Lupus je stále veľkou neznámou

Už desiaty rok, od roku 2004, patrí 10. máj Svetovému dňu lupusu. V tento deň si odborníci a pacienti po celom svete kladú za cieľ zvýšiť informovanosť o tomto zákernom ochorení a vyzvať k tolerancii a ohľaduplnosti k pacientom. Slovensko sa už druhý rok pripája k tejto iniciatíve prostredníctvom Slovenskej reumatologickej spoločnosti a pacientskej organizácie Liga proti reumatizmu – Klub Motýlik.

Už desiaty rok, od roku 2004, patrí 10. máj Svetovému dňu lupusu. V tento deň  si odborníci a pacienti po celom svete kladú za cieľ zvýšiť informovanosť o tomto zákernom ochorení a vyzvať k tolerancii a ohľaduplnosti k pacientom. Slovensko sa už druhý rok pripája k tejto iniciatíve prostredníctvom Slovenskej reumatologickej spoločnosti a pacientskej organizácie Liga proti reumatizmu – Klub Motýlik.

Lupus je chronické autoimunitné zápalové ochorenie, ktoré napáda vlastné zdravé bunky organizmu pacienta. Ide o poruchu imunitného systému, ktorý namiesto atakovania cudzorodých látok v organizme, ako baktérie, či vírusy, začína tvoriť protilátky proti štruktúram vlastných buniek a tkanív. Výsledkom autoimunitného procesu je  nielen  chronická únava,  teploty, reumatické bolesti v kĺboch, ale predovšetkým veľmi nebezpečné poškodenie orgánov a systémov v organizme – obličiek, srdca, pľúc, mozgu, nervového či tráviaceho systému. Častým vonkajším prejavom lupusu je typické začervenanie na tvári, ktoré svojou formou pripomína tvar motýľa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.