Naučte svoje ratolesti zodpovednému prístupu k financiám

Školský rok klope na dvere a ak ste rozmýšľali nad tým, že svojim ratolestiam začnete posielať peniaze na ich vlastný účet a naučíte ich tak zodpovednému prístupu k financiám, ponúkame niekoľko praktických rád.

Školský rok klope na dvere a ak ste rozmýšľali nad tým, že svojim ratolestiam začnete posielať peniaze na ich vlastný účet a naučíte ich tak zodpovednému prístupu k financiám, ponúkame niekoľko praktických rád.

1. Odkedy sa dá dieťaťu otvoriť v banke účet

Dieťaťu sa dá otvoriť účet prakticky od narodenia. Najmladší klient ČSOB, ktorému bol zriadený účet, mal len dva dni. Rodičia v takomto prípade zriaďujú účet svojmu potomkovi za účelom sporenia.

2. Dieťa môže používať kartu od 8 rokov

Platobnú kartu môžu deti používať od svojich 8 rokov. V ČSOB majú k dispozícii platobnú kartu VISA Electron Baby. Deti môžu kartou realizovať výbery z bankomatov, no môžu aj priamo platiť za tovar v obchode. K dispozícii majú aj internetbanking, avšak len na pasívny prístup. Slúži na to, aby získali základný prehľad o financiách a naučili sa s nimi zodpovedne narábať.

3. Ako rodič ustráži výdavky svojej ratolesti

Rodič môže mať dieťa a jeho narábanie s financiami nepretržite pod kontrolou. Ak má nastavenú sms notifikáciu, o pohybe na jeho účte vie okamžite. Prehľad o výdavkoch svojej ratolesti môže mať aj vďaka bezplatnej mobilnej aplikácii ČSOB SmartBanking. Informáciu môže mať aj vo svojom internetbankingu, ak si účet svojho dieťaťa priradí do svojho konta. Náhľad má pre rodiča však len informatívny charakter. Pohyby na účte dieťaťa robiť nemôže.

Rodič okrem toho môže nastaviť svojmu dieťaťu aj denný limit, ktorý môže zo svojho účtu minúť. Zabráni tak tomu, aby dieťa minulo viac peňazí, ako by malo. Dieťa má v balíku zároveň zahrnutý výpis z účtu, ktorý môže byť doručený elektronicky alebo poštou raz do mesiaca.

4. Koľko platím za účet svojho dieťaťa

V súčasnosti viac ako 80 % rodičov neplatí za vedenie účtu pre svoje dieťa v ČSOB ani cent a to len vďaka tomu, že spĺňajú jednoduché podmienky. Buď vkladajú mesačne na účet dieťaťa minimálne 10 eur, alebo priemerný mesačný zostatok na účte je 1 000 eur (v prípade, ak dieťaťu na účte sporia).

ČSOB Detský balík Sloník

Detský balík Sloník je balík služieb pre najmenších od narodenia až do veku 15 rokov. Založenie detského účtu je jednoduché. Stačí rodný list dieťaťa a dva doklady totožnosti rodiča, resp. zákonného zástupcu. Dieťa má v balíku zahrnutý výpis z účtu elektronicky neobmedzene alebo poštou raz mesačne, medzinárodnú platobnú kartu Visa Electron Baby pre deti od 8 rokov, pasívny prístup k službe ČSOB Internetbanking 24, neobmedzený počet prijatých platieb a hotovostných vkladov na účet, 5 bezplatných výberov mesačne z viac ako 250 bankomatov ČSOB, platby kartou v obchodoch, možnosť individuálne nastaviť mesačný limit pre transakcie kartou. Ďalšími výhodami sú napríklad zvýhodnený úrok na sporiacom účte pre dieťa, stavebné sporenie Profit Kľúčik bez poplatku za uzatvorenie zmluvy, zvýhodnený poplatok za výbery z bankomatov ČSOB, Poštovní spořitelny v ČR a bankomatov KBC vo vybraných krajinách. Rodičom odporúčame dojednať pre svoje dieťa aj medzinárodne platné úrazové poistenie pre deti, ktoré platí pre úrazy doma, v škole, vo voľnom čase alebo pri rekreačnom športe. V prípade, že k úrazu dôjde pri dopravnej nehode, vtedy poisťovňa vyplatí až dvojnásobok poistnej sumy. Poistenie stojí len 6,64 € ročne a zahŕňa aj odškodné za chirurgický zákrok z dôvodu úrazu vo výške 100 € či odškodné za hospitalizáciu po úraze 5 € / deň.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.