• Vyhľadávač

 • O stránke

  Táto stránka vám prináša informáce, ktoré sú pre vás dôležité....


 • Instagram

  Please enter an Access Token on the Instagram Feed plugin Settings page.

 • Kategórie

 • Chodíte na preventívnu lekársku prehliadku?

 • Kalendár

  september 2018
  Po Ut St Št Pi So Ne
  « aug   okt »
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
 • Najnovšie

 • Meta


Dva roky potom, čo legenda českého bigbítu Olympic uzavrela svoju albumovú trilógiu souhvězdí posledným opusom Souhvězdí romantiků, prichádza partia okolo Petra Jandu s novinkou Trilobit. Tá vychádza presne 50 rokov po vydaní dnes už totálne kultového debutu Želva a hravo dokazuje, že ani po polstoročí aktívnej činnosti Olympiku nechýba energie, šmrnc a drajv. Napokon práve heslom „nová energia“ i samotná kapela charakterizuje nahrávku, na ktorej tentokrát úplne prvýkrát spolupracovala s externým producentom a dvoma zámorskými muzikantmi. 

Album, ktorý vyjde 14. septembra, uvádza pieseň Jsi moje… a kapela ho pokrstí 18. septembra v pražskej Malostranskej besede.

„Pracovať s producentom mimo kapely bola obrovská zmena. Poprvýkrát som sa zbavil tej šialenej zodpovednosti a v štúdiu som bol iba vtedy, keď ma tam bolo treba.  Bolo to neuveriteľne oslobodzujúce. Spadol zo mňa stres. Mirovi Váňovi som absolútne veril, že to urobí skvelo,“ komentuje Petr Janda zásadnú zmenu v tvorivej práci Olympicu.

Ako už Petr Janda naznačil, „na svedomí“ ju má Čechoameričan Mirek Váňa, ktorý je úzko napojený na prestížnu americkú univerzitu Berklee College of Music. Práve odtiaľ Olympic  rekruitoval aj dve silné hudobné posily v podobe gitaristu Alexa Darsona a klávesáka Erena Basbuka, ktorých priateľské duely s klasickým obsadením Olympiku sú naozaj vítaným oživením.

„Alex a Eren mali na charakter albumu veľmi zásadný vplyv,“ hovorí k tomu Petr Janda a podľa jeho slov by mohla spoločná spolupráca pokračovať i naďalej: „Už som s nimi hral v Bostone na Berklee College, a vyzerá to, že si to v októbri zopakujem. Myslím, že sa im spolupráca veľmi páčila. S Erenom som hovoril nedávno v Prahe, kde bol pri príležitosti koncertu so svetoznámym  Jordanom Rudessom, klávesákom kultovej kapely Dream Theatre.“

Aj vďaka prispeniu talentovaných mladíkov je počúvanie 14tich nových skladieb štýlovo rôznorodou jazdou, obsahujúcou jednoduché melodické popevky, dojemné balady i tvrdé gitarové rýchlovky. Textársky  sa tu stretla tematicky i skúsenosťou osvedčená zostava: predovšetkým Ondřej Fencl, prispeli tiež Miroslav Černý, Vlasta Henych a v záverečnom, nečakane bluesovom songu i starý parťák Pavel Chrastina. Medzi textármi samozrejme nechýbí ani sám Petr Janda, ktorý dve zo svojich piesní venoval ženám.

Ještě jednou chtěl bych býti klukem je pieseň o dievčati, ktoré pracovalo v optike a basisti si tam nechali čistiť struny ultrazvukom. Bohužiaľ, albumu sa nedočkalo, náhle zomrelo, ale ešte som jej to stihol povedať. Tá druhá, venovaná mojej žene, pomenovaná Jsi moje… je vlastne opis situácie pred 18timi rokmi v kulturáku vo Valašském Meziříčí, kde som ju uvidel prvý raz,“ hovorí frontman Olympicu.

Ako celok je nová štúdiovka od prvého do posledného tónu sympatickým dôkazom neuveriteľného faktu, že aj po 55tich rokoch existencie a mnohých stovkách pesničiek je Olympic stále obdivuhodne vitálny. Pripomienka Želvy, jasne citovaná v grafike obalu, tak nie je definitívnym zbohom, ale ďalším zastavením na slávnej ceste čisto českého bigbítu s parametrami mimoriadne kvalitnej rockpopovej klasiky.

 

 


Leave a Reply


*