• Vyhľadávač

 • O stránke

  Táto stránka vám prináša informáce, ktoré sú pre vás dôležité....


 • Kategórie

 • Chodíte na preventívnu lekársku prehliadku?

 • Kalendár

  jún 2017
  Po Ut St Št Pi So Ne
  « máj   júl »
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  2627282930  
 • Najnovšie

 • Meta


Návod, ako sa rozprávať s človekom, ktorý má rakovinu, dáva psychologička, Silviu Schmidtmayerová, ktorá dlhodobo spolupracuje s Amazonkami.

V súčasnosti mnoho pacientov s onkologickým ochorením nemusí byť počas celej liečby hospitalizovaných, ale majú možnosť dochádzať na liečbu ambulantne. V tomto čase väčšina z nich potrebuje cítiť istú formu pomoci, podpory a povzbudenia. Viaceré štúdie potvrdzujú, že pacienti s onkologickou diagnózou, ktorí mali silné emočné zázemie, majú tendenciu lepšie prijať zmeny, ktoré im rakovina do života priniesla, majú viac pozitívny náhľad a častejšie vyjadrujú lepšiu kvalitu života, ako tí bez podpory.

Výskumy potvrdzujú, že ľudia s rakovinu potrebujú podporu a priazeň od priateľov.

∞ Každý z nás môže spraviť významný rozdiel v živote pacienta s rakovinou. ∞

∞ Priatelia ľudí s rakovinou často chcú pomôcť, ale nevedia čo robiť. ∞

Dokázať sa rozprávať s blízkym človekom (rodinným príslušníkom, priateľom), ktorému diagnostikovali rakovinu, mu môže pomôcť a uľahčiť spracovať celú škálu emócii a pocitov, ktoré prežíva. Môžete sa spýtať, či sa chce o chorobe rozprávať.Mali by sme byť pripravení na rôzne reakcie. Niektorí uvítajú možnosť porozprávať sa a vyliať si srdce a krivdy, niektorí sa uzavrú do seba. Tieto pocity a reakcie pacientov nie sú však nemenné, preto by mal pacient, ak si to rozmyslí, nájsť priestor, kde sa môže bezpečne porozprávať. Je na nás, byť trpezlivým a pozorným spoločníkom a poslucháčom. Nechajte pacienta, nech si určí tón. Niektorí sa nám môžu zdať prehnane srdeční a veselí, je to ich spôsob, ako bojujú so strachom. Niektorí sú utiahnutí do seba. Vtedy môžeme ponúknuť len svoju prítomnosť.

Pocity strachu, hnevu, zmätok, bezmocnosť často sprevádzajú stanovenie onkologickej diagnózy. Ak váš blízky človek ochorie na rakovinu, premýšľate nad tým, ako mu byť nápomocným, ako ho podporiť. Aj napriek tomu, že chcete pomôcť, je ťažké vedieť ako a čo povedať a čo spraviť.

∞ Majme na pamäti, že neexistujú žiadne pravidlá a každé priateľstvo je jedinečné. ∞

∞ Premýšľajte o vašom vzťahu, aký je, čo pre vás znamená,

a nechajte sa viesť pocitmi, ako podporiť svojho blízkeho. ∞

Naše strachy

Nekontaktovať priateľa s rakovinou, vedome sa vyhýbať stretnutiu s ním, dokonca sa ani nespýtať spoločného známeho na jeho zdravie. Je to taká bežná reakcia, s ktorou sa pri onkologických diagnózach stretáme. Je to zrozumiteľná rekcia. Strach z choroby, strach o blízkeho človeka nám pripomína našu vlastnú konečnosť, naše strachy zo smrti. Aj keď vieme, že rakovina už dávno neznamená ortieľ smrti, ani že nie je nákazlivá, tieto skutočnosti, ktoré si uvedomujeme celým naším racionálnym ja, nedokážu často prekonať tie iracionálne, nevedomé strachy. Keď ich však rozmeníme na drobné, v porovnaní s onkologickou diagnózou, majú omnoho menšiu silu, aj keď nám pripadajú neprekonateľné.

Obava, že nezvládnem situáciu a poviem niečo nevhodné, trápne.

Obava, že nezvládnem emócie a rozplačem sa

Strach, že zlyhám a nebudem nápomocný.

Strach, že stretnutie s chorým vyvolá spomienky na blízkeho človeka, ktorý po chorobe zomrel.

Strach z prítomnosti smrti.

Rozpaky z vlastnej neschopnosti

Sú to strachy naše a nie strachy pacienta.

∞ Väčšinou sa pritom bojíme toho, čo sa ešte nedeje. ∞

Sú to naše predstavy a jedna z možností ako môže celá situácia dopadnúť. S onkologicky chorým kamarátom nám zrazu vstupuje do života niečo, čo je nové, nepoznané. Čo môže vyvolávať isté spomienky, často negatívne, ale aj čo naráža na naše možnosti. Zrazu je potrebné vystúpiť zo zóny komfortu a spraviť krok vpred, do veľkého neznáma. Preto je komunikácia s onkologicky chorým kamarátom o prekonávaní vlastných strachov. Len zriedka môžeme týmto krokom niečo pokaziť, skôr naopak.


Leave a Reply


*