Rehabilitácia a cvičenie skvalitňujú život pacienta s inkontinenciou

Témou tohtoročného Týždňa kontinencie, ktorý bude od 20. do 26. júna 2016, je prevencia a riešenie úniku moču pomocou rehabilitácie svalov panvového dna u žien aj u mužov. Práve vďaka rehabilitácii sa problémy spojené s únikom moču dajú vo významnej miere ovplyvniť a v niektorých prípadoch aj úplne odstrániť.

Inkontinencia, alebo mimovoľný únik moču je symptóm, ktorý môže signalizovať viacero ochorení.  Ľudia sa o tomto probléme hanbia hovoriť, spája sa s pocitom zlyhania či hygienickej nehody, o ktorej treba taktne mlčať. V dôsledku toho mnohí postihnutí týmto problémom menia celý svoj doterajší spôsob života, zriekajú sa obľúbených aktivít a izolujú sa od spoločnosti. Pritom stačí len prekonať bariéru a nájsť riešenia.

Týždeň kontinencie

„Už od roku 2008 vyhlasuje International continence society (ICS), , Svetový týdeň kontinencie. Jeho cieľom je upozorniť na závažnosť, ale aj tabuizáciu témy samovoľného úniku moču a stolice. Podľa prieskumov ICS menej ako 40 % pacientov sa zdôverí so svojim problémom lekárovi,“ hovorí Marica Laščeková, predsedníčka Občianskeho združenia InkoFórum.

Počas týždňa kontinencie prebehne informačná kampaň aj v  ôsmich nemocniciach po Slovensku. V stredu 22. júna sa o problematike úniku moču a možnostiach, ako tejto poruche predchádzať, budú môcť pacienti  informovať v čase od 8.00 do 14.00 v týchto nemocniciach:

Fakultná nemocnica Kramáre Bratislava

Poliklinika Vajnorská Bratislava             

Fakultná nemocnica Trnava

Fakultná nemocnica Nitra

Nemocnica s poliklinikou Banská Bystrica

Fakultná nemocnica Matin

Nemocnica Trieda SNP 1 Košice

Poliklinika Šamorín

V informačných stánkoch sa pacienti stretnú so skúsenou zdravotnou sestrou, ktorá bude informovať o problematike inkontinencie, o možnostiach vyšetrenia a riešenia problémov. Súčasťou stánku budú informačné materiály o problematike a aj nové vydanie InkoNovín o rehabilitačných cvičeniach na posilňovanie svalstva panvového dna. Viac o pripravovaných aktivitách sa pacienti dozvedia na stránke www.inkoforum.sk.

Osveta pomáha

Vlani počas Týždňa kontinencie, ktorý prebiehal v šiestich slovenských mestách, sa o problematiku aktívne zaujímalo približne 1 800 ľudí, pričom najväčší záujem bol v hlavnom meste. „Najčastejšie sa pýtali na používanie absorpčných pomôcok,“ hovorí M. Laščeková. „Či a v ktorých prípadoch pacienti na nich majú nárok, v akom rozsahu, kto pomôcky predpisuje. Záujem bol aj o alternatívne možnosti liečby, posilňovanie svalov panvového dna a o novinky v zdravotnej starostlivosti o pacienta trpiaceho únikom moču.

Aj vlani sa objavili prípady, keď návštevníci hovorili o tom, že ich príbuzní  nechcú ísť so svojím problémom k lekárovi, hanbia sa, je im to nepríjemné. Podľa ankety, ktorú návštevníci vypĺňali, takmer 40 % žien vo veku 55 – 65 rokov trpí únikom moču, pričom ide skôr o ľahšie stavy, ktoré ženy riešia najmä menštruačnými vložkami. Ženy tiež majú tendenciu o probléme nerozprávať. Až 34,5 % sa zatiaľ nikomu nezverilo. Z vyzbieraných dotazníkov vyplýva, že stále mnoho ľudí svoj stav nerieši, nevyhľadá pomoc.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.