KRISTÍNKA MÔŽE POČUŤ VĎAKA KOCHLEÁRNEMU IMPLANTÁTU!

Dar sluchu je pre väčšinu ľudí samozrejmosťou, pre niektorých druhý život, ktorý nájdu vďaka pokrokom modernej medicíny. 7-ročná Kristínka nemala toľko šťastia ako väčšina a narodila sa s vážnou poruchou sluchu. Dnešné technológie a práca odborníkov jej však ukázali nový svet. Pri príležitosti Medzinárodného dňa sluchu a počutia sme poodhalili, ako fungujú tajomstvá ušných implantátov, ktoré ľudom trpiacim stratou sluchu dokážu dať druhý život.

Medzinárodný deň sluchu a počutia sa každoročne koná 3. marca pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Deň je venovaný ľudom, ktorí trpia poruchami sluchu, stratili dar počutia a tiež téme zdravého sluchu. Jeho poruchám sa totiž dá predchádzať, a to bezpečným počúvaním. Vedeli ste, že milióny tínedžerov a mladých ľudí sú denne vystavené nebezpečenstvu straty sluchu vďaka nesprávnemu používaniu audio zariadení, smartphonov či hluku v nočných baroch?  

360 miliónov ľudí ročne

Len na Slovensku sa ročne narodí asi 60-tisíc novorodencov, z nich 60 až 90 trpí veľmi závažnou vrodenou poruchou sluchu. „Sluch je významný prvok komunikácie medzi ľuďmi. Preventívnymi opatreniami možno dosiahnuť výrazné zníženie výskytu a závažnosti tohto problému. Na celom svete trpí poruchou sluchu vyžadujúcou určitú formu rehabilitácie asi 360 miliónov ľudí. Na Slovensku možno očakávať, že pomoc pri poruche sluchu potrebuje asi 30 000 ľudí. Kým v rozvojovom svete sú podľa WHO problémom najmä infekčné choroby ucha a zabezpečenie dostupnej starostlivosti, v rozvinutom svete je to najmä starostlivosť o vrodené ťažké poruchy sluchu a o poruchy sluchu získané a najmä vekom podmienené, ktoré sú podceňované, ale so starnutím populácie naberajú na dôležitosti,” upozorňuje Prof. MUDr. Milan Profant , CSc. prednosta I. otorinolaryngologickej kliniky LF UK a UNB.

WHO upozorňuje: Strata sluchu u detí: Konajme hneď, vieme ako!

Práve deti sa stali ústrednou témou WHO na rok 2016. Odborníci upozorňujú, že väčšine z príčin, ktoré vedú k strate sluchu u detí, možno zabrániť preventívnymi opatreniami. V prípade problémov je dôležitá včasná identifikácia a správny lekársky zásah. „Najviac sú postihnuté deti (vrodené poruchy sluchu, následky infekcií a úrazov) a starší ľudia (vekom podmienené poruchy sluchu). Podľa údajov Európskej federácie nedoslýchavých ľudí a Európskej asociácie výrobcov naslúchacích prístrojov okolo 80 miliónov ľudí (16% európskej populácie) trpí stratou sluchu. Na svete žije 360 miliónov ľudí so zhoršeným sluchom (5% svetovej populácie, z toho je 32 miliónov detí), pričom až 50%  porúch sluchu sa dá predchádzať,“ poukazuje na varovné čísla riaditeľka WHO na Slovensku Darina Sedláková.

Kedy môže pomôcť implantát?

Kochleárno implantačný systém môže byť účinným riešením pre ľudí s ťažkou až veľmi ťažkou poruchou sluchu. Tento systém pomáha tam, kde načúvacie pomôcky majú len malý alebo žiadny prínos,“ hovorí Gerald Schwarzecker, Regional Manager spoločnosti MED-EL. Najmä u ľudí, ktorí svoj sluch stratili, je implantát často jediná technológia, ktorá im dokáže zvýšiť kvalitu života. Vďaka dnešnej modernej kódovacej technológii je ich nosenie pohodlné a v niektorých prípadoch je prenesený zvuk takmer identický tomu prirodzenému.

KristínkaImplantát zmenil Kristínke život

Kristínka sa narodila ako počujúce zdravé bábätko, nič nenasvedčovalo tomu, že by mala mať problémy so sluchom. Keď mala okolo pol roka, jej rodičia začali tušiť, že niečo nie je v poriadku, pretože ich dcérka nereagovala na zvuky. Audiometria ukázala, že Kristínka má obojstrannú poruchu sluchu. Rodičia Klamovci sa však nevzdali, sami hľadali možnosti, ako pomôcť svojej dcére. „Zistili sme, že v nemocnici na Antolskej robia kochleárne implantácie. Keď mala Kristínka 3 roky na rozdiel od svojich rovesníkov nerozoznávala zvuky a nevedela ani rozprávať. Operácia nám veľmi zmenila život, hlavne našej dcére,“ hovorí dnes hrdý otec Ivan Klamo. Šikovná školáčka rýchlo dobehla zameškané a dnes chodí do bežnej základnej školy a rodičia sa hrdia jej výsledkami so samými jednotkami.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.