Čo je to vlastne cholesterol a kedy pomáha a kedy škodí

Cholesterol je všeobecne ponímaný ako strašiak a zlo, ktoré nás smeruje k vážnym srdcovo cievnym ochoreniam a metabolickým poruchám. Nie je však cholesterol ako cholesterol. V podstate ho delíme na dva druhy – v ľudovej reči na dobrý a zlý cholesterol. Čo však vlastne cholesterol je? Cholesterol je látka nerozpustná vo vode, nachádzajúca sa čiastočne v bunkách a čiastočne v krvi. Keď hovoríme o „zlom“ cholesterole, bavíme sa o tom, ktorý nám koluje v krvi. Tento cholesterol, nakoľko nie je rozpustný, sa pohybuje v krvnom riečisku tak, že sa naviaže na transportné častice – lipoproteíny, ktoré majú nízku hustotu – z angl. low – density – lipoproteins. Vďaka týmto LDL časticiam sa tento cholesterol dostáva do tkanív a začína sa usadzovať v stenách ciev – spôsobuje aterosklerózu.

Cholesterol, ktorý sa naväzuje na lipoproteíny s vysokou hustotou – HDL z angl. high – densitylipoproteins sa zvykne označovať aj ako „dobrý“ cholesterol. V normálnom, zdravom organizme tvorí asi štvrtinu podielu cholesterolu v tele. Cholesterol HDL je veľmi dôležitý, nakoľko funguje ako čistič – vychytáva LDL cholesterol z krvi, prenáša ho do pečene, kde sa ďalej metabolizuje a tým znižuje riziko aterosklerózy. To znamená, že ak máme zlý pomer HDL a LDL cholesterolu, HDL je znížený a LDL zvýšený, máme vysoké riziko, že nás bude trápiť ateroskleróza.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.