Tip na výlet: Miláno

Chystáte sa v najbližšom období do Milána? Asi neexistuje turista, ktorý by obišiel Galleria Vittorio Emanuele II. A práve v jej priestoroch sa nachádza historický bar Camparino, ktorý pred sto rokmi otvoril Davide Campari a ktorý sa stal kultovým miestom pre všetkých milovníkov dobrého aperitívu. O Talianoch je známe, že na svoje „Aperitivo“ nedajú dopustiť, vyskúšajte ho teda aj vy, zastavte sa tu a vychutnajte si taliansky životný štýl.

Milano GalleriaCamparino Galleria v Milane - www.modernysvet.skChystáte sa v najbližšom období do Milána? Asi neexistuje turista, ktorý by obišiel Galleria Vittorio Emanuele II. A práve v jej priestoroch sa nachádza historický bar Camparino, ktorý pred sto rokmi otvoril Davide Campari a ktorý sa stal kultovým miestom pre všetkých milovníkov dobrého aperitívu. O Talianoch je známe, že na svoje „Aperitivo“ nedajú dopustiť, vyskúšajte ho teda aj vy, zastavte sa tu a vychutnajte si taliansky životný štýl.

Značka Campari oslavuje 100. výročie baru Camparino in Galleria uvedením výstavy „I Volti dell’Aperitivo“ (Tváre aperitívu). Výstava je poctou značke, jej miestu v histórii a silným väzbám so slávnymi talianskymi znalcami, ktorí rovnako ako Campari, prispeli k šíreniu talianskeho životného štýlu za hranicami tejto krajiny. Výstava je otvorená od 23. júna do 7. júla od 9,00 do 22,00 hod., pričom vstup je voľný.

Výstava „I Volti dell’Aperitivo“ predstavuje desať talianskych celebrít z minulosti a súčasnosti, ktoré prostredníctvom svojich fotografií s podpísaným venovaním vypovedajú o bezkonkurenčnom kúzle baru v Galleria Vittorio Emanuele II a dôvodoch, prečo je práve tento aperitív par excellance. Historické fotografie sú súčasťou archívu Galleria Campari a Sesto San Giovanni. Nechýba na nich napríklad taliansky, akadémiou ocenený, režisér a herec Vittorio De Sica (snímky Zlodeji kolies, Včera, dnes, zajtra, Záhrada v Finzi-Continis).

Davide Campari otvoril Camparino v roku 1915 ako mladšieho brata Caffè Campari, zariadenia, ktoré jeho otec Gaspare otvoril v roku 1867. Nemalo podávať len aperitív, ale tiež slúžiť ako reštaurácia. Od samého začiatku sa Camparino stalo centrom milánskeho života a módy, ktorú nosili jeho hostia. Do popredia sa dostalo aj vďaka inovatívnemu systému zaručujúcemu nepretržitý tok sódovky priamo z pivníc, takže ponúkalo svojim klientom Campari so vždy dokonale vychladenou sódou.

Camparino bar zachytil zmeny počas európskeho umeleckého obrodenia a stal sa nástrojom pre inovácie. Na začiatku 20. storočia burácalo v Európe „art nouveau“ (nové umenie) a Camparino okázalo začlenilo vykladanie a geometriu do svojho zariadenia plne v tzv. liberty štýle, a to vďaka stolárovi Eugeniovi Quartovi, maliarovi Angelovi D’Andrea a Alessandrovi Mazzuccotellimu, ktorý bol majstrom na kovania.

Camparino je miestom, kde sa rutinný aperitív stáva legendou, kde sa celebrity miešajú s obyčajnými ľuďmi. Bolo svedkom zrodenia niektorých trendov, ktoré zaiskrili a vytvorili štýly populárne v najbližších rokoch, a tiež bolo výsadným miestom pre tie najúprimnejšie politické diskusie. Je tak obľúbeným miestom mestských trendsetterov, živnou pôdou pre nové nápady, miestom, kde sa miešajú myšlienky a koncepty, sprevádzané osviežujúcou chuťou Campari.

Dnes, rovnako ako pred 100 rokmi, je Camparino miestom, ktoré víta nové trendy a rituály so silným kozmopolitným vplyvom. Jeho výročie pripadlo na rok 2015, ktorý je aj rokom Universal Exposition (EXPO) v Miláne. Miláno je tak opäť mestom, ktoré reprezentuje Taliansko vo svete. Koniec koncov, všetky udalosti a trendy, ktoré dali pečať posledným 100 rokom v Miláne, vždy sprevádzalo Campari. Dnes je Camparino prevádzkovaný Orlandom Chiari a Teresou Miani. Teresin otec, Guglielmo Miani, kúpil historický lokál počas 60. rokov minulého storočia.

 

O Campari

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.