PRELOMOVÁ NOVINKA: NOVÁ INZULÍNOVÁ PUMPA ZLEPŠÍ DIABETIKOM ŽIVOT

Ľudia s diabetom a ich blízki majú novú nádej na plnohodnotnejší život. Od júla bude už aj na Slovensku dostupná nová inzulínová pumpa Minimed 640G, ktorá okrem podávania inzulínu dokáže ochrániť pacienta pred hroziacou hypoglykémiou a následnou stratou vedomia, či dokonca smrťou. Lekárom môže zasa pomôcť v správnom rozhodovaní o nastavení liečby. Nová pumpa je tak už len krok od vývoja umelého pankreasu.

Pumpa pre diabetikov - www.modernysvet.skĽudia s diabetom a ich blízki majú novú nádej na plnohodnotnejší život. Od júla bude už aj na Slovensku dostupná nová inzulínová pumpa Minimed 640G, ktorá okrem podávania inzulínu dokáže ochrániť pacienta pred hroziacou hypoglykémiou a následnou stratou vedomia, či dokonca smrťou. Lekárom môže zasa pomôcť v správnom rozhodovaní o nastavení liečby. Nová pumpa je tak už len krok od vývoja umelého pankreasu.

Nová inzulínová pumpa je určená najmä pre ľudí s diabetom 1. typu, ktorí sú odkázaní na celoživotné podávanie inzulínu a navyše trpia častými hypoglykémiami. Vďaka zabudovanému inteligentnému systému dokáže predvídať hladinu cukru v krvi a rozpoznať tak hroziace riziká pre pacienta o pol hodinu skôr ako vôbec nastanú. Pumpa je zároveň schopná sama na tieto riziká reagovať a regulovať množstvo a čas podávaného inzulínu. Vďaka tomu prispieva nielen k zlepšeniu kompenzácie, ale najmä k väčšej psychickej pohode a slobode pacientov. „Ľuďom s diabetom 1. typu, a v prípade detí aj ich rodičom prináša táto najnovšia generácia inzulínovej pumpy novú kvalitu života, väčší pocit pohodlia a istoty,“ hovorí predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti doc. MUDr. Emil Martinka, PhD. a dodáva: „Už to nie je len presná aplikácia inzulínu. Nová pumpa pomáha udržiavať bezpečnú hladinu glykémie a ako vôbec prvá pumpa na svete poskytuje 24-hodinovú ochranu pred nebezpečnou, často až život ohrozujúcou situáciou, akou je hypoglykémia a jej dôsledky. Napokon, prispieva tiež k zlepšeniu prognózy z hľadiska dlhodobých komplikácií ako je poškodenie zraku, obličiek či rozvoj diabetickej nohy alebo srdcovo-cievnych ochorení. Medicína tak zaznamenáva ďalší pokrok, vďaka ktorému sme stále bližšie k vývoju „umelého pankreasu“.

Inzulínová pumpa_brucho - www.modernysvet.skNa Slovensku žije s diabetom 1. typu približne 27 000 ľudí a len za posledný sledovaný rok pribudlo na Slovensku 193 detí do 19 rokov s diagnózou diabetu 1.typu. Ide o autoimunitné ochorenie a taký typ diabetu, kedy pankreas prestane produkovať inzulín. Zvyčajne sa objavuje v detstve a mladosti, ale môže vzniknúť v akomkoľvek veku. Pacienti sú doživotne odkázaní na podávanie inzulínu,“ vysvetľuje MUDr. Ľubomír Barák z Detského diabetologického centra.

Strašiak menom hypoglykémia

Najväčším strašiakom pre ľudí s diabetom 1. typu, a v prípade detí s týmto typom cukrovky aj ich rodičov, je hypoglykémia, teda nedostatok cukru v krvi. „Hypoglykémia sa prejavuje pocitom slabosti, zníženou koncentráciou, zmenou nálady, poruchou reči, zhoršením zraku, pocitom hladu, potením, kŕčmi alebo mravčením v prstoch. Človek v hypoglykémii môže pôsobiť ako opilec, no v skutočnosti mu ide o život,“ hovorí MUDr. Barák a dodáva: „Tento stav nedostatku cukru v krvi môže totiž vyústiť až do straty vedomia a v prípade neposkytnutia adekvátnej pomoci až smrti“. (VIDEO: Hypoglykemický šok počas všedného dňa: https://www.youtube.com/watch?v=cC3VKXfHjeU)

Až 30 % ľudí s diabetom 1. typu, teda každý tretí, si však hypoglykémiu neuvedomuje. „Predstavte si, že šoférujete a zrazu stratíte vedomie. Alebo si predstavte dieťa s diabetom 1. typu, ktoré sa bicykluje a zrazu sa objaví hypoglykémia. To môže mať fatálne dôsledky a to nielen pre samotného diabetika,“ upozorňuje MUDr. Barák a dodáva: Nejde však len o tragické situácie. Opakované a časté hypoglykémie poškodzujú mozog a môžu byť napríklad príčinou horších výsledkov v škole či častých zmien nálad.“

Pumpa pomáha a chráni

Takéto stavy však môžu byť minulosťou práve vďaka novej inzulínovej pumpe v kombinácii s kontinuálnym monitorovaním glukózy v podkoží. Tá nielenže dodáva telu chýbajúci inzulín, ale zároveň dokáže podávanie inzulínu v prípade hroziacej hypoglykémie a straty vedomia zastaviť. Pumpa totiž nepretržite (24 hodín denne) meria hladinu cukru v krvi a ak zistí, že hrozí pokles cukru v krvi až na úroveň hypoglykémie, tak podávanie inzulínu dočasne zastaví. Keď sa hladina cukru upraví, pumpa podávanie inzulínu automaticky obnoví. Nezanedbateľným benefitom je aj eliminácia každodenného viacnásobného pichania inzulínu. „Pumpa je úžasnou pomôckou nielen po zdravotnej, ale aj psychickej stránke, keďže dáva mojej dcére, a tým aj mne istotu, že jej nehrozí stav bezvedomia,“ hovorí Ľubica Pilková, matka 16-ročnej dcéry s diabetom 1. typu. „Vďaka pumpe, ktorú používam už 8 rokov, mám stabilné hodnoty cukru v krvi. To mi dáva viac slobody a priestor a čas myslieť aj na iné veci ako len diabetes. Vďaka svojej pumpe môžem žiť úplne normálny, aktívny a plnohodnotný život ako všetci moji rovesníci. Táto nová pumpa má naviac rôzne vychytávky a vďaka variabilnému nastaveniu ma cez deň v prípade potreby upozorní na hroziacu hypoglykémiu v predstihu, pred spaním si zasa alarm vypnem a pokojne sa vyspím. Pumpa si poradí sama. Mala som ju možnosť vyskúšať a som nadšená! Teším sa, až starú vymením za novú,“ hovorí 16-ročná Hanka.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.