- Moderný svet - http://www.modernysvet.sk -

Ako na jesenný servis a údržbu plastových okien?

Leto je oficiálne za nami a máme tu jeseň – čas zbierania gaštanov, sadenia ovocných stromčekov, vinobrania a iných radovánok. Jesenné mesiace však predstavujú optimálny čas aj pre jednu nepríliš lákavú, zato však mimoriadne dôležitú činnosť – údržbu plastových okien. Pravidelným servisom napríklad predídete rýchlemu opotrebovaniu okien aj zbytočným nákladom na vykurovanie, spôsobených zlým tesnením. Podľa odborníkov na okenné profily zo spoločnosti VEKA stačí v rámci jesennej údržby vykonať 5 krokov.

Starostlivosť o povrch okna

Povrchová údržba plastových okien je pomerne nenáročná. Vďaka odolnému plastu, z ktorých sú okná vyrobené, nie je okrem bežného umývania nevyhnutná ďalšia špeciálna starostlivosť. Aj počas umývania by ste si však mali dávať pozor na niekoľko zásad, vďaka ktorým predídete nenávratnému poškodeniu povrchu. „Nikdy by ste nemali používať čistidlá s prímesou hrubých častíc, vysoko chemické prípravky, riedidlá, kyseliny či organické rozpúšťadlá. A pozor tiež na hrubé umývacie hubky a drôtenky, „radí Milan Klepsa zo spoločnosti VEKA.

 Nastavenie okna

Zlá izolácia, únik tepla, mierne drhnutie okna, šmuhy a odreniny na ráme sú všetko varovné signály pre nastavenie okien. „Jeseň je ideálny čas na správne nastavenie optimálneho prítlaku krídla k rámu, vzhľadom k nízkym teplotným rozdielom medzi interiérom a exteriérom. Je to jednoduché a po určitej dobe užívania aj nutné, “ hovorí Milan Klepsa. Optimálny prítlak si s pomocou imbusového kľúča môžete nastaviť aj sami. Nastavovanie vždy vykonávajte pri otvorenom krídle a imbusovým kľúčom vždy otáčajte len o pár stupňov. Posúvajte okenné krídlo nepatrne nahor (alebo neskôr dole) a sledujte, či sa pozícia okna zlepšuje alebo zhoršuje. Po každom otočení vždy zatvorte a otvorte okno a skontrolujte výsledný efekt.

Údržba tesnenia, kanálikov a odtokových drážok

Starostlivosť o tesnenie sú pre zachovanie funkčnosti okna veľmi dôležité. „Pre udržanie dobrých vlastností treba tesnenie ošetriť silikónovým olejom či glycerínom. Zaručí sa tak jeho pružnosť a zníži jeho opotrebovanie, “ vysvetľuje Milan Klepsa. V prípade, že je už tesnenie vytrhnuté či inak poškodené, neváhajte a vymeňte ho. Pred tým sa však uistite, či má nové tesnenie správnu tuhosť, tvar a veľkosť, pretože nevhodné tesnenie by mohlo okno poškodiť. V rámci jesennej údržby taktiež skontrolujte priechodnosť odvodňovacích kanálikov, odtokových drážok a odstráňte všetky nečistoty, aby nebránili vode v pretekaní.

Starostlivosť o kovania

V drvivej väčšine prípadov výrobca presne uvádza, akým miestam kovania venovať pozornosť. „Aby sa systém tiahel a pohyblivých častí kovania mohol hladko a voľne pohybovať, je nutné všetky uzávery starostlivo premazať mazacím tukom alebo olejom,“ radí Milan Klepsa.

Kontrola kľučiek

V celkovej jesennej údržbe o plastové okná by sa nemalo zabudnúť ani na kľučky. Je dôležité skontrolovať a prípadne utiahnuť všetky kľučky a úchyty. „Stačí nadvihnúť kryt pod kľučkou, otočiť ho do vodorovnej polohy a utiahnuť všetky skrutky,“ dodáva Milan Klepsa.