Darujme si zdravie z vlastnej záhrady

Vydavateľstvo Príroda oficiálne predstavilo svoj najnovšiu knihu venovanú prírodným zdravým jedlým záhradám od Hanky Sekulovej Darujme si zdravie z vlastnej záhrady. Na tlačovej konferencii knihu osobne predstavila autorka a hosť, Adela Banášová, ktorá nad knihou prevzala záštitu.

Vo svojej knihe Hanka Sekulová predstavuje jedinečný prístup k záhrade, ktorá je založená na prírodných princípoch. A čím je tento prístup taký výnimočný? Tým, že človek s prírodou nebojuje, ale naopak s ňou spolupracuje. Časom je možné vychutnať si v takejto záhrade (pri minimálnej prácnosti) relax, liečivé pôsobenie a zdravé jedlé plody, ktoré vám vďačne poskytne. Prináša totiž nielen potešenie z prirodzenej krásy, ale aj mnohoraký úžitok.

Darujme si zdravie z vlastnej záhrady - www.modernysvet.skVydavateľstvo Príroda oficiálne predstavilo svoj najnovšiu knihu venovanú prírodným zdravým jedlým záhradám od Hanky Sekulovej Darujme si zdravie z vlastnej záhrady. Na tlačovej konferencii knihu osobne predstavila autorka a hosť, Adela Banášová, ktorá nad knihou prevzala záštitu.

Vo svojej knihe Hanka Sekulová predstavuje jedinečný prístup k záhrade, ktorá je založená na prírodných princípoch. A čím je tento prístup taký výnimočný? Tým, že človek s prírodou nebojuje, ale naopak s ňou spolupracuje. Časom je možné vychutnať si v takejto záhrade (pri minimálnej prácnosti) relax, liečivé pôsobenie a zdravé jedlé plody, ktoré vám vďačne poskytne. Prináša totiž nielen potešenie z prirodzenej krásy, ale aj mnohoraký úžitok. Veľkým plusom je trvalá udržateľnosť tohto spôsobu pestovania. Dokáže sa totiž sám recyklovať – obnovovať, a to bez zásadného vonkajšieho zásahu a hlavne – bez chemických prídavkov. Keby sme túto definíciu chceli ešte zjednodušiť, tak nám vyjde niečo, čo si dokáže žiť svojím životom a z roka na rok sa samo postaviť na nohy. Darujme si zdravie z vlastnej záhrady - obálka - www.modernysvet.skA ako bonus nás navyše aj nakŕmi a poteší. Hanka Sekulová sa prírodným jedlým liečivým permakultúrnym záhradám venuje už dlhé roky. Za ten čas sa jej podarilo vymyslieť a spolu s manželom zrealizovať množstvo zaujímavých záhradných projektov, ktoré veľmi jednoducho a výstižne opísala aj v knihe Darujme si zdravie z vlastnej záhrady. Kniha je tak zároveň inšpiráciou aj zrozumiteľným návodom pre všetkých, ktorí si podobnú záhradku chcú sami vytvoriť. Hanka to potvrdzuje aj nasledovnými slovami: „Rada by som roztočila svet okolo nás správnym smerom a pozitívne zmenila životy ľudí. Mnohí z nás sú uväznení v štandardných stereotypoch a nevedia, že veci sa dajú robiť aj inak, bez chémie a v súlade s prírodou. Lebo iba v súlade s prírodou je náš život a život našich detí trvale udržateľný. A ja im chcem ukázať ako na to.“

O tom, že vytvoriť si okolo seba oázu pokoja a harmónie, teda záhradu so zdravými a liečivými rastlinami má význam, je presvedčená aj známa moderátorka, Adela Banášová: „Teším sa z tejto knihy, lebo nám ukazuje, ako žiť v symbióze s prírodou bez toho, aby sme ju prispôsobovali svojim vlastným, často pomýleným predstavám.  Takto vnímaná príroda nám napokon prinesie aj oveľa viac darov a osohu.“

V knihe Darujme si zdravie z vlastnej záhrady nájdete nielen bližšie vysvetlenie toho, čo je prírodná jedlá liečivá permakultúrna záhrada, ale Hanka Sekulová v nej predstavuje aj svoju vlastnú jedinečnú záhradku so všetkými jej špecifikami. Súčasťou takejto záhrady sú samozrejme aj jej obyvatelia v podobe rôznych zvierat a živočíchov, ktoré tam prebývajú ako prirodzená súčasť obnoviteľného ekosystému. Kniha je teda príbehom jednej záhrady s množstvom krásnych fotografií, ktoré ilustrujú, ako sa menila v čase. Pre tých, ktorý by si radi vytvorili podobnú záhradu, poskytuje kniha množstvo užitočných informácií, ako si vytvoriť prírodnú záhradnú liečivú oázu. Nájdete v nej rady a návody, napríklad o pestovaní vlastných priesad, liečivých bylinkách, o kombinovaní rôznych rastlín, ale aj o zalievaní a netradičných možnostiach pestovania. Popisuje tiež spolunažívanie s včelou rodinou a okrasnou úžitkovou hydinou. Veľmi cennou súčasťou knihy je kapitola venovaná konkrétnym druhom Hankiných obľúbených rastlín a byliniek. Chýbať nesmú ani recepty chutných jedál a liečivých prípravkov zo zdravých plodov permakultúrnej záhradky. Kniha Darujme si zdravie z vlastnej záhrady je dôkazom a ukážkou toho, ako je možné vytvoriť a následne spolunažívať v súlade s prírodou. Pani Hanka prezradila aj to, že pečie chlieb zo špaldovej celozrnnej múky, kávu pijú z koreňa púpavy /mohli sme ju aj ochutnať!/, zbiera liečivé čaje, vyrába syry, aj jogurty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.