• Vyhľadávač

 • O stránke

  Táto stránka vám prináša informáce, ktoré sú pre vás dôležité....


 • Instagram

  Please enter an Access Token on the Instagram Feed plugin Settings page.

 • Kategórie

 • Chodíte na preventívnu lekársku prehliadku?

 • Kalendár

  október 2017
  Po Ut St Št Pi So Ne
  « sep   nov »
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031  
 • Najnovšie

 • Meta


Je také príjemné vyberať zimnú dovolenku, tešiť sa na ňu, dokonale si ju užiť. A potom? Návrat domov môže pripomínať aj ľadovú sprchu, pretože kým vy ste oddychovali, zlodeji nelenili. Brrrr!

Najnovší prieskum uvádza, že 72,8 % Slovákov počulo vo svojom okolí aspoň o jednej domácnosti, ktorú vykradli zlodeji a 52,4  % Slovákov nemá doma bezpečnostné dvere.

V minulosti počet vlámaní na Slovensku z roka na rok klesal. Kým napríklad v roku 2014 zlodeji prenikli do takmer deväť a pol tisíca objektov, v roku 2015 polícia zaznamenala necelých sedemtisíc vlámaní. To už je pokles! Čoraz viac ľudí si totiž zaobstaralo bezpečnostné dvere. Podľa najnovších prieskumov to však stále nie je dosť a v zabezpečovaní slovenských domácností je stále priestor na zlepšenie.

Čo sú bezpečnostné dvere?

„Na úvod si treba naliať čistého vína a priznať, že neexistujú neprekonateľné dvere,“ hovorí Juraj Hroš, bezpečnostný analytik zo spoločnosti Sherlock. Áno, z filmov poznáme, ako šikovná partička dlhoprstých prejde cez rozum bankárom či majiteľom kasín, pretože nemá problém prekonať tony ocele ani nástrahy najmodernejšej techniky. Stačí, keď majú dostatok priestoru a času a dobré vybavenie. „Priestor, čas a vybavenie je presne to, čo rozhoduje. Každé dvere sa dajú prekonať, no kým do jedných stačí kopnúť, aby povolili, iné treba páčiť desiatky minút a nebude na to stačiť len tak hocijaká výbava, ktorá sa dá nenápadne schovať do vrecka,“ pokračuje J. Hroš. Skúsení zlodeji dobre poznajú rôzne modely dverí a vedia, o ktoré bezpečnostné sa ani neobtrú, pretože keby ich chceli otvoriť, trvalo by im to tak dlho alebo by pritom narobili toľko hluku, že by ich pravdepodobne niekto zbadal skôr, než by sa dostali dnu.

„Bezpečnostné dvere sa testujú v akreditovaných skúšobniach, a to tak, že sa ich tam pokúšajú rôznymi spôsobmi prekonať. Podľa spôsobu napadnutia a času potrebného na prekonanie dverí sa potom dvere zaraďujú do bezpečnostných tried,“ vysvetľuje bezpečnostný analytik zo Sherlocku a pokračuje. „Bezpečnostné dvere, ktoré prešli skúšobňou, majú certifikát potvrdzujúci ich zaradenie do bezpečnostnej triedy podľa európskej normy EN1627. Ak certifikát nemajú, tak ich predajca iba deklaruje, že sú bezpečnostné, ale nie je to tak.“

Jednotka nie je výborná

V prípade spomínaných bezpečnostných tried dverí platí, že čím je číslo vyššie, tým vyššia je ich bezpečnosť. Prvá trieda bezpečnosti sa hodí možno na pivnicu naplnenú prázdnymi zaváraninovými fľašami, druhá poskytuje základný stupeň ochrany a odolnosti voči statickému a dynamickému zaťaženiu. „Podľa mojich skúseností sú pre bežnú rodinu, ktorá chce chrániť svoj majetok, súkromie a bezpečie, najvhodnejšie bezpečnostné dvere tretej triedy, ktoré majú certifikovaný vysoký stupeň ochrany a odolnosť voči mechanickému napadnutiu skrutkovačom, drevenými a plastovými klinmi, kliešťami, hasákom, páčidlom či ručnou mechanickou vŕtačkou,“ hovorí J. Hroš. Štvrtá bezpečnostná trieda je najvyššia.

Kvalitné dvere sú navyše testované aj z pohľadu životnosti a keď je na certifikáte uvedená životnosť 30 rokov, tak budú slúžiť minimálne jednej generácii. „Bezpečnostné dvere by však mali chrániť aj pred hlukom či ohňom, to všetko si treba overiť na certifikáte dverí. Význam ochrany pred ohňom je každému azda jasný, dvere s protihlukovým uzáverom poskytujú súkromie zvnútra a pokoj zvonka. Lepšie utesnenie navyše bráni únikom tepla či prefukovaniu popod dvere, čo tiež zvyšuje komfort bývania a v neposlednom rade šetrí peniaze,“ vysvetľuje J. Hroš.

Čo je dôležité

Dôležitá je vnútorná konštrukcia dverí. Musia v nich byť priečne a pozdĺžne výstuhy, pevný oceľový rám, zvuková a tepelná izolácia a kvôli legislatíve a poisteniu aj protipožiarne prvky.“ dopĺňa bezpečnostný analytik.

Ako perfektný prvok ochrany sa nám roky zdal aj bod do podlahy. Ale jeho sláva sa pominula. Nie je na škodu, keď ho dvere majú, no záujem o takéto prevedenie významne klesá, pretože ľudia si nechcú dať poškodiť dlažbu, v ktorej majú neraz kúrenie či elektrické vedenie. Niektoré nevhodne umiestnené otvory pre aktívne či pasívne čapy môžu znížiť bezproblémovú funkčnosť a užívateľský komfort bezpečnostných dverí (napríklad z dôvodu zanesenia otvoru do podlahy drobnými nečistotami, kamienkami prinesenými na obuvi).Otvor sa zanesie a dvere sa nedajú uzamknúť. Naopak výhodou konštrukcie bez istiaceho bodu do podlahy je možné dodatočné dopasovanie na výšku a majiteľ sa vyhne možným problémom pri zamykaní). Najbezpečnejšie sú body, ku ktorým sa páchateľ nedostane.

Dvakrát meraj

O bezpečnosti dverí rozhoduje ešte tisíc ďalších maličkostí. Teda zdanlivých maličkostí. Napríklad, čím je vyplnená zárubňa. Či ju vie dodávateľ dverí zložiť aj z dvoch kusov, pretože najmä v tehlových domoch nebývajú steny ideálne rovné a rovnako hrubé. Čo potom? Veď zárubňa sa ohnúť nedá. Alebo taká retiazka. Ak sú oká na nej poctivo pozvárané a retiazka je pevne uchytená skrutkou na jednom konci v zárubni a na druhom konci na kľučke, prekonať ju je náročné. Každý zlodej však vie, že obyčajná pokovovaná či pozinkovaná retiazka je iba ozdoba, ktorá sa dá jediným šikovným ťahom prekonať.

„Istotu, že budete mať dobré a funkčné bezpečnostné dvere máte iba vtedy, keď si ich vyberiete až potom, ako servisní technici všetko zamerali, zvážili a následne navrhli riešenia. Takže nie najskôr zaplatiť zálohu a potom ich čakať, ale dať si bezplatne urobiť zameranie, odborne, nezáväzne poradiť, na základe zisteného získať cenovú ponuku a potom si v pokoji vybrať,“ dáva dobrú radu bezpečnostný analytik.

A keďže také dvere nie sú lacný špás, nie je na škodu vybrať si ich u takého predajcu, ktorý k nim ponúka aj časovo neobmedzený a bezplatný servis. Ak vie, že predáva kvalitný produkt, nemá problém poskytovať takúto službu.

Hudba budúcnosti

Smart technológie prenikajú aj do dverí. Už aj u nás dostať dvere s elektronickým kukátkom, ktoré nasníma človeka stojaceho pred nimi. „Čo sa týka bezpečnostných dverí, v materiáloch sa už nie je veľmi kam posunúť, ale inovácie sú v ovládaní a sledovaní vstupov cez smart technológie, v odplašovaní neželaného návštevníka na diaľku zvukovým signálom alebo montovaním prídavného zariadenia na kľučku, ktorým sa potom dajú dvere otvoriť na diaľku cez smartfón alebo na základe odtlačku prsta. Pokrok nezastavíme ani v tejto oblasti a sám som zvedavý a vzrušený z toho, čo všetko prinesú nové technológie do oblasti bezpečnostných dverí. Trendy dlhodobo udáva ASSA ABLOY, globálny líder na trhu bezpečnostných riešení otvárania dverí “ uzatvára J. Hroš zo Sherlock.

 


Leave a Reply


*