Skúsený dovolenkár cestuje s kreditkou

cards-american-express-blueBezpečnostná situácia v Európe zmenila dovolenkové destinácie Slovákov. Medzi najžiadanejšími sa ocitli Chorvátsko, Taliansko a Španielsko, ale i domáce Vysoké Tatry. Aby vám dovolenku nič nepokazilo, máme pre vás tipy, ako narábať s peniazmi, či kartami a tiež informácie, kde v letnej sezóne získate zľavy.

„Hoci v súčasnosti sa dá platiť kartami takmer všade, vždy je dobré zobrať si so sebou aspoň malú hotovosť pre nepredvídané udalosti,“ odporúča riaditeľka odboru kariet VÚB Andrea Šipošová.  V najobľúbenejšej zahraničnej destinácii Slovákov je najviac akceptovaná kreditná karta AMERICAN EXPRESS. Za každú platbu touto kartou získate späť 0,5% z nákupu a poskytne vám aj množstvo ďalších výhod ako cestovné poistenie, či rôzne zľavy u obchodníkov.Túto kartu odporúčam nielen dovolenkárom v Chorvátsku, ale aj tým rodičom, ktorých deti cestujú počas prázdnin do zahraničia kvôli štúdiu, či brigádam,“ vysvetľuje A. Šipošová s tým, že ku karte si môže majiteľ za 7 eur vystaviť dodatkovú kartu pre tínedžera od 15 rokov. Študent tak získa nielen jednoduchú možnosť platenia, ale i úrazové poistenie počas celého pobytu v zahraničí.

Letné zľavy čakajú v Chorvátsku aj na majiteľov kariet  MasterCard alebo Maestro. Až do polovice septembra 2016 môžu pri platbe kartami MasterCard alebo Maestro získať 10% zľavu z nákupu v sieti potravín Konzum, vo vybraných reštauráciách, či predajniach so športovým
a módnym oblečením. (Konzum: 10 % zľava za nákup nad 100 HRK (14 EUR), CK Atlas: 10% zľava na všetky exkurzie z www.triphit.com, Intersport: 10 % zľava za nákup, Modiana: 10 % zľava za nákup módneho oblečenia)

Skúsený dovolenkár cestuje s kreditkou

Ak sa rozhodnete využívať na svojej dovolenke kreditné karty VÚB banky, neoľutujete. Okrem úspory času pri cestách do zahraničia, máte aj nepretržitý prístup k financiám. „Sú dobrým pomocníkom, či už si chcete prenajať auto, zaplatiť za ubytovanie, letenky alebo odvoz z a na letisko. Prípadnú reklamáciu pri dodatočnom zaúčtovaní platby vyrieši banka za vás. Cestovatelia oceňujú aj poistenie držiteľa a spolucestujúcich, asistenčné služby, rôzne zľavy na nákup, ale tiež výhodný cash back,“ hovorí odborníčka. Toto platí nielen v zahraničí, ale aj na dovolenke vo Vysokých Tatrách, kde majitelia MasterCard World nemusia riešiť poistenie na hory.

Mobil Banking - www.modernysvet.skPre dokonalý relax na dovolenke, stačí dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad:

  1. Na dovolenku si vezmite aspoň 2 platobné karty, overte si dátum ich expirácie a tiež akceptáciu v danej krajine. „Za tovary a služby plaťte kreditnou kartou, hotovosť však vyberajte debetnou,“ pridáva tip A. Šipošová.
  2. Stiahnite si aplikáciu VÚB Mobil Banking do vášho mobilu. Zjednodušíte si platby
    a v prípade potreby dokážete aj dočasne deaktivovať, alebo zablokovať svoju kartu. Cez VÚB ATM Locator ľahko vyhľadáte aj najbližší bankomat.
  3. Myslite na svoje cestovné poistenie. Získate ho jednoducho využívaním svojich kariet. „Platenie kartami má viacero výhod – okrem cestovného poistenia, ktoré platí nielen na vašich rodinných príslušníkov, ale aj priateľov tráviacich s vami dovolenku, budete mať tiež napríklad vstup do VIP salónikov zadarmo,“ radí A. Šipošová
  4. Uistite sa, že banka má vaše aktuálne kontaktné údaje, najmä telefónne číslo. „V prípade nejasných a podozrivých transakcií vás tak ľahko na ne upozorníme,“ hovorí odborníčka. Do telefónu si tiež uložte číslo na službu Kontakt v medzinárodnom formáte – pre prípad, že banku budete chcieť kontaktovať vy.

Mobil šetrí čas aj peniaze, navyše je bezpečný

Platiť môžete nielen kartou, ale i mobilom. Nepotrebujete k tomu peňaženku ani hotovosť, postačí vám akákoľvek SIM karta. „Aplikácia VÚB Wave 2 Pay premení váš mobilný telefón na šikovnú platobnú kartu všade tam, kde sú akceptované bezkontaktné platby. Z mobilu tiež viete spravovať svoje financie. Cez aplikáciu VÚB Mobil Banking viete kontrolovať platby aj výdavky, realizovať platby a nastaviť si upozornenia o pohyboch na účte, či karte,“ radí Mária Horecká, vedúca oddelenia E-biznis VÚB.

Počas dovolenky však nepodceňujte spôsob pripojenia na internet. „Platiť mobilom je oveľa bezpečnejšie, ako cez Internet banking v hoteli. Nepripájajte sa z nezabezpečených verejne dostupných sietí, napríklad cez free Wi-Fi v kaviarni, parku či na letisku. V hoteli uprednostnite dátový roaming alebo platené zabezpečené pripojenie,“ upozorňuje odborníčka. Ak ste sa už museli urgentne prihlásiť do Internet bankingu, pri najbližšej možnej príležitosti sa pripojte z dôveryhodnej siete a zmeňte si heslo.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.