Mobilom platíme častejšie a radi

Hoci mobilné bankovníctvo ešte vždy vnímame skôr ako doplnok ku „klasickému“ internet bankingu, svoje peniaze si cez mobil spravuje stále viac Slovákov. Podľa údajov VÚB sa užívateľská základňa mobil bankingu medziročne zdvojnásobila a počet platieb z mobilu stúpol až o 90%.

Spolu s rastúcou popularitou smartfónov a tabletov na Slovensku rastie aj význam mobilného bankovníctva. Počet ľudí, ktorí si vďaka bankovej aplikácii v mobile spravujú svoje peniaze, sa podľa údajov VÚB za posledný rok zdvojnásobil. Pribúda aj aktívnych užívateľov, ktorí mobil banking využívajú pravidelne.

Hoci mobilné bankovníctvo ešte vždy vnímame skôr ako doplnok ku „klasickému“ internet bankingu, svoje peniaze si cez mobil spravuje stále viac Slovákov. Podľa údajov VÚB sa užívateľská základňa mobil bankingu medziročne zdvojnásobila a počet platieb z mobilu stúpol až o 90%.

Spolu s rastúcou popularitou smartfónov a tabletov na Slovensku rastie aj význam mobilného bankovníctva. Počet ľudí, ktorí si vďaka bankovej aplikácii v mobile spravujú svoje peniaze, sa podľa údajov VÚB za posledný rok zdvojnásobil. Pribúda aj aktívnych užívateľov, ktorí mobil banking využívajú pravidelne.

Počet platieb realizovaných cez mobil banking stúpol od začiatku roka až o 90%. „Celková suma výšky platieb však iba o 60%. Mobilom teda platíme častejšie a zvykáme si týmto spôsobom hradiť aj menšie platby,“ vysvetľuje vedúca oddelenia E-biznis vo VÚB banke Mária Horecká. „Priemerná výška platby cez mobil banking je dnes približne tretinová v porovnaní s internet bankingom.“

Podľa Ondreja Macka z portálu  TouchIT je typickým používateľom mobil bankingu muž vo veku 31 rokov, ktorý býva vo väčšom meste a používa telefón s operačným systémom Android. Tieto štatistiky potvrdzuje aj M. Horecká z VÚB. No sú aj výnimky, hovorí Horecká: „Rekordérkou v našej banke je, paradoxne, žena. Máme používateľku, ktorá sa do mobil bankingu za mesiac prihlásila až 328-krát, teda v priemere viac ako 10 ráz denne.“

Cez mobil si Slováci najčastejšie kontrolujú stav účtu a pohyby na účte, za nimi nasleduje zadanie platby. Kým v internet bankingu po prihlásení až 80% užívateľov vykoná aktívnu operáciu, napríklad platbu, v mobil bankingu je to zatiaľ iba 40%. Vo všeobecnosti si teda v mobile skôr kontrolujeme stav svojho konta a platby častejšie zadávame z počítača.

Neznamená to však, že pri platbách cez mobil banking ide o zanedbateľné čísla. Len klienti VÚB banky v máji 2015 cez mobil poslali takmer 100 000 platieb v celkovej hodnote viac ako 24 000 000 eur. Doba, keď mobilné telefóny nahradia aj naše peňaženky, tak už dávno nie je sci-fi. „Dynamický rast zažívajú všetky mobilné služby, či ide o mobil banking, VIAMO alebo bezkontaktné platby telefónmi technológiou NFC HCE. Novinkou je aj služba Mobilný PIN, s ktorou sa pri prihlasovaní a platbách cez internet autentifikujete pohodlne a bez potreby prepisovať kódy z SMSiek,“ uzatvára Horecká.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.