Pre polovicu Slovákov je pojem dentálna hygienička stále neznámy

logo_roadshow_SKV júni sa na Slovensku konal štvrtý ročník edukatívnej roadshow Orbit – Zdravý úsmev pre každého, ktorej cieľom bolo vzdelávanie ľudí v oblasti dentálnej hygieny. Pojazdná ambulancia zriadená vo veľkom Orbit kamióne zastavila na 20 miestach v rámci Slovenskej republiky. Oslovených bolo viac než 47 000 ľudí a s kvalifikovanými odborníčkami sa prišlo poradiť vyše 4 800 záujemcov. Okrem vzdelávania sa akcia zamerala i na zistenie, ako sú na tom Slováci s dentálnou hygienou. Čo myslíte, ako sme dopadli?
I napriek tomu, že ľudia v súčasnosti veľa cestujú a majú tendenciu preberať správanie zo západných krajín, na pravidelné návštevy dentálnej hygieničky si našinci zvyknúť nevedia. Stále máme v mysliach pevne zakorenenú povinnú návštevu zubného lekára. Viac než 90 % opýtaných ide na preventívnu prehliadku minimálne raz do roka. Oproti tomu dentálnu hygieničku navštívi len 40 % z nás, čo je iba o 3 % viac ako v minulom roku. „Je to veľká škoda, pretože návštevy hygieničky sú omnoho príjemnejšie a finančne prijateľnejšie, než situácie keď sú zuby už pokazené. My sa snažíme problémom predchádzať. Robíme všetko preto, aby sme len povrchovými zásahmi udržali zuby zdravé,“ vyjadrila sa PhDr. Viera Panáková, hlavná odborníčka na dentálnu hygienu na Slovensku.

Čo je dentálna hygiena?

„Dentálna hygiena je súbor opatrení, aby sme zabránili chorobám ústnej dutiny. Staráme sa o vytvorenie optimálnych podmienok, aby si pacienti vybrali tie najlepšie dentálne pomôcky, naučíme ich správnu techniku čistenia zubov, ako sa majú starať o zubné korunky, odstránime zubný kameň atď. Žiaľ ešte stále veľa ľudí si myslí, že krvácanie ďasien je normálna vec. Nie je to tak! Zápalové procesy môžu síriť do celého tela a napríklad u tehotných žien môžu vyvolať aj predčasný pôrod – uviedla Dr. Panáková.
Aj keď návšteva dentálnej hygieničky nepatrí medzi obľúbené, neznamená to, že o svoje ústa nedbáme. Zuby si čistíme v priemere 5 minút denne, čo je dlhodobý priemer. Tretina opýtaných si ich zvykne čistiť ešte dlhšie. Ako hlavnú pomôcku na čistenie používame zubnú kefku. Takmer 80 % ju dopĺňa ešte inými dentálnymi pomôckami. Najobľúbenejším doplnkom pri starostlivosti o ústnu dutinu je žuvačka bez cukru. Viac než polovica ju žuje denne. Oproti minulému roku sa teda žuvačkám bez cukru podarilo prehupnúť cez hranicu 50%, minulý rok to bolo len 40 % opýtaných. Potom nasleduje ústna voda, či medzizubná niť. Medzizubné kefky a dentálne špáradlá majú menšiu obľubu. Žuvačku považujeme za najlepšieho pomocníka aj v prípade, že chceme mať svieži dych.

Žuvačku žujú častejšie ženy, než muži. Preferovaná je tiež medzi ľuďmi v strednom veku od 31 do 45 rokov. Najčastejšie žujeme z vlastného presvedčenia (60 % z opýtaných), no veľký vplyv má i odporučenie odborníkov, či médiá. A viete, kde sa na Slovensku najviac žuje? Na Západnom Slovensku sa žuvačky tešia najväčšej popularite. Zdá sa však, že sme tak trochu národ protikladov, pretože rovnaký počet respondentov odpovedalo, že nežujú vôbec.
Počas celého roka je tu Orbit Klub!
Ak hľadáte odpoveď na otázku týkajúcu sa dentálneho zdravia, môžete zavítať na stránku Orbit Klubu, kde nájdete množstvo praktických informácií a rád od odborníkov. Stránka má i podsekciu poradne, kde na vaše otázky odpovedajú odborníci. Za dentálnu hygienu zodpovedá PhDr. Viera Panáková. Poradí Vám i MUDr. Michal Paška. Stránka funguje od roku 2004 a neustále je dopĺňaná o novinky, aby čo najlepšie vyhovovala požiadavkám návštevníkov.
Orbit – Zdravý úsmev pre každého oslovil na 20 miestach v 15 najväčších slovenských mestách v júni 2014 viac ako 47 000 ľudí. Mohli na mieste konzultovať svoje problémy s dentálnou hygieničkou, dozvedieť sa viac o správnej dentálnej hygiene, získať edukatívne materiály a žuvačky bez cukru a taktiež vyplniť dotazník o tom, ako sa o svoje zuby starajú.
Orbit Klub je dlhodobý vzdelávací program pre laickú i odbornú verejnosť (stomatológovia, dentálne hygieničky). Jeho cieľom je zvyšovať povedomie o dôležitosti komplexnej dentálnej hygieny počas celého života človeka a posilňovať komunikáciu medzi lekárom, pacientom a dentálnou hygieničkou. Orbit Klub sa snaží klásť dôraz na prevenciu a budovať u verejnosti pocit zodpovednosti za svoje zubné zdravie. Medzi hlavné aktivity Orbit Klubu patrí napr. webová stránka www.OrbitKlub.sk, vzdelávací seriál E-Zubár, spolupráca s odborníkmi, príprava informačných materiálov pre odborníkov a realizácia pravidelných výskumov na tému zubné zdravie.
* Výskum Orbit klubu realizovaný v júni 2014 na počte 6 639 respondentov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.