Na Vianoce ochutnajte netradičný HENDRICK’S HOT GIN PUNCH

Kým domáce značky stagnujú, predaj liehovín z dovozu rastie – také sú najnovšie trendy na trhu s alkoholickými nápojmi. Navyše barmani túto informáciu dopĺňajú: „Gin s tonikom slávi svoj veľkolepý návrat. V tomto roku opäť zažijeme jeho veľký boom.“ Potvrdzuje to aj Duncan McRae, ambasádor ikonickej značky ginu Hendrick’s, z Veľkej Británie: „Nikdy nebol lepší čas na to vychutnať si gin, ako keď máme rekordný počet nových butikových ginov na pultoch barov a supermarketov.“

Louis's Cocktails_largeHendrick´s gin bol založený v roku 1886, s jeho výrobou však začali William Grant & Sons až o viac ako sto rokov neskôr. Pôvodne sa totiž gin, ktorý ešte neniesol značku Hendrick’s vyrábal iba použitím tzv. Bennetovho medeného kotlíkového destilačného prístroja (Bennet pot still), kde sa do čistého alkoholu pridali byliny a voda a postupným zahrievaním sa do alkoholu macerovali bylinné extrakty. Týmto spôsobom vznikol gin, ktorý bol ťažký, až s olejovou viskozitou a silnou arómou borievky. V roku 1966 kúpil pravnuk W. Granta Charles Gordon, skôr z rozmaru než pre konkrétny účel, vzácny destilačný prístroj Carter Head (Carter Head still). Ten je typický tým, že medzi kotlom naplneným alkoholom zriedeným vodou a chladičom je sito, na ktoré sa vkladajú byliny. Tie sa tým pádom nemacerovali priamo v roztoku alkoholu, ale uvoľňovali svoje esencie iba priechodom alkoholových pár. Pary sa v chladiči ochladzujú, kondenzujú a vo forme alkoholu stekajú späť do kotla alebo sa alkohol ako hotový gin zachytáva. Takto vyrobený gin je v porovnaní s ginom z Bennetovho destilačného prístroja omnoho ľahší, svieži a jemnejší s delikátnejšími arómami a chuťou.

Oba prístroje našli uplatnenie až o 33 rokov neskôr, na konci 90. rokov 20. storočia, kedy začali v liehovare experimentovať s malou várkou prémiového ginu, ktorý nebol na počudovanie mnohých London Dry. Tak vznikla v roku 1999 súčasná receptúra ginu Hendrick’s, ktorá je výsledkom miešania ginu vyrobených v týchto dvoch destilačných prístrojoch, čo mu dáva jeho unikátnu chuť. Hendrick’s je destilovaný v malých dávkach po 500 l. To umožňuje lepšie riadenie samotnej destilácie a lepšiu možnosť ovplyvnenia výsledných vlastností samotného ginu. Na Bennetovom prístroji sú do destilátu pridané kvety rebríčku, harmančeku a čiernej bazy, plody borievky, koreň angeliky, pomarančová kôra, ale taktiež rasca, koriander a citrón. Výsledný gin navyše obsahuje esencie z uhoriek a ružových okvetných lístkov zo známej bulharskej Damascénskej ruže, ktoré sa do ginu dostali práve infúziou na Carter Head prístroji tesne pred tým, ako je gin zriedený na obsah alkoholu, ktorý ide do fliaš (od 41,4 % do 44 % v závislosti od konkrétneho trhu). Hendrick’s síce nebol vytvorený so zámerom znovu oživiť záujem o prémiové giny, ale bolo to presne to, čo svetovou premiérou v roku 2000 v New Yorku dosiahol. „Jeho vznik viedol k celej druhej vlne inovácie a experimentovania,“ hovorí znalkyňa ginu Geraldine Coates. Možno si ho vychutnať nielen v miešaných nápojoch, ktorých bolo len pre samotný Hendrick’s gin vymyslených nespočetné množstvo, ale taktiež klasicky s pravým tonikom alebo samotný. Je vhodné ho kombinovať s čerstvou uhorkou, ktorej aróma k nemu harmonicky ladí. Citrón alebo limetka špecifickú arómu skôr potlačia. Borievková aróma, pre gin tak typická, je v tomto prípade tak jemná, že je Hendrick´s vhodný aj pre tých, ktorí práve kvôli nej giny nevyhľadávajú.

Hendrick's hot gin punch 70cl bottleNetradičný HENDRICK’S HOT GIN PUNCH

Ingrediencie:

0,7 l Hendrick’s gin

0,7 l víno Madeira

6 ks strek citrónovej kôry

1 ks pomaranč nakrájaný na plátky

3 ks ananás

90 ml medu

30 ml čerstvej citrónovej šťavy

3 ks klinčeky

štipka mletého muškátového orieška

1 lyžička škorice

1 lyžička trstinového cukru

postup prípravy:

Všetky ingrediencie zmiešajte do veľkého hrnca a ohrievajte na miernom ohni po dobu cca 20 minút. Horúci punč prelejte do punčovej nádoby alebo kanvice a ozdobte ho plátkami pomaranča, klinčekmi a servírujte s medovými perníčkami.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.