Správna liečba pomáha zmierniť príznaky a spomaliť zhoršovanie CHOCHP

Ak sa často zadýchate, kašlete a máte viac ako 40 rokov, dajte sa vyšetriť. Aj zdanlivo nevinné symptómy môžu naznačovať chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP). A začať s liečbou včas je vtedy životne dôležité.

Bez liečby je CHOCHP všeobecne progresívne ochorenie a jeho zhoršovanie spôsobuje, že pacienti sa zadýchavajú počas každodenných aktivít ako chodenie po schodoch, venčenie psa alebo dokonca ranné umývanie či obliekanie.

CHOCHP TK WEBSTER-25

 

Ak sa často zadýchate, kašlete a máte viac ako 40 rokov, dajte sa vyšetriť. Aj zdanlivo nevinné symptómy môžu naznačovať chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP). A začať s liečbou včas je vtedy životne dôležité.

Bez liečby je CHOCHP všeobecne progresívne ochorenie a jeho zhoršovanie spôsobuje, že pacienti sa zadýchavajú počas každodenných aktivít ako chodenie po schodoch, venčenie psa alebo dokonca ranné umývanie či obliekanie.

Manažment ochorenia sa za posledné roky výrazne zlepšil, preto by pacienti mali o svojich ťažkostiach hovoriť s lekárom a neuspokojiť sa s pocitom, že lepšie to už nebude. Liečenie CHOCHP je najefektívnejšie, pokiaľ sa začne v skorom štádiu ochorenia. Avšak, vo všetkých štádiách je dostupná liečba, ktorá dokáže potlačiť symptómy ako dýchavičnosť a umožňuje ľuďom plnohodnotnejšie prežiť deň aj s fyzickými aktivitami, na ktoré boli zvyknutí.

CHOCHP TK WEBSTER - Mudr. Hájková„Pacienti by mali prestať fajčiť a snažiť sa vylúčiť všetky ostatné rizikové faktory, ktoré sa podieľajú na vzniku a rozvoji ochorenia. Základnou farmakologickou liečbou sú inhalačné bronchodilatanciá, ktorých mechanizmus účinku spočíva v udržiavaní priechodnosti dýchacích ciest počas výdychu. Používaním inhalačných systémov vieme dosiahnuť podstatne vyššiu lokálnu koncentráciu účinnej látky, rýchly nástup účinku a minimalizovanie vedľajších systémových účinkov. Moderná liečba pozná v indikovaných prípadoch aj duálne kombinácie rôznych molekúl s bronchodilatačným účinkom, respektíve kombináciu s inhalačným kortikoidom, ktorý sa do liečby pridáva pre svoj protizápalový účinok. Lieky sa pacientovi pridávajú postupne a v závislosti od štádiovosti ochorenia. Liečba, aby bola účinná, musí byť pravidelná, dlhodobá a tzv. personalizovaná, t. zn. „šitá na mieru konkrétnemu pacientovi“. Súčasťou komplexnej liečby je aj pravidelná dychová rehabilitácia, každoročné očkovanie protichrípkovou vakcínou, dlhodobá domáca oxygenoterapia a v niektorých prípadoch chirurgická liečba, resp. transplantácia pľúc. Za kľúčovú úlohu pre nás považujeme edukáciu pacientov a aj ich rodinných príslušníkov.“ povedala hlavná odborníčka MZ SR pre pneumológiu a ftizeológiu doc. MUDr. Marta Hájková, CSc., MPH., primárka kliniky pneumológie a ftizeológie SZÚ.

Ako sa brániť proti CHOCHP?

 •  Nefajčiť
 • Vyhýbať sa priestorom so znečisteným a zafajčeným vzduchom
 • Naučiť sa dychové cvičenia a pravidelne ich vykonávať
 • Piť dostatočné množstvo tekutín
 • Zvlhčovať vzduch. Uľahčuje to vykašliavanie hlienu
 • Jesť zdravo a udržiavať si správnu životosprávu
 • Pravidelne cvičiť. Zvyšuje sa tým sila, vytrvalosť a posilňujú sa brušné svaly
 • Pravidelne chodiť na kontroly k lekárovi. Dodržiavať predpísanú liečbu aj v prípade, keď sa cítite zdravo

 Ako ste na tom Vy?

Nasledujúce otázky Vám môžu pomôcť odhaliť podozrenie na CHOCHP:

 1. Kašlete niekoľkokrát za deň väčšinu dní v roku?       Áno   Nie
 2. Vykašliavate po väčšinu dní hlieny?       Áno  Nie
 3. Zadýchavate sa častejšie ako vaši rovesníci?      Áno   Nie
 4. Máte viac ako 40 rokov?       Áno   Nie
 5. Ste súčasný alebo bývalý fajčiar?        Áno   Nie

Ak ste odpovedali áno na tri a viac otázok, konzultujte so svojím lekárom, či môžete trpieť CHOCHP.

Skoré odhalenie CHOCHP dáva vyššiu nádej na predchádzanie ďalšiemu poškodeniu pľúc. Dostupná liečba pomáha pacientom v každom štádiu ochorenia cítiť sa lepšie a viesť aktívnejší život. Akékoľvek otázky týkajúce sa príslušného ochorenia alebo spôsobu jeho liečby je potrebné konzultovať s ošetrujúcim lekárom.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.