Termínom „suchý nos“ sa označuje stav, kedy sa v nosovej dutine tvoria chrasty a príškvary, niekedy s hustým, pevne ulpievajúcim hlienom. Sliznica môže podliehať atrofickým zmenám. Suchý nos vzniká pri akútnej či už vírusovej, bakteriálnej, alergickej alebo autoimúnnej nádche, po úrazoch nosa, po tamponádach v nose, po endoskopických operáciách v nose a prinosových dutinách, po dlhodobom používaní nosových kvapiek, sprejov a pri závislosti od nich , pri atrofických zmenách na slizniciach spôsobenými hormonálnymi zmenami (hypotyreóza, klimaktérium, andropauza a iné). Môže vzniknúť aj ako vedľajší účinok niektorých liekov (proti vysokému tlaku, cytostatík, kortikoidov).
U zdravého jedinca môže vzniknúť suchý nos už len pobytom vo veľmi suchom klimatizovanom prostredí, v prekúrených miestnostiach, prípadne pri dovolenkových pobytoch vo vysokých nadmorských výškach, kde vzduch je prirodzene veľmi suchý.
Ako sa starať o nos suchý, opuchnutý a v chorobe?
„Zdravá a dostatočne vlhká nosová sliznica je pomerne adaptabilná a odolná na bakteriálne, vírusové, medikamentózne, hormonálne, chemické a fyzikálne vplyvy,“ hovorí MUDr. Staníková. „Nos potrebuje na správnu funkciu vlhko, preto súčasťou liečby patologických stavov, vedúcich k suchej sliznici v nose je starý čínsky recept vyplachovania nosa slanou vodou, ale aj dlhodobejšie zvlhčovanie sliznice aplikáciou lokálnych liekov, kvapiek , sprejov.“ Cieľom liečby je regenerácia, zvýšenie výživy dýchacej sliznice a podpora reparačných procesov.