Venózny a arteriálny tromboembolizmus

Čo je venózny arteriálny tromboembolizmus (VAT)?

♦    Trombóza je vytvorenie zrazeniny vo vnútri krvnej cievy, ktorá blokuje žilu – vénu (žilová trombóza, venózna trombóza) alebo tepnu – artériu (tepnová trombóza, arteriálna trombóza). Venózny a arteriálny tromboembolizmus (VAT) môže viesť k situácii, keď sa krvná zrazenina uvoľní a pohne sa krvným prúdom tak, že upchá inú cievu. Upchatie cievy môže mať za následok poškodenie životne dôležitých orgánov. VAT zahŕňa dva závažné stavy – venózny tromboembolizmus (VTE) a arteriálny tromboembolizmus.

Čo je venózny tromboembolizmus (VTE)?

♦    VTE je tretím najčastejším kardiovaskulárnym ochorením na svete1 (po ischemickej chorobe srdca a mŕtvici) a je najčastejšou príčinou úmrtia počas hospitalizácie2. VTE sa dá rozdeliť na dva špecifické stavy:

•      Hlboká žilová trombóza (HŽT): HŽT je vytvorenie krvnej zrazeniny v hlbokej žile (véne), zvyčajne v nohe, ktorá čiastočne alebo úplne upcháva prietok krvi2. Ak sa celá alebo časť krvnej zrazeniny odtrhne a je unášaná do inej cievy, ktorá dodáva krv nejakému orgánu, následky môžu byť zničujúce. Ak sa to stane v cieve dodávajúcej krv do pľúc, hovoríme o pľúcnej embólii (PE), ktorá môže rýchlo privodiť smrť. Symptómy HŽT môžu zahŕňať bolesť, opuch, začervenanie postihnutej oblasti a rozšírenie povrchových žíl. Aj koža môže byť na dotyk teplá.

 •     Pľúcna embólia (PE): PE je upchávatie jednej alebo viacerých ciev v pľúcach, napríklad krvnou zrazeninou z končatini. Keď je krvná zrazenina v pľúcach, môže blokovať obeh, čím spôsobuje náhlu smrť alebo dlhodobé poškodenie pľúc a ďalších životne dôležitých orgánov. Približne jedna tretina (34 %) úmrtí na VTE je dôsledkom fatálnej PE4. Symptómy PE zahŕňajú akútnu dýchavičnosť, bolesť na hrudníku a zrýchlenú činnosť srdca. U niektorých ľudí sa objavuje aj vykašliavanie krvi. Približne 1 z 10 úmrtí, ktoré sa vyskytnú v nemocnici, je spôsobené PE5.

Kto je ohrozený rizikom VTE?

♦  Pacienti podstupujúci chirurgický zákrok, ako napríklad ortopedické chirurgické výmeny bedrového alebo kolenného kĺbu alebo veľké chirurgické zákroky kvôli rakovine, rovnako aj pacienti, ktorí sú prijatí do nemocnice kvôli akútnemu zdravotnému stavu.

♦  Rizikové faktory súvisiace s pacientmi zahŕňajú vrodenú trombofíliu, pokročilý vek, obezitu, predchádzajúci VTE a varixy3.

♦  VTE sa ťažko diagnostikuje, keďže až polovica pacientov nemá žiadne špecifické symptómy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.