PÁTRAME PO VAŠOM VEKU! Spoločne dokážeme viac!

nalepkaPilierom vzdelávacieho projektu spoločenskej zodpovednosti na zamedzenie predaja tabakových výrobkov neplnoletým Na veku záleží je nielen dlhodobé a systematické vzdelávanie predajcov ohľadom Zákona č.377/2004 Z.z. o ochrane nefajčiarov, ale aj spolupráca naprieč trhom. Nesmierne dôležitá je aj spätná väzba od samotných predajcov tabakových výrobkov zo všetkých kútov  Slovenska.   Na základe takejto spolupráce sa snažíme z roka na rok napĺňať ciele projektu a vzdelávať nielen odbornú verejnosť, ale upozorňovať na práva a povinnosti vyplývajúce zo Zákona aj širokú laickú verejnosť  v častiach, ktoré sa dotýkajú predaja tabakových výrobkov neplnoletým. 

Na tlačovej konferencii informovali: Nadežda Machútová, SOI, Bohumila Tauchmannová, Incoma Slovakia, Róbert Ochaba, ÚVZ SR.
Aké sú naše dlhodobé ciele?
Dosiahnuť rôznymi aktivitami a formami komunikácie zlepšenie znalosti a dodržiavanie zákona O ochrane nefajčiarov v častiach, ktoré sa týkajú odmietnutia  predaja neplnoletým a jeho uplatňovania pracovníkmi obchodu a služieb v praxi.

Vyškoliť  každý rok viac ako 20 000 pracovníkov obchodných sietí, pracovníkov v  HoReCa segmente, nezávislých predajcov tabakových výrobkov prostredníctvom školení a formou eLearningu.

Upozorňovať verejnosť aké sú práva a povinnosti predávajúcich a kupujúcich pri kúpe tabakových výrobkov, ktoré vyplývajú zo Zákona č.377/2004 Z.z. o ochrane nefajčiarov.

Dlhodobou výzvou  komunikácie prostredníctvom projektu s laickou verejnosťou je dosiahnutie zmeny morálneho nastavenia spoločnosti smerom  k prirodzenému odmietnutiu  tolerovania predaja tabakových výrobkov neplnoletým. Dosiahnuť, aby táto téma bola predmetom celospoločenskej diskusie.

Zlepšiť pracovné návyky a dôsledné dodržiavanie Zákona o Ochrane nefajčiarov u predajcov  v  spolupráci so Slovenskou obchodnou inšpekciou na základe ohláseného termínu kontroly predaja tabakových výrobkov.

Získať nových partnerov a snažiť sa o ich aktívny prístup k vzdelávaciemu projektu spoločenskej zodpovednosti Na veku záleží
Aktuálne dôvody prekážok dodržiavania zákona v praxi  
Zhoršujúce sa morálne nastavenie spoločnosti v oblasti tolerovania predaja tabakových výrobkov neplnoletým

Stále ťažší odhad veku kupujúceho

Stúpajúca neochota preukázať sa dokladom totožnosti

Nové spôsoby neplnoletých, ako sa dostať k tabakovým výrobkom

Vysoká miera fluktuácie v obchode a službách

Stupňujúca sa netrpezlivosť až niekedy arogancia spotrebiteľov

Rozdiely medzi väčšími a menšími aglomeráciami

Dodržiavanie zákona meriame prostredníctvom kontrol SOI

Spolupráca so Slovensko obchodnou inšpekciou (SOI) je ukážkovým príkladom úspešnej spolupráce štátu s podnikateľskou verejnosťou s cieľom zabezpečiť dodržiavanie zákonov SR. Táto spolupráca prináša zlepšenie pracovných návykov v súlade so zákonom o Ochrane nefajčiarov pri predaji tabakových výrobkov neplnoletým.
Už sedem rokov oceňujeme tých najlepších

Od roku 2010  v rámci projektu „Na veku záleží“ udeľujeme prestížne ocenenie „ZODPOVEDNÝ PREDAJCA“ tým, ktorí sa aktívne zaslúžili o jeho napredovanie.
ZODPOVEDNÍ PREDAJCOVIA za rok 2016

za prínos k zamedzeniu dostupnosti tabakových výrobkov neplnoletým
spoločnosť GG TABAK, a.s. a  spoločnosť Kaufland Slovenská republika, v.o.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.