Bezplatná rekonštrukcia prsníka po masektómii

Na Slovensku ochorie na rakovinu prsníka vyše 2.700 žien každý rok. Približne tretina týchto pacientok v rámci liečby podstúpi mastektómiu (kompletné odstránenie prsníka). Okrem strachu zápasia s pocitmi úzkosti, depresiami a stratou sebavedomia, čo ovplyvňuje ich uzdravovanie a zaradenie sa do bežného života. Po odstránení prsníka často čaká na pacientky náročná liečba spojená s chemoterapiou alebo rádioterapiou.

Na Slovensku ochorie na rakovinu prsníka vyše 2.700 žien každý rok. Približne tretina týchto pacientok v rámci liečby podstúpi mastektómiu (kompletné odstránenie prsníka). Okrem strachu zápasia s pocitmi úzkosti, depresiami a stratou sebavedomia, čo ovplyvňuje ich uzdravovanie a zaradenie sa do bežného života. Po odstránení prsníka často čaká na pacientky náročná liečba spojená s chemoterapiou alebo rádioterapiou. „Nie je čas veľa premýšľať, musíte len bojovať – so svojou chorobou a jej následkami. Napriek všetkým problémom a rizikám sa so stratou prsníka nechcem zmieriť ani ako žena ani ako pacientka, hovorí Eva B. z Bratislavy. Aj ju oslovila špecializovaná iniciatíva NEW MAMMA, určená ženám, ktoré plánujú alebo podstúpili operáciu prsníka pre rakovinu a premýšľajú nad jeho rekonštrukciou. Zákrok plne prepláca zdravotná poisťovňa – o čom však väčšina pacientok dodnes nevie.

MUDr.Martin BohacChýbajú informácie

Eva sa po odstránení prsníka snažila zistiť čo najviac informácií o svojich možnostiach. Napokon sa obrátila na občianske združenie Liga proti rakovine, kde jej odporučili konzultáciu s plastickým chirurgom Martinom Boháčom /na fotke/, pôsobiacim v ružinovskej nemocnici. Práve on priniesol na Slovensko iniciatívu NEW MAMMA (v preklade nový prsník), rozvíjajúcu sa aj v Maďarsku, Poľsku a v Čechách. „Chýba predovšetkým osveta,“ hovorí MUDr. Boháč. „Nielen medzi laickou verejnosťou, ale aj medzi lekármi. Aj preto s podporou Višegradského fondu a generálnym partnerom, Ligou proti rakovine, intenzívne pracujeme na tom, aby sa pacientky dozvedeli o možnostiach rekonštrukcie prsníka a hradenia tohto zákroku zo zdravotného poistenia“, dodáva odborník.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.