Spoločnosť VEKA vyrába so značkou trvalej udržateľnosti od európskej asociácie VinylPlus

Spoločnosť VEKA, výrobca plastových okenných a dverových profilov najvyššej triedy A, patrí k prvým spoločnostiam, ktoré sa môžu pochváliť označením svojich produktov značkou od európskej asociácie VinylPlus, ktorá sa zameriava na koordináciu aktivít výrobcov a spracovateľov PVC v oblasti technológií, výskumu, vývoja a recyklácie. Spoločnosť VEKA sa už niekoľko desaťročí angažuje v odborových asociáciách na národnej i európskej úrovni, usilujúcich o zvýšenie kvality a enviromentálnej udržateľnosti plastových okien.

Téma trvalej udržateľnosti získava stále väčší význam nielen v odvetví výroby okien ale aj v celom stavebníctve. Označením produktu značkou VinylPlus, prvou značkou trvalej udržateľnosti pre plastové okná, je teraz tento dobrovoľný záväzok európskych výrobcov PVC okamžite navonok rozpoznateľný a transparentný aj pre koncových užívateľov okien.

Udelenie produktovej značky VinylPlus je podmienené splnením veľmi náročných požiadaviek a jej získaním sa spoločnosť VEKA aktívne pripojila k plánu Európskej únie znížiť do roku 2020 emisie skleníkových plynov o 20 % a do roku 2030 o celých 40 % v porovnaní s rokom 1990. Prvovýroba PVC totiž hrá v tvorbe emisných plynov významnú úlohu – pri výrobe jednej tony PVC vzniknú až dve tony oxidu uhličitého. V prípade, že sa recykluje, vzniká na rovnaké množstvo len 136 kilogramov CO2.

Spoločnosť VEKA oficiálne požiadala o udelenie značky a následne úspešne absolvovala audit vykonaný externými subjektmi. Označením produktov značkou VinylPlus sú teraz certifikované systémy okenných profilov SOFTLINE 70, 76 a 82. Značka okrem iného preukazuje trvalo udržateľné vyrábanie materiálu profilov, energeticky optimalizovanú výrobu aj vysoký podiel recyklovaného PVC. „Túto značku považujeme za potvrdenie stálych vlastností našich produktov a ich maximálnych kvalitatívnych ukazovateľov. Navyše očakávame, že udržateľnosť sa stane jednou z konkurenčných výhod našich produktov, pretože veríme, že nadobudne platnosť norma, ktorá bude určovať podmienky verejného obstarávania z hľadiska podielu recyklovaných materiálov, „hovorí Milan Klepsa, zástupca spoločnosti VEKA pre ČR a SR.

Témami udržateľnosti a ekologickosti sa spoločnosť VEKA zaoberá už niekoľko rokov. Dôkazom tohto prístupu je dcérska spoločnosť VEKA Umwelttechnik, ktorá v Nemecku odoberá „odpadové PVC“ od zhruba 1500 výrobcov okien a spoločností podnikajúcich v odpadovom segmente. Ročne táto spoločnosť vyprodukuje viac ako 50 000 ton regranulátu, granulovaného plastového recyklátu. Kľúčový je pre výrobcov aj zákazníkov fakt, že granuláty získané recykláciou v ničom nezaostávajú za vlastnosťami novo vyrobeného PVC. Podľa kvalitatívnych požiadaviek zákazníka možno granulát individuálne upravovať, čo umožňuje jeho širokú škálu využitia. Okrem výroby plastových okenných a dverových systémov je granulát využívaný pre výrobu stavebných profilov, káblových kanálov, nástenných panelov alebo trubiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.