Kedy vzniká suchý nos?

Termínom „suchý nos“ sa označuje stav, kedy sa v nosovej dutine tvoria chrasty a príškvary, niekedy s hustým, pevne ulpievajúcim hlienom. Sliznica môže podliehať atrofickým zmenám. Suchý nos vzniká pri akútnej či už vírusovej, bakteriálnej, alergickej alebo autoimúnnej nádche, po úrazoch nosa, po tamponádach v nose, po endoskopických operáciách v nose a prinosových dutinách, po dlhodobom používaní nosových kvapiek, sprejov a pri závislosti od nich , pri atrofických zmenách na slizniciach spôsobenými hormonálnymi zmenami (hypotyreóza, klimaktérium, andropauza a iné). Môže vzniknúť aj ako vedľajší účinok niektorých liekov (proti vysokému tlaku, cytostatík, kortikoidov).

Aspecton sprej fotoTermínom „suchý nos“ sa označuje stav, kedy sa v nosovej dutine tvoria chrasty a príškvary, niekedy s hustým, pevne ulpievajúcim hlienom.  Sliznica môže podliehať atrofickým zmenám. Suchý nos vzniká pri akútnej či už vírusovej, bakteriálnej, alergickej alebo autoimúnnej nádche, po úrazoch nosa, po tamponádach v nose,  po endoskopických operáciách v nose a prinosových dutinách, po dlhodobom používaní nosových kvapiek, sprejov a pri závislosti od nich , pri atrofických zmenách na slizniciach spôsobenými hormonálnymi zmenami (hypotyreóza, klimaktérium, andropauza a iné).  Môže vzniknúť aj  ako vedľajší účinok niektorých liekov (proti vysokému tlaku, cytostatík, kortikoidov).

U zdravého jedinca môže vzniknúť suchý nos už len pobytom vo  veľmi suchom klimatizovanom prostredí, v prekúrených miestnostiach, prípadne pri dovolenkových pobytoch vo vysokých nadmorských výškach, kde vzduch je prirodzene  veľmi suchý.

Ako sa starať o nos suchý, opuchnutý a v chorobe?

„Zdravá a dostatočne vlhká  nosová sliznica je pomerne adaptabilná a odolná na bakteriálne, vírusové, medikamentózne, hormonálne, chemické a fyzikálne vplyvy,“ hovorí MUDr. Staníková. „Nos potrebuje na správnu funkciu vlhko, preto  súčasťou  liečby patologických stavov, vedúcich k suchej sliznici v nose je starý čínsky recept vyplachovania nosa slanou vodou, ale aj  dlhodobejšie zvlhčovanie sliznice aplikáciou lokálnych liekov, kvapiek , sprejov.“ Cieľom liečby je regenerácia, zvýšenie výživy dýchacej sliznice a podpora reparačných procesov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.