Doprajme našim chodidlám čo najlepšiu starostlivosť

Väčšina z nás so starostlivosťou o chodidlá začne až vo chvíli, keď nás pobolievajú. Vlastne, nie je to úplne tak. Pre krásu chodidiel robíme viac než dosť. Pedikúra, trendový lak na nechty, dokonalé topánky, to všetko dokáže s obyčajným chodidlom urobiť divy. Ale je krásne chodidlo automaticky aj zdravé? Ak chcete, aby vaše chodidlá boli zdravé a zároveň krásne, skúste sa inšpirovať nasledujúcimi jednoduchými tipmi :

Vedeli ste, že chodidlá obsahujú celkovo 26 kostí, svalov, väzov a šliach? Ich stavba je teda pomerne zložitá, navyše sa málokedy myslíme na to, že chodidlá pri každom jednom kroku nesú váhu celého nášho tela. Navyše sú nevyhnutné pre udržanie rovnováhy a umožňujú nám vzpriamene stáť. Úloha to nie je vôbec ľahká. Preto aby nám chodidlá dlho a dobre slúžili, musíme sa o ne starať. Pedikúra a lak na nechty sú dobrý základ, ulahodiť chodidlám môžeme ale aj inak.

Tip číslo 1: Nájdite dokonalý pár topánok

Bez mučenia priznávam, že aj ja som nosila nepohodlné topánky, ktoré ma tlačili, jednoducho preto lebo boli pekné. Navyše ja sama som kedysi povedala, že pekné topánky nemajú byť pohodlné. Teraz ale viem, že takýto prístup nie je v poriadku. Veď nosenie nepohodlných topánok môže viesť k bolestiam, či dokonca k poškodeniu chodidiel. Nikto predsa nechce skončiť s otlakmi, stvrdnutou kožou, vrastenými nechtami, kurími okami či deformovanými prstami na nohách. To všetko si môžeme spôsobiť nosením príliš malých, ale i príliš veľkých topánok. Nezabudnite, že aj keď my ženy rady nosíme vysoké podpätky, niekedy treba nohám dopriať odpočinok. Nosenie vysokých podpätkov môže poškodiť kosti v chodidlách, a to aj v prípade, že nám samotné topánky sadnú ako uliate.

Ako kupovať topánky: Nakupovať topánky sa odporúča skôr v poobedňajších hodinách alebo večer, kedy sú chodidlá o niečo väčšie ako ráno. Ak si teda topánky budete skúšať poobede, ich vhodnosť a pohodlnosť budete vedieť lepšie posúdiť.

Tip č.2 : Nepodceňujte hygienu

Mnohí ľudia si myslia, že chodidlá sa umyjú už len tým, že sú pri sprchovaní vo vode. To ale nestačí. Treba sa pekne zohnúť a chodidlá, prsty a priestory medzi nimi dôkladne namydliť. Veď nohy sú často po celý deň v uzatvorených topánkach a potia sa, čo je živná pôda pre baktérie a nepríjemný zápach. Dôkladná hygiena chodidiel, najmä medzi prstami, je preto veľmi dôležitá.

Tip č. 3: Krémovať, krémovať, krémovať

Chodidlá si toho počas dňa odnesú viac ako dosť – dôsledkom je suchá, hrubá, popraskaná a šupinatá pokožka. Nielen že to nevyzerá pekne, chodidlám to samozrejme ani neprospieva. Prospeje im naopak, ak ich každý deň po sprche a pred spaním dôkladne nakrémujete. Siahnite po kréme obsahujúcom prírodné zložky ako bambucké maslo, Aloe vera, alebo olivový olej, ktoré pokožku chodidiel veľmi dobre hydratujú a zjemnia. Chodidlá krémujte večer, aby ste predišli tvorbe nadmernej vlhkosti medzi prstami. Ak máte suché päty, pokojne chodidlá hydratujte aj počas dňa – vynechajte iba oblasť prstov.

Tip č. 4: Ponožky na pomoc

Pri častej chôdzi na boso sa odporúča nosiť aspoň ponožky, ktoré pomôžu stlmiť nárazy pri chôdzi ale i behu, či bicyklovaní. Ponožky taktiež absorbujú vlhkosť, ktorá sa pri chôdzi vytvára medzi prstami na nohách. Pokožka na dolnej časti chodidiel sa s vekom stáva tenšou, pohodlné a mäkké ponožky sú preto neoceniteľné, keďže ich nosenie zabráni vzniku otlakov a mozoľov. Navyše, vďaka množstvu vzorov a farieb, ktoré sú dnes k dispozícii, môžu byť aj ponožky zaujímavým módnym doplnkom.

Tip č. 5: Preč so zhrubnutou pokožkou

Profesionálna pedikúra je skvelá, ale aj doma môžeme chodidlá rozmaznávať. Stačí si zaobstarať vhodnú pemzu alebo peeling na jemné odstránenie zhrubnutej pokožky na pätách a priestore pod prstami. Ak sa budete chodidlám takto venovať pravidelne raz do týždňa, bude ich pokožka jemná a hladká.

Tip č.6: Overený trik

Mojim najobľúbenejším rituálom je dôkladné nakrémovanie chodidiel pred spaním. Po nakrémovaní si oblečiem pohodlné bavlnené ponožky a idem do postele. Ak to skúsite aj vy, ráno budú vaše chodidlá na pocit príjemne hebké.

Chodidlá sú našim najdôležitejším dopravným prostriedkom. Doprajme im preto čo najlepšiu starostlivosť.

/Autorka článku: Jacquie Carter, expertka spoločnosti Herbalife na kozmetiku a starostlivosť o pleť/

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.