Na čo nezabúdať pri opaľovaní

Ako sa rozumne opalovať - www.modernysvet.skAsi pred 30-tisíc rokmi sme stratili výraznú ochrannú pokrývku tela tvorenú chĺpkami. Priamou clonou nášho tela pred slnkom sa teda stala najvrchnejšia časť kože. Slnko pre zdravie a krásu potrebujeme, no treba vedieť ako na neho.

Slnečné lúče nám doslova na počkanie nielen zlepšia náladu, ale aj posilnia imunitu, zvýšia tvorbu vitamínu D a seratonínu a priaznivo ovplyvnia stav kožných ochorení. Ani soláriá či samoopaľovacie prípravky nám pravú slnečnú energetickú bombu nenahradia. Všetko ale s mierou! Na dostatočnú premenu vitamínu D, podľa vedcov, postačí 10 až 15-minútový pobyt na slnku denne. Ak túžite po väčšej „dávke“, naučte sa, ako na ňu vaše telo reaguje. Pokožka pri nadmernom vystavení slnečnému žiareniu nielen príťažlivo hnedne, ale aj hrubne. Dermatologička, MUDr. Markéta Lorencová vysvetľuje: „Jej želané hnednutie spôsobuje dôležitý pigment melanín, ktorý pohlcuje ultrafialové žiarenie. Hrubnutie patrí už medzi nežiaduce účinky. Ak sa neskôr pokožka začne ukladať vo vyšších vrstvách vznikajú aj nepekné fľaky. Po dlhodobom opaľovaní sa pridajú aj pigmentové škvrny, vrásky a predčasné starnutie.“ NUBIAN_emulzia_OF15_sprej_150ml - www.modernysvet.skKaždá pokožka reaguje inak v závislosti od jej prirodzenej hrúbky a rozdielov v pigmentácii. Podľa týchto vlastností rozdeľujeme aj fototypy pleti, vďaka ktorým môžeme dopredu predpokladať, ako sa pokožka vysporiada so slnkom. „Prvým a zároveň najcitlivejším typom je keltský typ pokožky – to sú rusovlasí ľudia so svetlou pleťou a pehaví jedinci, ktorí sa bez dodatočnej ochrany spália vždy. Ďalším fototypom je európsky typ – teda ľudia s blond vlasmi a bledou pokožkou na ktorej sa po opaľovaní objavuje zápal. Do tretej skupiny radíme ľudí s tmavoplavými až tmavými vlasmi a tmavou pokožkou, ktorá hnedne rýchlo a takmer vždy bez začervenania. Štvrtou skupinou sú ľudia s tmavou pokožkou a hnedými vlasmi, ktorí sa nikdy nespália. Poslednou skupinou sú černovlasí ľudia s tmavými očami a pigmentovanou pokožkou, teda mongoloidná rasa“ menuje v skratke lekárka. Toto delenie je základným kľúčom k spoznávaniu svojej pokožky v kombinácii so slnkom. Zväčšovanie ozónovej diery spôsobuje prenikanie väčšej dávky slnečného žiarenia a teda aj škodlivej ultrafialovej zložky UV. „A zložka UV žiarenia spôsobuje hnednutie našej pokožky bez výrazného zápalu, no preniká hlboko a vyvoláva porušenie kolagénových a elastínových vlákien, čo spôsobuje vrásky, v horšom prípade i rakovinu kože. B zložka UV žiarenia spôsobuje zápal a následné zhnednutie kože“ vysvetľuje dermatologička. Málokedy si uvedomujeme i fakt, že už pri miernom začervenaní kože vznikajú neodvratné poškodenia buniek a poškodenie ich genetických informácií. Pri predĺžení opaľovania o trojnásobok až päťnásobok doby potrebnej na vznik začervenania, si teda spôsobíme úplné zničenie bunky, tvorbu pľuzgierov a chronické poškodenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.