Wedges – obuv s najpohodlnejším podpätkom

Inspiracie_Salvatore Ferragamo_Deichmann

 

Napriek tomu, že prvé náznaky obuvi s klinovým podpätkom nachádzame už v Starovekom Grécku, oficiálne ich na trhu uviedol a preslávil až v roku 1935 svetoznámy taliansky dizajnér Salvatore Ferragamo. Osem desaťročí prešlo od oficiálneho zrodu wedges alebo klinov, ktoré môžete buď milovať, alebo nenávidieť. Prečo? Pretože posúvajú hranice obuvníckeho sveta do tých najodvážnejších vôd!

HISTÓRIA A FAKTY

1935

Ferragamo šokoval vo vtedajších rokoch hneď dvakrát. Nielenže navrhol nevídaný dizajn obuvi a jej spodnej časti, on svoje wedges zhotovoval z takých materiálov ako je korok a drevo. K tomuto počinu ho viedli ťažké časy vojnového obdobia, ktoré sa vyznačovalo nedostatkom rôzneho tovaru, medzi iným aj kaučuku a kože. Klinový podpätok si počas druhej svetovej vojny mohli dovoliť len dámy. V tej dobe sa začal budovať kult dlhonohých múz a tak sa podpätok postupne zvyšoval až na obdivuhodných 5 palcov.

1970

Totálny boom ale prišiel počas „tých rokov sedemdesiatych“, kedy začali nosiť štýlové podpätky aj muži. Do oči bijúci dizajn a farebné škály poburovali konzervatívne skupiny (a inak tomu nie je ani dnes). Salvatore Ferragamo bol aj naďalej fungujúcou doménou pre mnohých nadšencov, avšak kúsky, ktoré sa v tomto období začali objavovať prekonali aj jeho nadčasové modely ako „Invisible Sandal“ či sandále pripomínajúce natlačené marshmallow. Atrapa rybičky plávajúcej vo veľkorysej podošve, topánka s domčekom vyrezaným priamo pod pätou, či obuv pripomínajúca konské kopyto, to všetko nasledovalo počas „uletených“ rokov sedemdesiatych.

1990

O dvadsať rokov na to sa klinová obuv opäť prihlásila o slovo a stala sa jednotkou v trendoch po celom svete. Vrátila sa naozaj vo veľkom štýle, najväčšiu vlnu spôsobil ošiaľ britskej popovej skupiny s názvom Spice Girls.
2006
Keď to už vyzeralo tak, že nás táto atypická obuv nemôže ničím prekvapiť, obuvnícky dizajnéri prišli so spojením, ktoré snúbilo túžbu po Klinova obuv_jar_leto_2016_Deichmann - www.modernysvet.skdomácom pohodlí, súčasných trendoch a samozrejme i túžbu po vyššej postave. Výsledkom experimentu sa stali flip-flop kliny, teda milované „žabky“ na klinovom podpätku.
2015

Ročne pribudne v obuvníckom priemysle zhruba stovka ďalších modelov obuvi na klinovom podpätku. Kliny ponúkajú nohám pohodlie a väčšiu stabilitu pri chôdzi, taktiež väčšiu oporu členku a celkové zníženie nohy. Ak ste im doposiaľ nepodľahli, teraz je určite ten správny čas vyskúšať všetky ich benefity. Inšpirovať sa môžete modelmi samotného tvorcu Salvatora Ferragama. Niekoľko pozoruhodných a veľmi podobných modelov nájdete napríklad aj u obľúbeného predajcu a značky Deichmann. Nech sa páči malá ochutnávka, za tieto kúsky sa rozhodne nebudete musieť hanbiť!

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.