Krištáľové krídlo oslavuje 20. výročie putovnou výstavou po Slovensku

vystava-nitraPri príležitosti osláv 20. výročia Krištáľového krídla pripravili jeho organizátori putovnú výstavu „Osobnosti Krištáľové krídlo za 20 rokov.“ Slávnostne ju otvorili v Divadle Andreja Bagara v Nitre 18. októbra 2016 pod záštitou rektora Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Petra Bielika.

Putovná výstava Osobnosti Krištáľové krídlo rozpráva príbeh 20 rokov oceňovania najúspešnejších osobností Slovenska. Je poklonou tým, ktorí sa neboja osobitosťou, tvorivosťou a talentom vyčnievať z davu a zostať pri tom ľudskými. Otvorenie výstavy sa uskutočnilo za účasti laureátov ocenenia Krištáľové krídlo, osobností kultúrneho a spoločenského života, médií a predstaviteľov štátnych a samosprávnych inštitúcií. „Som nesmierne rád, že sme sa ako univerzita stali súčasťou otvorenia tejto výnimočnej výstavy. Stotožňujeme sa s aktivitami Krištáľového krídla. Jeho hodnoty sú nám prirodzené a blízke,“ uviedol Peter Bielik.

Výstava prezentuje portréty osobností z 20 ročného archívu Krištáľového krídla. Fotografie zobrazujú jeho laureátov, porotcov, hostiteľov galavečera, ale aj vizuálne a grafické premeny pozvánok, bulletinov a sošky ceny Krištáľové krídlo.

vystava-nitra-www-modernysvet-sk„Otvorenie putovnej výstavy v Nitre je symbolické, pretože práve v priestoroch Divadla Andreja Bagara sa konalo niekoľko prvotných galavečerov. Z Krištáľového krídla sa za dvadsať rokov stala tradícia. Vďačíme za to mnohým ľuďom, ktorí stáli a stoja za myšlienkou oceňovania najvýznamnejších osobností Slovenska a podporujú ju,“ povedala autorka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová. /Na fotke spolu s p. Csollárom/

Výstava je obohatená o niekoľko umeleckých fotografií  od fotografky Kristíny Schreiberovej a doplnená o diela akademického sochára Juraja Čuteka, predsedu poroty Krištáľového krídla v kategórii Výtvarné umenie a umeleckého sklára, autora sošky Krištáľového krídla, Achilleasa Sdoukosa.

„Výstava zobrazuje kus života Slovenska. Je dôkazom, akých múdrych a šikovných ľudí máme. Projekt Krištáľové krídlo je jedinečným v celej Európe,“ zhodnotil predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko Gabriel Csollár, laureát ceny Krištáľové krídlo a predseda Veľkej poroty Krištáľového krídla.

„Verím, že k doterajším laureátom Krištáľového krídla pribudnú ďalší, rovnako výnimoční,“ dodal primátor mesta Nitra Jozef Dvonč.

Výstavu môžete navštíviť v týchto mestách na Slovensku:

Nitra: 7.10. – 6.11. 2016 Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Košice: 8.11. – 9.12. 2016 Štátne divadlo Košice

Banská Bystrica: 12.12. – 30.12. 2016 Radnica

Martin: 13.1. 2017 – 26.1. 2017 Slovenské komorné divadlo

Bratislava: 29.1. – 28.2. 2017 Slovenské národné divadlo

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.