Užite si jeseň bez kašľa a upchatého nosa

Nádcha, kašeľ a nachladnutie sa vyskytujú najčastejšie práve v jesennom období. Hoci zvyčajne sú to prejavy bežných dýchacích viróz, ktoré o niekoľko dní odznejú, dokážu nám poriadne skomplikovať život. Naozaj musíme trpieť každý rok na jeseň kašľom či kvapkaním z nosa?

Nádcha, kašeľ a nachladnutie sa vyskytujú najčastejšie práve v jesennom období. Hoci zvyčajne sú to prejavy bežných dýchacích viróz, ktoré o niekoľko dní odznejú, dokážu nám poriadne skomplikovať život. Naozaj musíme trpieť každý rok na jeseň kašľom či kvapkaním z nosa?

Vírusy spôsobujúce prechladnutie sprevádzané kašľom a nádchou sa zvýšene množia v jesennom sychravom počasí. Hoci dýchacie virózy nebývajú pre ľudí so zdravou imunitou nebezpečné, dokážu oslabiť obranyschopnosť tela. Výtok z nosa, bolesti hlavy, pocit upchatých dutín či dusivý kašeľ často zhoršujú spánok a bránia organizmu v zotavovaní sa. Sezónne virózy sa aj preto môžu skomplikovať pridruženými bakteriálnymi infekciami – zápalom priedušiek či pľúc, zápalom dutín, či zápalom stredného ucha. Ak sa prejavy virózy nezlepšujú dlhšie než desať dní, prípadne stav komplikuje horúčka, alebo sa objavia ďalšie príznaky, treba absolvovať podrobnejšie vyšetrenie u lekára. Pretrvávajúca nádcha môže mať totiž viacero príčin – napríklad alergiu a dlhodobejší kašeľ môže byť aj sprievodným prejavom nádorových chorôb či ťažkostí so srdcom.

Ak však ide o nekomplikovanú virózu dýchacích ciest, zvyčajne sa liečia iba prejavy infekcie. Aj pri vážnejších diagnózach, pri ktorých sa vyskytuje kašeľ, pocit upchatých dutín, zápal slizníc či výtok z nosa, je však vhodné tieto nepríjemné príznaky odstraňovať, alebo aspoň zmierňovať.

Aliamare_Packshot_F WEBPri zmierňovaní ťažkostí súvisiacich s kašľom, prechladnutím a nádchou je významným pomocníkom kyselina hyalurónová (HA). Táto telu vlastná látka sa v ľudskom organizme vyskytuje prirodzene – celkovo sa v tele nachádza asi 15 gramov kyseliny hyalurónovej. Kyselina hyaluronová funguje v medzibunkových priestoroch ako špongia. Vzhľadom sa svoje fyzikálno–chemické vlastnosti má výraznú hydratačnú schopnosť. Kyselina hyalurónová je prirodzenou súčasťou sliznice nosa. V dýchacích cestách udržiava vlhké prostredie, znižuje opuch a mierni zápal.

Rozpad kysliny hyalurónovej v ľudskom tele je však pomerne rýchly, pri dýchacích a iných infekciách je preto nutné dodávať ju zvonka- exogénne.

Prípravky s obsahom kyseliny hyalurónovej pomáhajú pri ochoreniach horných i dolných dýchacích ciest.

Aliamare je sprej s 0,2 percentnou kyselinou hyalurónovovu a izotonickou morskou vodou. Ide o zdravotnícku pomôcku, dá sa použiť do nosa i do ucha. Je vhodný pre všetky vekové kategórie od jedného mesiaca veku a dá sa používať dlhodobo. Je prírodný, hypoalergénny a bez konzervantov. Vďaka obsahu kyseliny hyalurónovej zlepšuje aj hojenie po nosovohltanových operáciách, napríklad po vybraní nosných mandlí. Na rozdiel od mnohých prípravkov do nosa, ktoré sú návykové, Aliamare naopak pomáha pri závislosti – prirodzene odstraňuje opuch bez nutnosti zvyšovať dávky prípravku. Používa sa tiež pri chronickej a alergickej nádche.

Yabro sú ampulky na inhalovanie pre dolné dýchacie cesty s použitím kompresorového inhalátora. Pomáhajú pri dlhodobom kašli, prípadne aj v medziobdobí liečenia. Kyselina hyauronová obsiahnutá v ampulkách zlepšuje stav medzibunkových priestorov a slizníc dýchacieho ústrojenstva pri chronickom zápale priedušiek, napríklad pri astme či chronickej obštrukčnej chorobe pľúc (CHOCHP). Yabro je vhodné tiež pri súbežnej podpornej liečbe ochorení horných dýchacích ciest ako sú angíny, zápaly hrdla, zápaly hltana, zápaly nosohltana, zápaly dutín, nádcha, akútne i chronické zápaly priedušnice. Ampulky zlepšujú tiež stav pri zachrípnutí, zápaloch hlasiviek či poruchách hlasu. Sú teda vhodné aj pre ľudí s povolaním namáhajúcim hlasivky – moderátorov, učiteľov, či spevákov. Yabro sa využíva aj pri pooperačnom hojení nosa či hltana. Je vhodné aj na zlepšovanie príznakov dýchacích infekcií u detí, ktoré inhalujú Yabro cez masku.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.