• Vyhľadávač

 • O stránke

  Táto stránka vám prináša informáce, ktoré sú pre vás dôležité....


 • Instagram

  Please enter an Access Token on the Instagram Feed plugin Settings page.

 • Kategórie

 • Chodíte na preventívnu lekársku prehliadku?

 • Kalendár

  máj 2018
  Po Ut St Št Pi So Ne
  « apr   jún »
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  
 • Najnovšie

 • Meta


31. máj je Svetovým dňom bez tabaku

Symbolicky sa stretávame práve dnes, na Svetový deň bez tabaku, aby sme sa aj takouto formou zapojili s projektom „Na veku záleží“ spoločne s Úradom verejného zdravotníctva SR, Slovenskou obchodnou inšpekciou a zvýraznili tak dôležitosť zamedzenia dostupnosti tabakových výrobkov neplnoletým a spolupráce naprieč trhom v súvislosti s cieľmi Národného programu podpory zdravia a dôležitosti prevencie v tejto oblasti.

Obchodníci budú vzdelávať spotrebiteľa

Viac ako dvadsať rokov vzdelávame predajcov prostredníctvom projektu spoločenskej zodpovednosti „Na veku záleží“ o právach a povinnostiach predajcov a kupujúcich pri predaji tabakových výrobkov. Každý rok poskytuje predajcom rôzne pomôcky a organizuje aktivity na podporu dodržiavania Zákona č.377/2004 Z.z. o ochrane nefajčiarov, ktorý má za cieľ zamedziť predaju tabakových výrobkov neplnoletým. Spoločenskú zodpovednosť sme preniesli už aj na spotrebiteľa a našim cieľom je aktívne zapojenie širokej verejnosti do projektu “Na veku záleží“. Prioritou projektu v tomto roku je zmena prístupu spotrebiteľov pri nákupe tabakových výrobkov a ich spolupráca s predajcami. Spotrebiteľ sa tak sám, svojim aktívnym prístupom a pozitívnym príkladom, stane súčasťou spoločenskej zodpovednosti. Obchodníci budú nabádať spotrebiteľov, aby si pri kúpe tabakových výrobkov vopred pripravili doklad totožnosti, čím sa stanú nielen spoločensky zodpovednými, ale aj zrýchlia plynulosť obsluhy, skrátia čas čakania pri pokladni a celkovo tak napomôžu zlepšeniu pracovnej klímy v obchode.

Zrežíruj si svoju výhru

Jednou z foriem realizácie tohto cieľa je aj kreatívne zapojenie mladých ľudí do projektu formou súťaže na facebooku (FB). Pre žiakov druhého stupňa ZŠ a študentov stredných škôl sme pripravili kreatívnu súťaž na FB, do ktorej sa môžu zapojiť tak študentské kolektívy ako aj jednotlivci. Stačí natočiť video v dĺžke 30 sekúnd. Obsah spotu má kreatívnou formou osloviť a presvedčiť divákov, aby si pri kúpe tabakových výrobkov pripravili dopredu na kontrolu veku svoje preukazy totožnosti. Cieľom súťaže je využiť kreativitu a nadšenie mladých ľudí, aby takýmto spôsobom napomáhali predajcom lepšie dodržiavať zákon a mali možnosť stať sa súčasťou spoločenskej zodpovednosti. Od dlhodobej spolupráce so širokou verejnosťou očakávajú partneri projektu posun etického správania
smerom k prirodzenému odmietnutiu tolerovania predaja tabakových výrobkov neplnoletým spoločnosťou.

Zameriame sa na prevádzky verejného stravovania

Jedným z ukazovateľov úspechu projektu sú aj výsledky v rámci oznamovanej kontroly obchodníkov zo strany Slovenskej obchodnej inšpekcie. V roku 2017 klesla miera pochybenia pri predaji tabakových výrobkov neplnoletým na 23%. Na porovnanie, v roku 2008 bola miera pochybenia až 64%. Nakoľko prevádzky verejného stravovania dlhodobo vykazujú vyššiu mieru pochybenia pri predaji tabakových výrobkov neplnoletým ako je priemer za celý maloobchod, rozhodli sme sa upriamiť pozornosť vzdelávania práve na majiteľov týchto prevádzok. V spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR a Vyššími územnými celkami budeme s nimi ešte intenzívnejšie spolupracovať, aby sme im pomohli v úsilí lepšie dodržiavať Zákon č.377/2004 Z.z. o ochrane nefajčiarov v praxi.


Leave a Reply


*