Nepodceňujte význam starostlivosti o detské zúbky

Rodina v ordináciiStarostlivosť o mliečne zuby malých pacientov sa v dnešnej dobe stáva veľmi diskutovanou témou. Zaužívaný mýtus, že o dočasné zúbky nie je potrebné sa starať, pretože aj tak vypadnú a narastú nové, už dávno nie je pravdou.Je potrebné si uvedomiť, že dočasné zuby sú síce prvé a dôjde k ich výmene, ale to, ako sa o ne deti a ich rodičia starajú, má vplyv na celkový komfort dieťaťa a zdravosť trvalých zubov. Preto by sme sa mali spoločnou spoluprácou dentálneho tímu, rodičov a detí o dočasné zúbky starať a nezanedbávať ich,“ vysvetľuje MUDr. Eva Dandová zo Zubnej ordinácie MUDr. Smrčka.

Dočasný, mliečny chrup, sa skladá z dvadsiatich zubov. U detí sa začína prerezávať okolo 6. Mesiaca po narodení a všetky zúbky sa prerežú do 2,5 – 3 rokov. Rýchlosť a postupnosť prerezávania je veľmi individuálna, a preto sa mamičky nemusia ľakať, keď ich dieťa nepatrí presne do tabuľkového rozmedzia. Zhruba od 6. roku sa začínajú prerezávať zuby trvalé, dospelé.

Dočasný chrup slúži deťom predovšetkým na žuvanie, hryzenie a odhryzovanie, ďalej k hovoreniu, tvorbe hlások (napr. v), správnemu dýchaniu, a samozrejme esteticky dotvára výraz a úsmev. Neodmysliteľnú úlohu však plní pre stále zuby. Zdravé dočasné zuby formujú čeľusť a udržujú miesto pre správne prerezávanie zubov stálych.

Mliečny chrup môžu trápiť rovnaké neduhy ako chrup stály. Detské zúbky postihuje, rovnako ako tie trvalé, zubný kameň. Najčastejším problémom sú však zubné kazy a zápaly ďasien spôsobené zlou ústnou hygienou. Musíme si uvedomiť, že deti mávajú najrôznejšie zlozvyky a je potrebné ich to skoro odnaučiť. V útlom veku môže ísť o cmúľanie palca alebo dlhodobé cmúľanie cumlíka, ktoré môže spôsobiť vyklonenie predných zubov smerom von. Neskôr vo veku predškolskom a školskom sa hlavným nepriateľom zdravých detských zubov stávajú sladkosti. Máloktorý rodič odoprie žiadajúcemu dieťaťu nejakú tú dobrotu, ideálnym kompromisom sú napríklad žuvačky bez cukru, ktoré odstraňujú zvyšky jedla a podporujú produkciu slín, čím napomáhajú vyrovnávať pH v ústach a brániť tak vzniku zubného kazu.

Pri zanedbaní starostlivosti o prvé zúbky hrozí deformácia tvaru a farby stáleho zubu. Neošetrený zubný kaz môže spôsobiť infekciu a tým vytvoriť zvýšenú kazovosť stálych zubov so všetkými dôsledkami, oneskorené a nefyziologické prerezávanie zubov, ktoré spôsobujú následné ortodontické chyby, ďalej zápal ďasien a celkovo sa môže vytvoriť v tele chronická infekcia. Z tohto dôvodu by neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o detské zúbky mala byť pravidelná návšteva zubného lekára, prípadne dentálnej hygieničky,“ objasňuje MUDr. Eva Dandová. K problematike detských zúbkov dodáva: „V zubnej ordinácii sa snažíme mamičkám vysvetliť, prečo sú dočasné zúbky tak potrebné. To, čo sa malý pacient naučí v zubnej ordinácii a doma, sa mu vryje  do pamäti a stane sa jeho normálnou, úplne prirodzenou súčasťou života.“

 

Pätoro pre rodiča

Päť krokov pre váš úsmev na celý život:

  1. Svoje dieťa priveďte k zubnému lekárovi na prvé vyšetrenie po prerezaní prvého zúbka. Na preventívnu prehliadku choďte s dieťaťom k zubnému lekárovi každých 6 mesiacov. Lekárovi vždy predložte zubný preukaz dieťaťa!

 

  1. Zubný kaz je infekčné ochorenie! Preto ak sa dá, neolizujte dieťaťu lyžičku ani cumlík, môžete do jeho ústnej dutiny preniesť kazotvorné baktérie.

 

  1. Detské ústa začnite čistiť od prerezania prvého zúbka, dieťaťu pomáhajte s čistením zubov do 10. roka. Dôležitá je dôslednosť a pravidelnosť.

 

  1. Nikdy nedávajte dieťaťu po večernom čistení zubov žiadnu potravu alebo nápoj obsahujúci cukor a to ani mliečny. Pozor na stravovací a pitný režim počas dňa. Naučte dieťa piť čistú vodu.

 

  1. Účinnou pomocou proti zubnému kazu je tiež fluoridová prevencia, preto používajte k čisteniu zubov dieťaťa vhodnú detskú pastu s fluoridmi. Staršie deti by mali ústnu hygienu doplniť použitím vhodnej ústnej vody. Ak nemôžu použiť po jedle a pití kefku, zdravé zuby im pomôže udržať žuvanie žuvačky bez cukru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.