• Vyhľadávač

 • O stránke

  Táto stránka vám prináša informáce, ktoré sú pre vás dôležité....


 • Instagram

  Please enter an Access Token on the Instagram Feed plugin Settings page.

 • Kategórie

 • Chodíte na preventívnu lekársku prehliadku?

 • Kalendár

  apríl 2020
  Po Ut St Št Pi So Ne
  « mar   máj »
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  27282930  
 • Najnovšie

 • Meta


Jar je tu a spolu s ňou aj začiatok mnohých stavebných projektov a rekonštrukcií. Ak plánujete inštaláciu plastových okien alebo ich výmenu, určite pri výbere nezabudnite na dôležité kritérium – triedu okenného profilu, z ktorého je plastové okno vyrobené. Okenné profily sa totiž delia na 3 triedy – A, B a C – pričom trieda profilu má priamy vplyv na pevnosť, stabilitu aj životnosť okna. Napríklad testy spoločnosti VEKA – popredného výrobcu plastových okenných a dverových profilov – preukázali, že v pevnosti rohových spojov u zváraných rámov, prekonajú profily triedy A profily triedy B až o 25 %.

Hrúbka stien prvých plastových okenných systémov predstavovala v 50. rokoch minulého storočia 3,5 – 4 mm, avšak postupom času sa kvôli technologickému pokroku znížila na približne 3 mm. Na konci 80. rokov sa v Nemecku odborná verejnosť zjednotila v rámci štandardu kvality RAL a zhodla sa na minimálnej hrúbke pohľadových stien hlavných profilov 3 mm s toleranciou +/- 0,2 mm.

Profily a normy

Európska norma z roku 2003 (u nás známa ako STN EN 12608) zaviedla klasifikáciu hrúbky stien hlavných profilov do tried A, B a C. Nároky tejto normy na hrúbku stien pre pohľadové plochy triedy A sa zhodujú s vyššie uvedeným nemeckým štandardom kvality RAL a predstavujú 3 mm (s toleranciou +/- 0,2 mm). Hrúbka stien pri triede B je potom 2,7 mm (s rovnakou toleranciou) a trieda C je bez požiadavky – zahŕňa teda profily s hrúbkou stien menšou ako 2,5 mm.

Rozdiely medzi triedami

Rozdiel 0,3 mm medzi triedami A a B sa zákazníkovi môže javiť ako bezvýznamný. Pravdou však je, že aj tento na prvý pohľad nepatrný rozdiel má veľký vplyv na vlastnosti profilov, ktoré sú dôležité pre funkčnosť okien ako celku. Technici spoločnosti VEKA vykonali rozsiahle záťažové merania a objavili veľké rozdiely medzi oboma triedami napríklad v nasledujúcich oblastiach – pevnosti zváraných rohov, priehyb profilov alebo pevnosti skrutkových spojov.

 • Pevnosť zváraných rohov – trieda A až o 25 % pevnejšia ako trieda B
  • Pevnosť rohového spoja u zvarených rámov a krídel je jednou z veľmi dôležitých vlastností pre stabilitu a životnosť plastových okien. Zváranie tenkostenných profilov vyžaduje zvýšené nároky na technický stav, nastavenie strojov vo výrobe a kvalifikovanú obsluhu. Množstvo meraní ukázalo pokles pevnosti rohov u profilov triedy B o 15 až 25 % v porovnaní s profilmi triedy A.
 • Priehyb profilov – trieda A má až o 25% nižší priehyb ako triedy B
  • V kolmom smere (zaťaženie vetrom) klesá ohybová tuhosť profilov triedy B o zhruba 10 %. Pri zaťažení vo zvislom smere (vlastná hmotnosť, hmotnosť zasklenia) boli namerané rozdiely až 25 %. To môže v dôsledku nadmerných deformácií (priehyb, krútenie) viesť k problémom so zlým tesnením alebo s ovládaním okien.
 • Pevnosť skrutkových spojov – trieda A vyžaduje o 20 % viac sily na vytrhnutie skrutiek než trieda B
  • pri skrutkových spojoch, kedy sú skrutky upevnené iba v PVC profile (diely kovania, rámové ložiská), klesá sila na vytrhnutie spoju u profilov triedy B o cca. 15 až 20 %. Pritom pevnosť skrutkových spojov je veľmi dôležitým faktorom pre bezpečnosť a spoľahlivosť okien.

 

Šetriť na profile sa neoplatí

Ak dáme tieto skutočnosti do súvislosti so súčasnými trendmi pri navrhovaní okien a dverí, kedy výrazne narastá podiel zasklenia ťažkými izolačnými trojsklami, zväčšujú sa rozmery výrobkov a ich otváracích častí a súčasne rastie podiel módnych tmavých odtieňov rámových konštrukcií, čo všetko spôsobuje zvýšené namáhanie rámových konštrukcií okien a dverí, vidíme jednoznačný rozpor: nároky sa zvyšujú a konštrukcia naopak býva často v dôsledku použitia tenších profilov zoslabovaná. Z tohto pohľadu sa teda znižovanie hrúbky stien rámových profilov plastových okien a dverí, ktoré prináša použitie profilov triedy B, javí ako typický príklad šetrenia na nesprávnom mieste.

Tieto a ďalšie fakty vytvárajú jednoznačný obraz o tom, prečo napríklad najväčší výrobca plastových profilov na svete a jeden z najväčších inovátorov v odbore – nemecká spoločnosť VEKA – vyrába a v budúcnosti bude vyrábať iba profily triedy A.

Pozor na praktiky niektorých výrobcov

„Pred nákupom okna by sa mal každý zákazník zamyslieť či kupuje výrobok na niekoľko rokov, alebo na niekoľko desaťročí. Riadne servisované okno vyrobené z profilu triedy A bez problémov vydrží plne funkčné viac než pol storočia. Zákazníkom však odporúčam ubezpečiť sa, či skutočne kupujú okno vyrobené z profilu triedy A. Niektorí výrobcovia totiž proklamujú, že vyrábajú okná z profilov triedy A, avšak zamlčujú, že pri výrobe viacdielnych okien používajú triedu A len pri základných profiloch, pri ostatných používajú triedu B, čo je, samozrejme, zle. Okno čiastočne vyrobené z profilov triedy B potom logicky nemôže mať rovnaké špičkové vlastnosti ako okno vyrobené z profilu najvyššej triedy. A za svoje peniaze by mal zákazník skrátka požadovať kvalitný výrobok vyrobený z jednej profilovej triedy, ktorý bude spoľahlivo a bez ďalších nákladov dlhodobo slúžiť. Firma VEKA svoje kompletné profilové systémy vyrába a dodáva výhradne v triede A, pretože len kompletný profilový systém v triede A zaručí tú najvyššiu kvalitu,“ hovorí Milan KLEPSA, hlavný zástupca spoločnosti VEKA pre ČR a SR.


Leave a Reply


*