• Vyhľadávač

 • O stránke

  Táto stránka vám prináša informáce, ktoré sú pre vás dôležité....


 • Instagram

  Please enter an Access Token on the Instagram Feed plugin Settings page.

 • Kategórie

 • Chodíte na preventívnu lekársku prehliadku?

 • Kalendár

  október 2019
  Po Ut St Št Pi So Ne
  « sep   nov »
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  
 • Najnovšie

 • Meta


Každé 3 sekundy si niekto vo svete zlomí kosť v dôsledku osteopórozy. Toto ochorenie sa v ostatných rokoch stalo závažným celosvetovým zdravotníckym, ako aj sociálno-ekonomickým problémom. Kľúčovým v prevencii osteoporózy je dostatočný príjem vápnika, a to už v období detstva a dospievania. Mnohé dnešné stravovacie trendy založené na nahrádzaní kravského mlieka a mliečnych výrobkov inými potravinami však tento príjem nezabezpečujú v dostatočnej miere. Svetový deň osteoporózy, ktorý pripadá na 20. október, nám preto každoročne pripomína dôležitosť prevencie a včasného záchytu tohto ochorenia.

Osteoporózu si mnohí spájajú najmä s vyšším vekom. „Odhaduje sa, že rizikom osteoporotickej zlomeniny je ohrozená asi každá tretia žena a asi každý šiesty muž vo veku nad 50 rokov,“ hovorí doc. MUDr. Zdenko Killinger, PhD., zástupca prednostu a vedúci lekár Osteocentra V. internej kliniky LFUK a UNB. Kosť je živé tkanivo, v ktorom počas celého života prebiehajú dva dôležité úzko späté procesy – odbúravanie kostného tkaniva a jeho novotvorba. V období detstva a dospievanie prevažuje novotvorba kosti a po 35. roku života už naopak jej odbúravanie. „V rámci prevencie osteoporózy je mimoriadne dôležité obdobie detstva a dospievania, kedy dokážeme výrazne ovplyvniť stav našich kostí a zabezpečiť im potrebnú kvalitu na ďalšie roky,“ vysvetľuje doc. MUDr. Zdenko Killinger.

Ako dodáva, po 35. roku života sa naše kosti stávajú len akousi zásobárňou vápnika pre telo, a teda už nedokážeme výraznejšie ovplyvniť nerovnováhu medzi odbúravaním a novotvorbou kosti, v ktorej začína výrazne prevažovať práve úbytok kostnej hmoty. „Pokiaľ našim kostiam nedáme dostatočný základ, ich východisková pozícia bude v tomto období horšia a skôr sa dopracujeme k preriedeniu kosti, teda k osteoporóze,“ upozorňuje doc. MUDr. Zdenko Killinger.

V prevencii osteoporózy preto zohráva významnú úlohu predovšetkým vyvážená strava a dostatok vhodného pohybu. „Aby sa v detskom veku vytvoril zdravý a pevný základ kostnej hmoty, je potrebné zabezpečiť mnoho nutričných faktorov. Tými najdôležitejšími sú vápnik, fosfor a vitamín D,“ vysvetľuje prof. MUDr. Ľudmila Podracká, CSc., prednostka Detskej kliniky (DK) LF UK a NÚDCH Bratislava a zakladateľka Detského osteologického centra NÚDCH v Bratislave. Apeluje preto na rodičov, aby nepodliehali moderným trendom v stravovaní a rozličným diétam, ktoré ich dieťa ukracujú o dôležité vitamíny a minerálne látky potrebné nielen pre správny rast ich kostí. Nemenej dôležitý je pohyb, pretože jeho nedostatkom sa z kostí vyplavuje vápnik a stávajú sa tak krehké. Kosť preto musí byť vždy v interakcii so svalom. „V praxi sa často stretávame s tým, že zlomeniny sa pripíšu tomu, že dieťa je živé, a to bez toho, aby sa myslelo na poruchu mineralizácie kostí. Ak totiž dieťa utrpí len minimálny úraz, v dôsledku ktorého dôjde k zlomenine, malo by to vzbudiť v prvom rade podozrenie, že môže ísť o osteoporózu,“ upozorňuje.

K poškodeniu kostí v detskom veku môžu viesť aj rôzne dedičné metabolické poruchy, či chronické zlyhávanie obličiek. „Odborníci aktívne sledujú deti s poruchou výživy, akou je aj mentálna anorexia. U takmer polovice anorektičiek  sa zistí porucha kostnej denzity,“ hovorí prof. MUDr. Ľudmila Podracká. Podľa jej slov vzniká osteoporóza u detí najčastejšie v dôsledku  dlhodobého užívania niektorých liekov, napr. kortikoidov, ktoré sú súčasťou liečebných protokolov pri  rôznych autoimunitných zápalových ochoreniach obličiek, čreva, v onkológii, pneumológii, reumatológii, po transplantácii a podobne. Je preto mimoriadne dôležité pravidelne sledovať v  týchto rizikových skupinách detí aj vplyv užívaných liekov na metabolizmus kostí. „Obzvlášť sú ohrozené vznikom osteoporózy predčasne narodené deti, ktoré  môžu mať porušenú mineralizáciu a štruktúru kostí už v predškolskom veku,“ informuje.

Podľa aktuálnych štatistík trpí osteoporózou približne 400 000 Slovákov. Osteoporóze sa pritom nevenuje toľká pozornosť pre ňu samotnú, ale predovšetkým pre komplikácie, ku ktorým vedie. Najčastejšie ide o zlomeniny kosti predlaktia, stavcov a horného konca ramennej či stehennej kosti. „Tou najobávanejšou je zlomenina krčka stehennej kosti, ktorej patrí 7. miesto v rebríčku najčastejších príčin úmrtí hospitalizovaných pacientov na Slovensku,“ vysvetľuje prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP, prednosta V. internej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava a prezident Slovenskej spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí. „Asi tretina osôb po zlomenine krčka stehennej kosti do roka zomiera a ďalšia tretina zostáva odkázaná na opateru iných,“ dodáva.

Samotná osteoporóza nebolí, preto sa nazýva aj „tichý zlodej kostí“. Môže trvať roky, kým sa v dôsledku zvýšeného odbúravania kostného tkaniva prejaví. Pacienti tak často zostávajú zaskočení oznámením diagnózy, ktorá sa odhalí až pri prvej zlomenine. K výraznému zníženiu kvality života pacienta vedú aj zlomeniny stavcov. Tie spôsobujú akútne či chronické bolesti chrbta, obmedzujú pacienta v pohybe, sťažujú dýchanie, alebo vedú k výskytu nepríjemných tráviacich ťažkostí. Mnohí pacienti však aj napriek tomu odkladajú návštevu lekára a svoje ťažkosti pripisujú vyššiemu veku, nezdravému životnému štýlu, či vyššej hmotnosti. „Pokiaľ pacient trpí bolesťami chrbta, jeho výška sa znížila o viac ako 3 centimetre a má viditeľné zhrbenie, je predpoklad, že utrpel zlomeninu jedného alebo viacerých stavcov,“ upozorňuje  prof. MUDr. Juraj Payer.

 


Leave a Reply


*