedy nedokážu zvládnuť daný tlak predĺžený kašľom. Akokoľvek, pozor. Nevyhýbajte sa kašľu, môžu sa vám v pľúcach nahromadiť hlieny.

Čo pomáha? Veľa z nás sa hanbí rozprávať o úniku moču. Prvý krok je uvedomiť si, že tu nie sme sami a rozprávať o svojich problémoch s lekárom hneď ako sa vyskytne akýkoľvek problém. Inak sa môže stať, že sa únik moču bude zhoršovať.

Výskum ukázal, že vďaka posilňovaniu svalov panvového dna môžete úplne zastaviť alebo citeľne znížiť úniky moču počas vášho kašľa. Váš pľúcny lekár by vám mal odporučiť návštevu urológa alebo gynekológa. Je dôležité mať na pamäti, že vďaka kašľu si „čistíte“ pľúca, zbavujete sa hlienov. Preto únik moču nemôže ovplyvniť váš kašeľ. Kontrolovaný kašeľ a úprava techniky vykašliavania môžu pomôcť odstrániť alebo minimalizovať únik moču. Dôležité je aj správne držanie tela. Výskum ukázal, že svaly, ktoré pracujú pri kašľaní a tie, ktoré kontrolujú panvové dno, pracujú najlepšie, keď máme chrbát vo vodorovnej polohe.

Aké je riešenie?

Vždy keď sa chystáte kašľať, stiahnite svaly panvového dna tak, ako keby ste „spodkom“ išli odtrhnúť trávu. Je dôležité, aby ste svaly zdvíhali, nie tlačili dole.

Tí z vás, ktorí sú aktívni, chcú chodiť behať, cvičiť zumbu alebo skákať na trampolíne by mali posilňovať svaly panvového dna, aby k únikom nedochádzalo.

V prípade akýchkoľvek nejasností sa neváhajte obrátiť na nás info@inkoforum.sk alebo na svojho ošetrujúceho lekára. Určite vám dokáže pomôcť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.