Výstava Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady vás prenesie do kúzelného sveta

Zažite na vlastnej koži pútavé okamihy dejín archeológie

Ante chamberVýstava ponúka svetovú unikátnu   repliku jednej z najzaujímavejších hrobiek ľudstva spolu s jej pokladmi a to v múzejnej kvalite. Dáva možnosť nahliadnuť do priestoru trojrozmerného modelu hrobky v jej pôvodnej podobe. Vitajte v Údolí kráľov!

Výstavy fascinujúceho umenia starého Egypta sú dlhodobo veľmi polulárne. Projekt Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady však prináša novú dimenziu – jeho návštevníci môžu prežiť očarujúci príbeh vykopávok ako z naozajstného románu. Má to však malé obmedzenia. Aj keď je výstava vedecky presná, nemôže si dovoliť tak ako klasické múzeum vystavovať krehké originály predmetov, ktoré vyžadujú prísnu ochranu pred poškodením. Rovnako aj v prostredí klasických múzeí narastá tlak na ochranu historických pamiatok a stále menej a menej sa vystavujú originály. Egyptológovia čoraz častejšie požadujú, aby boli verejnosti uzatvorené všetky pohrebné komory so svojimi vzácnymi nástennými maľbami. Majú tak byť nahradené vieruhodnými replikami, aby sa zabránilo zničeniu vzácneho svetového dedičstva masovou turistikou a bolo tak zabezpečené jeho odovzdanie budúcim generáciám. Cieľom výstavy nie je nahradiť prezentáciu originálov, ale poskytnúť vhodný doplnok. Tí, ktorí mali príležitosť obdivovať pôvodné poklady z Tutanchamonovej hrobky si tak teraz môžu na vlastnej koži vyskúšať, aké to bolo ich naozaj objaviť.

Veľkolepá rekonštrukcia faraónovej hrobky a jeho pokladov.

Táto výstava otvára novú kapitolu v oblasti prezentácie kultúrnej histórie, a to tak ako vo všeobecnom význame, tak aj s ohľadom na staroveký Egypt. V prvom rade tu stojíme pred bezprecedentným rozsahom v podobe viac ako tisíc vystavovaných predmetov – dokonalých replík vytvorených pod dohľadom odborníkov. Ide o najkompletnejšiu výstavu aká bola kedykoľvek predtým, kde boli použité originály.

A samozrejme spôsob, akým sú jednotlivé exponáty vystavené. Máte tak jedinečnú možnosť vstúpiť do pohrebnej komory a preskúmať ju vlastnými očami prvých prieskumníkov, s jej povestnou krásou priamo na dosah ruky. Je to dobrodružstvo pre všetky zmysly, zážitok, ktorý si bude každý z návštevníkov dlho pamätať.

Putovanie časom – do tajomného sveta Starého Egypta

Výstava Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady vás prenesie do kúzelného sveta – ocitnete sa v priestoroch obrovskej pokladnice, objavíte nové svety a nové zázraky. Výstava prenikne všetkými zmyslami každého návštevníka. S pomocou najnovších technológií úspešne oživuje fascinujúci svet zaniknutého, exotického   impéria na Níle.

Tutanchamonova hrobka aj s pokladmi tak bola dôveryhodne zrekonštruovaná v mierke 1:1. Návštevníci môžu obdivovať tvárou v tvár neskutočné bohatstvo obetí a darov, ktoré mali slúžiť kráľom na ich magickej ceste do Podsvetia. Pre účely tejto výstavy bolo zrekonštruovaných viac ako 1000 replík tých najdôležitejších nálezov a to tými najlepšími egyptskými remeselníkmi, s použitím tradičných techník.

Na sprostredkovanie informácií a na oživenie kultúry a duchovného života starovekých Egypťanov boli využité najmodernejšie multimediálne technológie. Nájdete tu všetko: kult mŕtvych, božstvá, dynastie aj tajomné hieroglyfické písmo. Ústrednou témou celej výstavy je samozrejme sám veľký Tutanchamon.

Zabudnutý faraón

Tutanchamon je jedna z najtajomnejších postáv egyptskej histórie. Bol potomkom 18. dynastie, ktorá založila Nové kráľovstvo a viedla ho počas obdobia rozkvetu.

Tutanchamon bol synom božského kráľa Achnatona a stal sa tak faraónom už v ôsmych rokoch, nevládol dlho, nakoľko zomrel za doposiaľ úplne nevyjasnených okolností o necelých desať rokov neskôr.

Jeho nástupcovia takmer úplne vymazali jeho meno zo všetkých pomníkov, takže nefiguroval na žiadnom zozname kráľov a ostal v zabudnutí. Neznámy a neobjavený ležal po takmer tri a pol tisícročia v Údolí kráľov, až kým jeho hrobka nebola objavená Hawardom Carterom.

Celosvetová senzácia

Pohrebné komory a pokladnica, ktoré môžete vidieť na výstave, neuvidíte v tejto podobe nikde inde na svete – dokonca ani v samotnom Egypte, pretože pôvodná Tutanchamonova hrobka v Údolí kráľov je dnes takmer úplne prázdna. Tutanchamonove poklady dnes ležia za sklom vo výstavných skriniach Egyptského národného múzea v Káhire.

Skúsiť pocit priestoru vo vnútri samotnej hrobky v jej pôvodnom stave je dnes možné len na tejto výstave: virtuálna archeológia dovoľuje navštíviť svety, ktoré v tom skutočnom už prestali existovať.

Údolie kráľov

Údolie kráľov leží na ľavom brehu rieky   Níl, na opačnej strane ako sú historické Téby. Mesto Téby sa dnes volá Luxor a v staroveku bolo oficiálnym sídlom faraónov. Mesto mŕtvych (tzv. nekropola-pohrebisko) na západnom brehu bolo v období Novej ríše (18. až 20. dynastie, medzi rokmi 1550 a 1070 pr. n. l.) jedným z najdôležitejších pohrebísk. Boli tu pochovaní takmer všetci králi Novej ríše, ale len Tutanchamonova hrobka bola nájdená takmer nedotknutá.

“Vidím úžasné veci…”

Keď archeológ Howard Carter 26.novembra v roku 1922 po prvýkrát nahliadol do pohrebnej komory faraóna Tutanchamona, bol úplne nadšený všetkými pokladmi, ktoré tam uvidel.   Pred ním sa rozkladali štyry komory, niektoré až po strop plné pohrebných artefaktov nevyčísliteľnej hodnoty, ktoré mali zomretého   faraóna sprevádzať na druhom svete. Šperky, kultové predmety, amulety, truhly, kreslá, zbrane, hudobné nástroje a panovnícke symboly, všetko vytvorené najlepšími remeselníkmi z tých najcennejších materiálov ako sú eben, alabaster, vzácne kamene, zlato, veľmi veľa zlata. Zlaté náhrdelníky, zlaté náramky, zlaté dýky a zlaté relikviáre a uprostred všetkej tejto krásy bolo vyvrcholením všetkého: pohrebná komora vyzdobená nástennými maľbami, ukrývajúca truhlu faraóna s posmrtnou maskou na tvári múmie; obraz, ktorého krása a dôstojnosť prekonali všetko, čo bolo doposiaľ videné.

Objavenie hrobky Howardom Carterom v roku 1922

Howard Carter sa po prvýkrát vydal do Egypta v septembri roku 1891 vo veku 17 rokov. O niečo neskôr navštívil Egypt aj anglický lord Carnarvon. Našiel vášeň v egyptológii a k dispozícii mal aj dostatok finančných prostriedkov na uskutočnenie vykopávok. V roku 1907 objavil tím Theodora M. Davisa v Údolí kráľov jamu s balzamovacími materiálmi a pozostatkami Tutanchamonovej pohrebnej slávnosti. V roku 1909 tak Davis našiel vykradnutú hrobku, o ktorej sa domnieval, že patrila Tutanchamonovi. Preto prehlásil, že v Údolí kráľov už bolo všetko, čo sa dalo objaviť aj objavené. Howard Carter bol však iného názoru, a preto presvedčil lorda Carnarvona, aby investoval do nových vykopávok v Údolí kráľov. V roku 1914 prevzal Carnarvon po Davisovi povolenie na vykopávky a poveril ich vedením Howarda Cartera. Jeho cieľom bolo objaviť v Údolí kráľov skutočnú Tutanchamonovu hrobku. V strede príprav bohužiaľ vypukla Prvá svetová vojna, takže systematický prieskum museli odložiť a nanovo začal až na jeseň roku 1917. Carter si zrekapituloval, kde boli nájdené jednotlivé navádzacie body vedúce k Tutanchamonovi a oblasť na mape medzi jednotlivými nálezmy rozdelil do štvorcov. Mohol tak zaznamenať všetky vykopávky a nálezy. Po piatich rokoch tak bola preskúmaná takmer celá oblasť a zostávalo už len jedno jediné miesto -okolo domčekov staviteľov, pri vstupe do hrobky Ramzesa VI. Archeológovia si prieskum tohoto miesta nechali na poslednú plánovanú sezónu vykopávok. 4.novembra roku 1922 objavil Howard Carter pod domčekmi staviteľov akési schodisko. Poslal pre lorda Carnarvona, ktorý ihneď pricestoval z Anglicka. 26. novembra 1922 otvoril Carter za prítomnosti lorda Carnarvona, jeho dcéry lady Evelyn Herbertovej a kolegu Arthura Callendera vchod do predizby hrobky.

Objav Howarda Cartera

Carnarvon sa Cartera opýtal, či niečo vidí. Odpoveďou mu bola dnes už preslávená veta: „Áno, vidím úžasné veci.“ Všetkým bolo ihneď jasné, že majú pred sebou naozajstnú, pravú Tutanchamonovu hrobku. Prvý článok o novom objave vyšiel 30. novembra v anglických novinách The Times. Správa rýchlo obletela celý svet a spôsobila veľkú senzáciu. Howard Carter okamžite zostavil celý tím expertov. Nasledujúcich desať rokov bol obsah hrobky starostlivo preskúmaný a rozdelený. Výstava „Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady“ ukazuje hrobku presne a autenticky v tom stave, v akom ju Carter a lord Carnarvon objavili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.