• Vyhľadávač

 • O stránke

  Táto stránka vám prináša informáce, ktoré sú pre vás dôležité....


 • Instagram

  Please enter an Access Token on the Instagram Feed plugin Settings page.

 • Kategórie

 • Chodíte na preventívnu lekársku prehliadku?

 • Kalendár

  november 2018
  Po Ut St Št Pi So Ne
  « okt   dec »
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  2627282930  
 • Najnovšie

 • Meta


Spoločnosť Nestlé, najväčší výrobca a distribútor potravín na Slovensku, sa zaväzuje, že do roku 2025 vo svojej výrobe zavedie použitie výlučne recyklovateľných alebo opakovane použiteľných obalov. Nadväzuje tak na nedávne rozhodnutie Európskeho parlamentu, ktorý ako súčasť prechodu na vyšší stupeň obehového hospodárstva schválil celoeurópsku stratégiu pre plasty.

Európsky parlament v snahe lepšie chrániť životné prostredie a obmedziť znečistenie oceánov prijal koncom októbra 2018 sprísnený návrh smernice o plastoch z dielne Európskej komisie. Podľa nej budú od roku 2021 na európskom trhu zakázané jednorazové plasty, ktoré tvoria až 70 % odpadu v moriach. „V spoločnosti Nestlé si sme vedomí, že plastový odpad v súčasnosti patrí k najzávažnejším environmentálnym problémom, preto je našou ambíciou do roku 2025 vo výrobe dosiahnuť 100 % recyklovateľných a opätovne použiteľných obalov,“ hovorí Mark Schneider, generálny riaditeľ Nestlé S.A..

Obsahom prijatej smernice je okrem zákazu jednorazových plastov tiež návrh pre členské štáty EÚ, aby vypracovali národné plány na podporu používania výrobkov vhodných pre viacnásobné použitie a recykláciu. Spoločnosť Nestlé si plne uvedomuje potrebu rozvoja obehovej ekonomiky. „Naša stratégia v oblasti znižovania objemu plastového odpadu má jasný cieľ – chceme, aby žiadne obaly vrátane plastov zbytočne nekončili ako odpad na skládkach či dokonca v riekach, moriach a oceánoch,“ vysvetľuje Mark Schneider. „Preto sme sa okrem zavedenia výlučne recyklovateľných a opätovne použiteľných obalov zaviazali aj k ďalším premysleným krokom,“ dodáva Shneider.

Spoločnosť Nestlé chce v rámci budovania trvalo udržateľného rozvoja:

 • zohrávať aktívnu úlohu pri formovaní dobre fungujúcich systémov zberu, triedenia a recyklácie vo všetkých krajinách, v ktorých Nestlé podniká;
 • spolupracovať s obchodnými partnermi a profesijnými organizáciami na vývoji obalových riešení redukujúcich používanie plastov, uľahčujúcich recykláciu a rozvíjajúcich nové spôsoby eliminácie plastového odpadu;
 • uvádzať na plastových obaloch informácie o recyklácii, aby s nimi mohli spotrebitelia správne nakladať;
 • zvyšovať podiel recyklovaných plastov vo svojich obaloch, vrátane ich 25% podielu v PET fľašiach v Európe do roku 2025 a tým podporiť trh s recyklovanými plastmi.

Nestlé je v riešení globálneho environmentálneho problému s plastovým odpadom aktívna už niekoľko rokov. Prvé výsledky na Slovensku dosiahla už v roku 2013, odkedy žiaden odpad z výroby nekončí na skládkach a je recyklovateľný (90 %) alebo energetický zužitkovaný (10 %). Okrem toho sa tiež podieľa na budovaní lokálneho systému triedenia a recyklácie prostredníctvom spolupráce so spoločnosťou ENVI – PAK. Aj vďaka tomu v roku 2017 spoločnosť Nestlé na Slovensku prispela k zníženiu emisií CO2 o 1 327 ton.


Leave a Reply


*