29. október – Svetový deň psoriázy

Psoriáza postihuje okolo 125 miliónov ľudí vo svete. Predpokladá sa, že na Slovensku sa reálne lieči len tretina pacientov (asi 24 000). Táto nepríjemná choroba sa môže objaviť u hocikoho z nás, v ktoromkoľvek veku. Dokonca aj vtedy, ak ňou v našej rodine nikto netrpí.

„Psoriasis vulgaris je jedno z najrozšírenejších kožných ochorení. Je to zápalové ochorenie s akútnym exantematickým alebo chronicko stacionárnym priebehom.

Psoriáza postihuje okolo 125 miliónov ľudí vo svete. Predpokladá sa, že na Slovensku sa reálne lieči len tretina pacientov (asi 24 000). Táto nepríjemná choroba sa môže objaviť u hocikoho z nás, v ktoromkoľvek veku. Dokonca aj vtedy, ak ňou v našej rodine nikto netrpí.

„Psoriasis vulgaris je jedno z najrozšírenejších kožných ochorení. Je to zápalové ochorenie s akútnym exantematickým alebo chronicko stacionárnym priebehom. Prejavuje sa zápalovo začervenalými ostro ohraničenými ložiskami a typickým striebrolesklým olupovaním. Tieto prejavy sa objavujú predovšetkým na lakťoch, kolenách či celom trupe, ale napríklad aj vo vlasoch či nechtoch. Toto ochorenie neohrozuje život. Môže však viesť ku vzniku ďalších ochorení – napríklad artritídy, cukrovky či dokonca depresie. Psoriáza vo väčšine prípadov ovplyvňuje pracovný, spoločenský a tiež intímny život pacienta. Ľudí s touto chorobou trápia pocity menejcennosti, neistoty, uzatvárajú sa do seba, čo môže viesť až k stavom depresie,“ prezrádza MUDr. Adriana Tomeková z dermatologicko-laserovej kliniky TOMAR.

Čo spôsobuje psoriázu?
Príčina vzniku tejto choroby nie je úplne jasná. Isté je, že psoriáza nie je nákazlivá. Nespôsobujú ju ani vírusy, ani baktérie. „Morbidita psoriázy závisí od geografických a etnických faktorov. Biela rasa je viac postihnutá ako iné rasy. Častý familiárny výskyt svedčí o tom, že faktory dedičnosti majú podstatný význam pre manifestáciu ochorenia. Odborníci sa zhodujú v tom, že za jej vznikom sa skrýva geneticky podmienená porucha imunitného systému. Spúšťačom môže byť, tak ako aj pri mnohých iných chorobách, psychický stres, infekcie a nezdravý životný štýl,“ dopĺňa MUDr. Tomeková.

Dá sa psoriáza liečiť?
„Súčasná medicína nepozná na psoriázu liek, avšak dobre nastavenou liečbou dokážeme efektívne zmierniť príznaky tohto ochorenia. Dokonca až do takej miery, že sa nemusia prejaviť roky. U každého pacienta môže zabrať iná kombinácia liečebných postupov, preto je veľmi dôležitá osobná konzultácia s dermatológom. Ľahšiu formu psoriázy liečime lokálne vhodnými krémami, olejmi a telovými mliekami. Stredne ťažké a ťažké stavy si vyžadujú systémovú terapiu. V boji so psoriázou sa nám osvedčila fototerapia – liečba ultrafialovým svetlom. Liečba psoriázy je zameraná na utlmenie ochorenia, definitívne sa psoriáza, bohužiaľ, vyliečiť nedá. Terapia nie je jednoduchá, buď je ambulantná, v ťažších prípadoch nemocničná. U nás na klinike využívame topickú terapiu. Mnohé topické antipsoriatiká obsahujú kyselinu salicylovú na odšupenie ložísk. Z ďalších liečebných postupov môžem spomenúť fotochemoterapiu a balneoterapiu. Externá antipsoriatická liečba využíva ditranol, fluorované glukokortikoidy, kalcipotriol, UV lúče a iné,“ prezradila MUDr. Tomeková.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.